O razmeroma majhni sliki z naslovom Salvator Mundi (Odrešenik sveta), 45,4 krat 65,6 centimetra velikem olju na leseni plošči, se je v zadnjih letih veliko pisalo. Najprej, ko se je dolga leta izgubljena slika nenadoma pojavila na trgu, nato o novih spoznanjih o njej, višek pozornosti pa je dosegla z rekordno ceno, ki jo je dosegla na dražbi. Za 450 milijonov dolarjev je njen lastnik postal savdski kronski princ Mohamed bin Salman, ki je sliko po dražbi skril izpred oči javnosti in kljub obljubam, da bi jo lahko jeseni leta 2018 razstavili v abudabijski izpostavi Louvra, se to ni zgodilo, še več, celo v muzeju menda ne vedo, kje je slika.
Slika naj bi bila shranjena v skladišču v Ženevi in čaka na nov muzej v Savdski Arabiji
BBC je pred kratkim poročal o novih ugotovitvah glede lokacije slike in nadaljnjih namer njenega lastnika. Sodeč po informacijah, ki jih je podal Bernard Haykel, prijatelj kronskega princa in profesor na univerzi v Princetonu, je slika kljub govoricam, da visi v prinčevi jahti ali palači, dejansko shranjena v skladišču v Ženevi.
Bo slika razkazana v muzeju, ki ga bo vodil odstavljeni direktor Britanskega muzeja
Poročilo BBC-ja, v katerem so poleg Haykla intervjuvali tudi druge bližnje savdskemu princu, varnostnega uradnika savdske vlade Sada Al Džabra, zahodne vohune in diplomate, še navaja, da je bil nakup slike del večjih prizadevanj za modernizacijo Savdske Arabije. Kronski princ jo namerava razstaviti v muzeju v Riadu, kjer bo slika služila kot glavna atrakcija, podobno kot Mona Liza v Louvru. "Nakup znamenite slike leta 2017 nam veliko pove o prinčevem razmišljanju in pripravljenosti na tveganja ob modernizaciji versko konservativne družbe, ki ji vlada. Predvsem pa je odločen nadigrati Zahod s tovrstnim izkazovanjem moči," navaja poročilo BBC-ja.
Art Newspaper tudi poroča, da je bil Hartwig Fischer, nekdanji direktor Britanskega muzeja, ki je lani odstopil zaradi zloglasnega škandala s krajo predmetov, pred kratkim imenovan za direktorja novega muzeja svetovnih kultur v Riadu, kot je sporočila savdska komisija za muzeje. Muzej naj bi bil odprt leta 2026. Ali bo slika Salvator Mundi nazadnje prikazana tam, še ni znano.
Slika ostaja precejšnja uganka
Sliko, za katero del stroke ocenjuje, da je kljub prvotno drugačnim domenam vendarle Leonardovo delo, spet drugi pa temu še vedno oporekajo, je nastala za kralja Ludvika XII. in njegovo ženo okoli leta 1500. Zaradi poznejših poškodb in posegov jo je stroka obravnava kot delo manj znanega slikarja.
Leta 2005 so jo kot kopijo izvirnika na dražbi prodali za 10.000 dolarjev, po naknadnem preverjanju z infrardečo reflektografijo pa so se pojavile domneve, da gre vendarle za delo samega Leonarda. Javnost je imela priložnost sliko videti leta 2011 v Narodni galeriji v Londonu, njena vrednost je skokovito narasla in po kroženju med različnimi zasebnimi zbiralci je leta 2017 na dražbi hiše Christie's dosegla rekordno ceno 450,3 milijona dolarjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje