Karabinjerji so vstopili v bogato opremljeno ponarejevalsko delavnico, ki so jo opisali kot
Karabinjerji so vstopili v bogato opremljeno ponarejevalsko delavnico, ki so jo opisali kot "skrivni slikarski laboratorij". Foto: Enota za zaščito kulturne dediščine karabinjerjev

Uspešna operacija, ki jo koordinira rimsko tožilstvo, se je odvila pod vodstvom karabinjerske Enote za zaščito kulturne dediščine. Zagnali so jo, potem ko so preiskovalci izsledili ponarejena umetniška dela, ki so se prodajala prek prodajnih spletnih platform. Skupno so zasegli 71 ponarejenih del, a za zdaj še niso potrdili, ali so koga tudi aretirali, piše Euronews.

Bogat slikarski pribor. Foto: Enota za zaščito kulturne dediščine karabinjerjev
Bogat slikarski pribor. Foto: Enota za zaščito kulturne dediščine karabinjerjev

Nič manj kot "skrivni slikarski laboratorij"
Policija je po več mesecih predhodnega nabiranja informacij preiskala dom osumljenca v severnem okrožju Rima in tam odkrila popolnoma opremljeno delavnico za ponarejanje, ki so jo opisali kot "skrivni slikarski laboratorij".

V delavnici jih je pričakal bogat nabor slikarskih pripomočkov, vključno s tubami akrilnih in voščenih barv, čopiči, platni, šablonami in slikarskimi stojali. Prav tako so odkrili ponarejene galerijske znamke, ponarejene podpise umetnikov in ponarejene certifikate o pristnosti umetnin. Policiste je v delavnici pričakalo več tako dokončanih kot nedokončanih slik.

S ponaredki preplavljen umetniški trg
Operacija karabinjerjev je sledila nedavnemu razbitju vseevropske mreže ponarejevalcev, ki je prodajala ponaredke dela Banksyja, Andyja Warhola in Gustava Klimta. Skupno so preiskali 38 ljudi, vključno s šestimi v Španiji, Franciji in Belgiji. Po ocenah italijanskih oblasti bi lahko mreža s tem, ko je umetniški trg preplavila s ponaredki, povzročila 200 milijonov evrov gospodarske škode.

V Italiji, Franciji, Španiji in Belgiji so zasegli več kot 2100 ponarejenih del več kot 30 velikih imen umetnosti, poleg omenjenih med drugim tudi Amedea Modiglianija, Joana Miròja, Francisa Bacona, Vasilija Kandinskega in Henryja Moora.