»Sava ni samo največja slovenska reka, pač pa tudi najdaljša južnoslovanska. Prav tako ni samo zgoraj omenjeno geografsko dejstvo, je tudi velik simbol slovanstva (Krst pri Savici), ne nazadnje pa je reka Sava velik gospodarsko-energetski potencial, ki se kaže v najmočnejši luči ravno v Posavju. Vse to nas je v Vinski kleti Mastnak vodilo, da smo že lani svojo žlahtno penino Valvasor potopili v reko Savo. Po enem letu življenja te penine v reki Savi pa je zdaj čas, da jo pokusimo.« Takole so zapisali v vabilu za potop novih 300 steklenic penine Valvasor, ki so ga opravili dan pred božičem. Tudi tokrat v sončnem vremenu na pomolu splavarskega centra v Radečah.
Po besedah vodje Vinske kleti Mastnak Zdravka Mastnaka je bila tako lani kot letos v steklenicah penine Valvasor vino sorte chardonnay in laški rizling z vsemi odlikami mladosti in svežine. Mastnak je o prvih steklenicah penine Valvasor Savus, kot so poimenovali tisto, zoreno v Savi, še povedal: »Prve steklenice te penine so na dnu reke Save, kjer je povprečna letna temperatura okoli 14 stopinj Celzija, zorele leto dni. Zdaj smo ji odstranili usedline in dodali še odpravni (absorbcijski) liker ter jih zaprli s plutovinastimi zamaški. Ob današnji splavitvi pa smo pokušali penino, kakršno smo pobrali s savskega dna, brez vseh dodatkov in z usedlinami, da bi še bolje okusili pristno penino z vsemi odtenki in občutili vso originalnost, ki jo v sebi nosi reka Sava. Ta penina seveda ni naprodaj v trgovinah, namenjena je zgolj za protokolarna darila, saj je število teh steklenic omejeno, vsaka pa ima svoj certifikat. Eno prvih je dobil predsednik vlade Miro Cerar, ko je bil pred kratkim na obisku v Posavju.«
Ker Sava povezuje več držav, želijo, da bi tudi penina Valvasor Savus, zorena v njej, povezala ljudi, ki živijo ob njenih bregovih. Tako je Mastnak napovedal, da bodo podobne potope opravili tudi v drugih državah in dodal: »Reka Sava je povezovalna reka, je najdaljša reka južnih Slovanov. Povezuje tri države, Slovenijo, Hrvaško in Srbijo. Zato smo si zamislili, da takšen potop penine, ki smo ga opravili v Radečah, ponovimo še v Zagrebu in zaključimo v Beogradu. Vendar nam doslej to še ni uspelo, saj je treba poiskati prave lokacije in partnerje, vsekakor pa ideja ostaja in jo bomo izpolnili. Prepričani smo, da je vino tisto, ki lahko najžlahtneje poveže okolje, prostor, ljudi, gospodarstvo, turizem, narode sosednjih držav in vse to v stiku z reko Savo.«
Za MMC Goran Rovan
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje