Za enostavno reprodukcijo bi morali vinogradniki vsako leto obnoviti vsaj 20 hektarjev vinogradov, lani pa so jih le 3,36 hektarja. Letos je sicer napovedanih za 11 hektarjev obnov, vendar se kaj lahko tudi izteče drugače, saj je premalo cepljenk vinskih trt sorte refošk.
Premajhno povpraševanje pred leti, izjemno mokro in mrzlo lansko leto ter nenapovedovanje obnov vinogradov so pripeljale do tega, da je letos povpraševanja po cepljenkah več od ponudbe, je na novinarski konferenci v Sežani pojasnila strokovnjakinja za vinogradništvo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica Majda Brdnik.
Letno se pridela skoraj dva milijona litrov vina
Obnova vinogradov na Krasu pa je tudi izjemno draga, saj znaša od 28.000 do 55.000 evrov za hektar. Brdnikova je zatrdila, da je denarja za obnovo dovolj, povrnjeno dobijo lahko do polovico celotne vsote za obnovo.
Na Krasu je z vinogradi zasajenih 598 hektarjev površin, od tega kar 458 hektarjev s sorto refošk, ki daje priznano vino teran. Na tem območju vsi vinogradniki letno pridelajo slaba dva milijona litrov vina, vendar je količina v zadnjih treh letih zaradi neugodnih vremenskih razmer nižja, je povedal direktor zadruge Vinakras Sežana Marjan Colja. Zanimanje za teran je skozi leta enako, največ ga prodajo na domačem trgu.
Tako Colja kot predsednik Združenja konzorcij kraških pridelovalcev terana Boris Lisjak pa sta izrazila upanje, da bo obveljala zaščita terana, ki jo je pred leti uspela pridobiti Slovenija. Tudi zato so še kako pomembna priznanja za kakovost vin, ki jih na domačih in tujih ocenjevanjih dosegajo kraški vinarji, opozarjata.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje