Denar za najpomembnejše stvari naj bi jim že uspelo najti, je sporočil prek družbenega omrežja Facebook. "Vse, odkar sem seznanjen s slabim stanjem občinskih financ za prihodnje leto, se na vse načine trudimo najti rešitve za zagotovitev najosnovnejših dejavnosti na področju sociale. Kot župan si namreč ne morem dovoliti ustavitve izvajanja osnovnih socialnih programov, ki se dotikajo najbolj ranljivih skupin ljudi," je zapisal Fištravec.
Doslej jim je po skrbni prerazporeditvi denarja za leto 2015 uspelo zagotoviti sredstva za javna dela na področju socialnega varstva in socialnega podjetništva ter za ukrepe aktivne politike zaposlovanja, je še sporočil župan.
Zagotovljen naj bi bil tudi denar za prispevke za novorojenčke, delovanje varne hiše, materinskega doma in zavetišča za brezdomce ter socialno kuhinjo, pa tudi za letovanje otrok iz socialno ogroženih družin.
Konec decembra obravnava proračunskih izhodišč
Mestni svet bo predvidoma 23. decembra obravnaval izhodišča za proračuna za naslednji dve leti, vodstvo občine pa je v petek sporočilo, da denarja ni za skoraj nič več od tistega, kar mora občina pokriti po zakonu. Zato se občanom napovedujejo podražitve na vseh področjih, je napovedalo vodstvo občine.
Direktor mestne uprave Damjan Lah je povedal, da prihodkovna stran že nekaj zaporednih let ne sledi odhodkovni. Zakonske obveznosti občine so ocenjene na 79 milijonov evrov, načrtovani prilivi za leto 2015 pa so za zdaj ocenjeni na 87 milijonov evrov.
Uresničitev napovedi bi še poslabšala življenje
Na črne napovedi mestnega vodstva se je odzvala direktorica Centra za socialno delo Maribor Frančiška Premzel, ki je dejala, da če se bodo napovedi o ukinitvi socialnih programov, od katerih se je župan zdaj sicer distanciral, uresničile, bi to za socialno ogrožene ljudi po njenem pomenilo še dodatno poslabšanje življenja.
Pri tem izpostavlja primera zavetišča za brezdomce, ki ponuja namestitev 26 ljudem, in socialne kuhinje. Ker gre za stoodstotno financiran program mestne občine, je po besedah Premzlove okoli 600 toplih obrokov na dan odvisnih samo od njihove odločitve. "Za uporabnike, ki prihajajo na ta topli obrok, pa je to edini topel obrok, ki ga imajo," je opozorila.
Ogroženo je tudi delovanje varne hiše, materinskega doma in svetovalnice za žrtve nasilja, saj je občinski delež pogoj za državno sofinanciranje programov, je opozorila direktorica Centra za socialno delo Maribor.
Poudarila je tudi pomen javnih del in ogroženost materinskega doma, v katerem je nastanjenih trenutno osem mater z dvanajstimi otroki različnih starosti.
Kaj bo s sofinanciranjem plačil za vrtce?
Tudi predstavniki mestnih vzgojno-izobraževalnih inštitucij so vznemirjeni zaradi petkove napovedi mariborskega župana. Med drugim se je pojavilo celo vprašanje ukinitve sofinanciranja starševskih plačil za otroke v vrtcih, kar bi najbolj po žepu udarilo socialno šibke.
Predstavnica Skupnosti vrtcev Maribor Marjanca Karba je dejala, da so jih iz občine seznanili le, da zaradi krize poleg naložbenih vlaganj ne bodo več deležni programa javnih uslužbencev ter da bo treba izvajati dodatne varčevalne ukrepe.
Manj kuharic v osnovnih šolah
Težave bi se pojavile tudi v osnovnih šolah. Mariborska občina subvencionira stroške dela za kuharice, s tem pa okoli 6.500 otrokom omogočijo tudi za polovico cenejše obroke. Okoli 750 otrokom občina obrok financira v celoti. Kot je povedal vodja kolegija ravnateljev Damir Orehovec, bi manj denarja pomenilo manj prijavljenih otrok, s tem pa bi bilo odveč vsaj okoli 20 kuharjev in kuharic.
Ob tem bi bili ukinjeni nekateri dodatni programi, kot so računalništvo, učenje nemškega jezika ter plavalni tečaji za prvošolčke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje