Na Trgu generala Maistra so mestnim oblastem sporočili, da izhodišča proračuna Mestne občine Maribor za prihodnji dve leti "na radikalen in brutalen način" posegajo v delovanje večjega dela mariborskih organizacij in izvajanje njihovih programov. Posledično posegajo v pravice občank in občanov do najrazličnejših nujnih oblik pomoči na eni ter pestrosti ponudbe kulturnih dobrin na drugi strani, so prepričani.
"Zahtevamo dialog in pozivamo k razumu, zato smo danes tu skupaj, složni kot še nikoli doslej," je dejal direktor Narodnega doma Maribor Vladimir Rukavina. "Ne strinjamo se z napovedanimi rezi. Ne strinjamo se z odpuščanjem nič krivih ustvarjalnih ljudi zato, da bi iz njih naredili socialne podpirance in jih postavili na cesto," je dodal.
Zahtevajo denar v proračunu
Podpisniki izjave od župana Andreja Fištravca, mestne uprave in mestnega sveta zahtevajo, da v sodelovanju s strokovno javnostjo pripravijo proračun za leti 2015 in 2016, "ki bo zagotovil zdravje javnih financ, hkrati pa ohranil vitalne programe za delovanje in razvoj občine ter zagotavljanje kakovosti življenja občank in občanov". Med drugim zahtevajo tudi pripravo rešitev morebitnih posledic, ki bodo nastale zaradi ukinitve programov, ter predstavitev konkretnih ukrepov za nadaljnji razvoj mesta.
"Ne moremo in nočemo sprejeti takšnih ukrepov, če na drugi strani Mestna občina Maribor ne zna, ne more ali noče povedati, kako bo poleg teh radikalnih rezov vendarle obrnila Maribor v razvoj," je pojasnil Bojan Golčar iz Regionalnega stičišča nevladnih organizacij Podravja.
Tudi Center za socialno delo proti
Izjavi se je pridružila tudi direktorica Centra za socialno delo Maribor Frančiška Premzel, čeprav je občina v zadnjem trenutku našla nekaj dodatnega denarja za socialne programe. Kot je dejala, ta sredstva ne zadostujejo za izvedbo vseh programov, ki jih mesto v trenutnem položaju nujno potrebuje. Med njimi so materinski dom, varna hiša, zavetišče za brezdomce in javna kuhinja.
Ukinjanje organizacij
Napovedano krčenje ali celo ukinjanje občinskih sredstev v prihodnjih dveh letih med drugim pomeni ukinitev Telefona za otroke in mladostnike in ustvarjalnih delavnic Zveze prijateljev mladine Maribor, zaprtje Kina Udarnik, Mobilnostnega centra Maribor, Živih dvorišč, Plesne izbe Maribor, Fotografskega muzeja Maribor, Galerije Media Nox ter zmanjšanje programov društev Ozara in Sonček.
Prav tako se napoveduje ukinitev Festivala Lent, Festivala Maribor in Borštnikovega srečanja. Zmanjšanje sredstev iz občinskega proračuna bo med drugim močno otežilo delovanje Lutkovnega gledališča, Mladinskega kulturnega centra, Umetnostne galerije, muzejev in Centra kulturne dediščine Sinagoga Maribor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje