
Pretekli teden so mestni svetniki v Novi Gorici sklenili, da bodo cene vrtcev od 1. maja dalje višje za približno od 20 do 30 odstotkov. Cene vrtcev se v Novi Gorici niso spreminjale od aprila 2023. Na seji mestnega sveta so sicer opozorili na čedalje višje stroške dela v javnem sektorju, ki so se v času od zadnje podražitve vrtcev ves čas povečevali, izrazito pa se povečujejo z ureditvijo novega plačnega sistema, so opozorili.
V Kranju postopna podražitev z dodatno subvencijo
V začetku aprila so nove cene vrtcev potrdili tudi kranjski mestni, ki so jih na prejšnji seji najprej zavrnili. Tudi v Kranju se bodo vrtci podražili že s 1. majem, in sicer najprej za slabih šest odstotkov, oktobra pa še za dodatne tri odstotke. Občina bo sicer za dodatno subvencioniranje cen vrtcev iz proračuna namenila 250.000 evrov. Zaradi popustov bodo zneski na položnicah tako višji šele s 1. oktobrom, in še to precej manj od celotne podražitve. Tako bodo, denimo, starši v petem dohodkovnem razredu z otrokom v prvem starostnem obdobju, ki zdaj za vrtec mesečno plačajo 244 evrov, od 1. oktobra plačali sedem evrov oziroma tri odstotke več, in ne 20 evrov oziroma osem odstotkov več.
Postopno višanje cen v Novem mestu
Ta mesec je podražitev vrtcev zaradi zvišanja plač v javnem sektorju potrdil tudi svet Mestne občine Novo mesto. Po sprejetem sklepu se bodo cene vrtcev 1. maja povišale za 6,5 odstotka, 1. oktobra za 3,5 odstotka, 1. januarja 2026 za odstotek povišanja minimalne plače, 1. junija in 1. decembra 2026 pa za po 3,5 odstotka. Na občini kljub temu pričakujejo, da bodo cene programa predšolske vzgoje otrok še vedno med nižjimi med mestnimi občinami, ohranili bodo tudi dosedanje ugodnosti za starše, so sporočili po seji.
Dražji vrtci v Mariboru
Konec marca je zvišanje cen javnih vrtcev potrdil mariborski mestni svet. Cene mariborskih vrtcev se tako npr. za starše v najnižjem dohodkovnem razredu zvišujejo za dobre tri evre na mesec. Hkrati pa svetniki niso sprejeli predlaganega znižanja dodatnih občinskih subvencij za starše vrtčevskih otrok, ki občino stanejo dva milijona evrov letno, kar po besedah župana Saše Arsenoviča otežuje investicijska vlaganja v vrtce.
Nova podražitev vrtcev na Ptuju
Konec marca so se za podražitev vrtcev in programa predšolske vzgoje s prilagojenim programom, ki ga izvaja Osnovna šola Ljudevita Pivka, znova odločili tudi na Ptuju. V zadnjih dveh letih so cene spremenile že trikrat, v povprečju pa so se v tem obdobju dvignile že za skoraj 20 odstotkov. Ptujska županja Nuška Gajšek je kot razlog novih podražitev navedla plačno reformo javnega sektorja, saj stroški dela predstavljajo kar 80 odstotkov vseh stroškov. Pri tem je poudarila, da kar 60 odstotkov podražitve bremeni občino, starše 32 odstotkov, državo, ki jim nalaga nove obveznosti, pa le osem odstotkov.
Najbolj se je zvišala cena programa v prvem starostnem obdobju, in sicer za skoraj 3,5 odstotka z dosedanjih 707,14 na 731,14 evra. V drugem starostnem obdobju so cene višje za slaba dva odstotka, saj se je polna cena s 566,48 zvišala na 577,47 evra. Cena za tretje starostno obdobje pa se je s 525,05 povišala na 531,37 evra, kar je 1,2 odstotka več kot doslej.
Za okoli 6,5 odstotka so v povprečju višje tudi polne cene varstva v programu predšolske vzgoje s prilagojenim programom, ki ga izvaja Osnovna šola Ljudevita Pivka.
V Velenju vrtci dražji od januarja
V Vrtcu Velenje so medtem višje cene začele veljati s 1. januarjem. Vanje so že vključena predvidena zvišanja plač zaradi plačne reforme, dvig cen materiala in storitev na trgu v preteklih dveh letih ter nižje število oddelkov v Vrtcu Velenje v šolskem letu 2024/2025, so za STA navedli na Mestni občini Velenje.
Vrtčevski programi so se v Velenju podražili za 14,3 odstotka. Ekonomska cena za dnevni program prvega starostnega obdobja tako od 1. januarja znaša 702 evra mesečno, za kombinirani oddelek in oddelek treh do štiriletnih otrok je cena postavljena pri 548,73 evra, v dnevnem programu drugega starostnega obdobja je cena 520,88 evra in v razvojnem oddelku 1269,79 evra.
V Kopru vrtci dražji od marca
Da bodo zvišali cene vrtcev, so z Mestne občine Koper sporočili že januarja po seji mestnega sveta. Višje cene so začele veljati s 1. marcem, kot glavne razloge za podražitev pa so navedli zvišanje stroškov dela v letu 2024, in kot večina občin, prenovo plačnega sistema v javnem sektorju. Cena se je zvišala za 5,3 odstotka, ker toliko znašata skupna stopnja lanske inflacije in napovedane inflacije za 2025. To za prvo starostno obdobje pomeni, da bo vrtec v povprečju dražji za 14 evrov, starši otrok drugega starostnega obdobja bodo v povprečju plačevali skoraj deset evrov mesečno več, v oddelku od tri do štiriletnih otrok pa 11 evrov.
Podražitev tudi v Krškem
V začetku marca so se cene vrtcev zvišale tudi v mestni občini Krško. V povprečju so se cene za oddelke prvega starostnega obdobja zvišale za skoraj šest odstotkov, za kombinirane oddelke za 5,7 odstotka, za oddelke od 3 do 4 let za 8 odstotkov, za oddelke 3 do 6 let za dobrih 6 odstotkov in za razvojne oddelke za 7,7 odstotka, je poročal Posavski obzornik.
V Slovenj Gradcu dražji od februarja
Programi varstva otrok pod okriljem Vrtca Slovenj Gradec so se s februarjem podražili za dobrih 11 odstotkov. Z zvišanjem cen bodo po pojasnilih pristojnih zagotovili pokritje obveznosti, ki izhajajo iz novega sistema plač v javnem sektorju in iz sprememb kolektivnih pogodb. Trenutno je v skupno 49 oddelkov slovenjgraškega vrtca vključenih 845 otrok, marca pa bodo odprli še en oddelek. Večina staršev otrok spada v 6. plačni razred. Pri tej skupini bo za otroka v prvem starostnem obdobju znesek na položnicah od februarja za okoli 30 evrov višji kot doslej.
V Murski Soboti za večino vrtec dražji za nekaj več kot 30 evrov
Mestni svet Mestne občine Murska Sobota je zvišanje ekonomske cene vrtca potrdil na zadnji seji konec januarja. Cena dnevnega programa, ki je prej znašala 601,42 evra mesečno na otroka, se je zvišala za skoraj 11 odstotkov na 667,20 evra mesečno. Občinska subvencija za otroke iz soboške občine ostaja pri desetih odstotkih, starši pa plačujejo ceno glede na dohodkovni razred oziroma največ 77 odstotkov cene programa. Večina jih spada v 7. dohodkovni razred, kjer se bo mesečni strošek vrtca zvišal za 31,38 evra na otroka.

Podražitve tudi v Celju in Ljubljani?
O podražitvi vrtcev naj bi razmišljali tudi Mestni občini Ljubljana. Cene vrtcev so v občini nazadnje zvišali s 1. oktobrom 2023, predtem pa 1. septembra 2019. V obdobju po zadnji uveljavitvi so sicer stroški tako plač kot drugi stroški, vezani na plače, stroški nadomeščanja in materiala že naraščali in za več kot osem odstotkov presegajo stroške, ki so upoštevani v ceni programov v vrtcih, so v začetku leta sporočili z občine. Trenutna cena dnevnega programa za prvo starostno obdobje v Ljubljani je 732 evrov, za drugo starostno obdobje 531 evrov, za kombiniran oddelek 566 evrov, za razvojni oddelek pa 1491 evrov.
Podražitev vrtcev so že napovedali tudi v mestni občini Celje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje