Vrtec. Foto: Pixabay
Vrtec. Foto: Pixabay

Vrtec Murska Sobota. Dnevni program za otroka je prej stal 601 evro mesečno, od prvega januarja pa stane 667 evrov. To je skoraj 11-odstotni dvig. "Starši seveda niso bili najbolj navdušeni nad to podražitvijo vrtca, ampak vseeno menim, da so pa situacijo razumeli in dobro sprejeli," pojasnjuje Borut Anželj, ravnatelj vrtca Murska Sobota.

Za zdaj se je za podražitev odločilo manj občin, druge, kot recimo ljubljanska, še čakajo na analize učinkov novega plačnega sistema. "Prve preliminarne ocene smo dobili. Naj bi šlo med tri in osem odstotki povečanja plač /.../. Do poletja zagotovo ne bomo povečevali cen v vrtcih," zagotavlja Marija Fabčič, vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje na Mestni občini Ljubljana,

V Združenju ravnateljev vrtcev Slovenije pravijo, da bodo tudi v drugih vrtcih primorani dvigniti cene, čeprav morda ne še v tem polletju. Po njihovih napovedih bodo vrtci dražji za od 10 do 15 odstotkov. "Mi bi imeli tudi z likvidnostjo težave v kratkem času /.../. Nemogoče si je predstavljati, da v tem trenutku ne pride do neke spremembe," je prepričan Tomaž Popović, predsednik omenjenega združenja.

Združenje predlaga razporeditev stroškov med vse deležnike. Za skupno mizo bi morali sesti vrtci, občine in resorno ministrstvo. "Del, da se prenese na državo /.../ To so tisti, ki se nanašajo na svetovalne delavke, na spremljevalce in na izvajanje dodatne strokovne pomoči. Medtem ko na občino pa, da se iz cene prenesejo še odpravnine, jubilejne nagrade, bolniške odsotnosti do 30 dni," predlaga Popović.

Z ministrstva za vzgojo in izobraževanje so odgovorili, da je sprejemanje cen programov vrtcev v pristojnosti občin. Po njihovem je nesporno to, da se povečujejo tudi sredstva, ki jih država občinam namenja za izvajanje njihovih nalog. Občine bodo letos tako za povprečnine prejele približno 219 milijonov evrov več kot prejšnje leto.

Bo država pomagala pri podražitvah vrtcev?