Ob današnjem podpisu sporazuma so vsi prisotni poudarili, da absolutne varnosti pred utopitvami ni, zlasti ne na divjih rekah, kot je Soča. Novogoriška občina, družba Soške elektrarne Nova Gorica (SENG) in Kajak klub Soške elektrarne nadgrajujejo sodelovanje pri izvedbi ukrepov varstva pred utopitvami na lokaciji Stari jez na Soči pri Solkanu tudi v letošnjem letu.
SENG bo v poletni sezoni podobno kot lani prilagodila obratovalni režim hidroelektrarne (HE) Solkan. Sprememba obratovanja se bo poznala predvsem v zmanjšanju dnevnih sprememb gladine vode na Starem jezu pod HE-jem Solkan.
Obiskovalcem bo omogočeno več časa za umik na brežino reke, preden se bo reka začela prelivati čez Stari jez. "Poleg tega smo Mestni občini Nova Gorica lani na podlagi sporazuma za leto 2021 povrnili vse stroške za postavitev dodatnih opozorilnih tabel in vse stroške, povezane z informatorji, v letu 2020 je SENG financiral postavitev barvnih oznak v strugi Soče," je na novinarski konferenci povedal direktor SENG-ja Radovan Jereb.
Na podlagi analize so na novogoriški občini sklenili nadgraditi nekatere ukrepe. Že lani so dodali količke, s katerimi je prikazana višina vode v strugi, in namestili jeklenico, ki označuje začetek zelo nevarnega območja. Uredili so tudi dostop za reševalni čoln. Dodali bodo še informativne table, ki bodo še posebej opozarjale na bližino objekta HE-ja Solkan, kar je pomembno zlasti za goste iz drugih krajev, ki tega območja ne poznajo.
"Odločili smo se tudi za proaktivno izobraževalno dejavnost. Prosti koncu šolskega leta bomo šolam ponudili predstavitev nevarnosti divjih rek in možnosti za varnejše kopanje," je dejal novogoriški župan Klemen Miklavič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje