S Tekom trojk in rekreativnim pohodom Pot ob žici sta organizatorja Mestna občina Ljubljana in Timing Ljubljana že 58. leto zapored obudila spomin na dneve, ko je Ljubljano obdajala bodeča žica.
Po četrtkovem pohodu vrtcev in petkovem množičnem pohodu osnovnošolcev so se danes na daljše rekreativne pohode podali še vsi drugi. Ob šesti uri se je na izhodiščnih točkah pohodov prijavilo 5.714 udeležencev, ki bodo do 17. ure premagovali 35 km dolgo razdaljo.
Tek trojk s startom in ciljem na Kongresnem trgu je skupno štel 2.056 trojk. Od tega je bilo kar 256 trojk takšnih, ki so obračunale s težjo, 29 km progo. Pri tem je bila najhitrejša moška trojka z imenom ŠD NANOS 1 – SWARCO v sestavi Ferjančič, Tratnik in Lokar. Za prihod v cilj so potrebovali 1:54:24, kar je bilo skoraj 25 minut manj, kot so potrebovale zmagovalke v ženski kategoriji. Čas 2:19:58 so dosegla dekleta v sestavi Katja Rakušček, Valerija Mrak in Saša Pisk združene v trojki SportKa Žiri. Med prvo moško in prvo žensko trojico tekačev na daljši preizkušnji, je pritekla mešana trojka z imenom ON CLOUD TEAM SLOVENIA (Neža Mravlje, Lojze Primožič in Mitja Mori).
Odličen čas je uspel tudi najboljši moški trojki na 12-kilometrski preizkušnji z imenom JELOVICA, zmagovalkam ženske kategorije ŠD NANOS 5 in mešani ekipi Atletska reprezentanca SV, ki je prav tako v svoji kategoriji pritekla na prvo mesto.
Med tekači smo opazili tudi trojko s članom Antonom Majcnom, ki je tekel že vseh 58 tekov. Zanj je bil tokratni tek še prav poseben in ga je poimenoval kar "tek treh generacij", saj sta ga na progi spremljala sin in vnukinja.
Tek trojk na 12,5 ali 29 kilometrov v članski in veteranski kategoriji ter na 3000 metrov za osnovne in srednje šole je edinstvena tekaška prireditev, kjer mora trojka ves čas teči skupaj, v cilju pa velja čas tistega, ki zadnji preteče ciljno črto. To je tudi rezultat, ki se upošteva kot rezultat trojke. S takšnim načinom tekmovanja želi organizator spodbujati tekače k medsebojni pomoči in solidarnosti, saj šteje čas, ki ga doseže najšibkejši člen trojke, zato mu morata morebiti bolje pripravljena člana ekipe pomagati, ga bodriti in motivirati.
Spodbujanje zdravega načina življenja
Poleg spomina na osvoboditev Ljubljane je tridnevna prireditev - v četrtek so jo odprli najmlajši iz ljubljanskih vrtcev, včeraj pa so se pohoda udeležili šolarji in dijaki - že s prvo izvedbo želela spodbujati gibanje in zdrav način življenja, kar je njen glavni cilj tudi danes. Predvsem v zadnjem desetletju se število rekreativcev in rekreativk, ki se odločijo ali za pohod ali tek trojk, vsako leto povečuje.
Pohod, ki so ga prvič organizirali leta 1957, poteka po skoraj 35 kilometrov dolgi poti okoli Ljubljane, kjer je med 2. svetovno vojno stala žičnata ograja italijanskih in pozneje nemških okupatorjev, kar je tudi razlog, da je prireditev dobila ime Pot ob žici. Če je takrat vsak udeleženec peterke moral nositi 12 kilogramov težak nahrbtnik in puško na rami, je danes dogodek predvsem znak solidarnosti, spomina in promocija gibanja, zdravega življenja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje