Za drugo branje je letošnji proračun predlagan v vrednosti 190,9 milijona evrov, kar je za okoli 1,7 milijona evrov manj kot v prvi obravnavi. Proračun za prihodnje leto pa je s 145,5 milijona evrov za 3,4 milijona višji od prvotnega predloga.
"Ves čas iščemo soglasje vseh svetniških skupin, ki imajo seveda različna mnenja, skupni imenovalec pa še vedno želim, da je razvoj in vsak dan boljši Maribor," je na današnji novinarski konferenci povedal župan Maribora Saša Arsenovič.
Pojasnil je, da je občina trenutno sredi naložbenega cikla, ko se izvajajo številni projekti, obenem pa je priča številnim podražitvam. "Ne moremo hkrati izvajati vseh projektov, obveznih nalog in neobveznih nalog, kot sta na primer kultura in materinski dom, in na drugi strani se ne zadolževati," je opozoril.
V predlogu proračuna tako ostaja za letos predvideno zadolževanje za 27 milijonov evrov, ki je v prvem branju konec februarja zmotilo številne svetniške skupine. Proti predlogu so bili takrat med drugim v drugi največji svetniški skupini Gibanje Svoboda in v Listi Franca Kanglerja - NLS, a ta ni glasovala in je tako omogočila sprejetje proračuna v prvem branju.
Zvišali naj bi sredstva za kulturo, socialo, šport
Arsenovič zatrjuje, da so proučili vse predloge svetniških skupin in do drugega branja v predlogu letošnjega proračuna med drugim zvišali sredstva za kulturo in mladino za 296.000 evrov, za socialo za 109.000 evrov, za šport za 362.000 evrov in za investicijsko vzdrževanje šol za 231.000 evrov, dodatna sredstva pa so tudi za investicijsko vzdrževanje cest. Zaradi tega so znižali proračunsko rezervo, stroške notarjev in odvetnikov, investicijsko vzdrževanje upravnih stavb, odrekli pa so se tudi občinskemu časopisu in prenesli del sredstev za gradnjo Centra Rotovž v naslednje leto. Zaradi slednjega in med drugim dodatnih sredstev za gradnjo vodovoda na Kozjaku je proračun za 2024 višji od prvotnega predloga.
Tudi vodja občinskega urada za finance in proračun Mateja Cekić je zatrdila, da so poskušali v drugem branju slediti predlogom iz prvega branja. Glavni očitki so bili, da je proračun "prenapihnjen", da so prihodki nerealno načrtovani, da je zadolževanje preveliko, po drugi strani pa da je premalo sredstev namenjenih za kulturo, šport, socialno in vzdrževanje cest, šol in vrtcev.
Predlagani obseg zadolževanja po njenih besedah ostaja enak predvsem zaradi tega, ker s tem zagotavljajo lastna sredstva pri projektih, ki so sofinancirani iz evropskih ali državnih sredstev. "Žal druge možnosti ni," je dejala.
Župan je opozoril, da bo občina zaradi morebitnega nesprejetja proračunov imela težave pri izpolnjevanju svojih obveznosti. Med drugim ne bo mogla črpati sredstev za investicije, zamaknile bi se izvedbe javnih naročil in razpisov za šport, kulturo in druga področja, je povedal.
Med spremembami, ki jih bo za drugo branje letošnjega proračuna predlagal sam, je dodanih 1,7 milijona evrov za cesto v Bresternici. Poudaril je, da nikoli ni bil namen ustavljati tega projekta, a da gre tu za javno naročilo, ki ga mora izvesti država. Ker ta postopka še ni niti začela, so občinska sredstva v ta namen sprva preložili na naslednje leto. "Daleč od tega, da bi bil kateri del mesta pozabljen," je poudaril Arsenovič.
Ob tem je tudi opozoril, da je le še sto dni do Olimpijskega festivala evropske mladine (Ofem), ki ga bo konec julija gostil Maribor, a še vedno nimajo zagotovljenega državnega sofinanciranja za organizacijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje