Dograditev mariborske onkologije bo po ocenah stala 65 milijonov evrov, končana bi morala biti junija 2025. Foto: TV Slovenija/Zajem zaslona
Dograditev mariborske onkologije bo po ocenah stala 65 milijonov evrov, končana bi morala biti junija 2025. Foto: TV Slovenija/Zajem zaslona

Nadgradnja onkološkega oddelka UKC-ja Maribor, ocenjena na 65 milijonov evrov, že dobro leto zamuja, ker stanovalci ne sprejmejo vladnega dogovora glede odkupa stanovanj.

Večji del Masarykove ulice v Mariboru poteka po območju Univerzitetnega kliničnega centra. Na hišni številki 24–26 je precej dotrajana stanovanjska hiša s štirinajstimi stanovanji, stoji pa tik ob gradbišču novega prizidka onkološkega oddelka.

Del stanovalcev se ne strinja z odkupno ceno, zato so pred kratkim s pritožbo zadržali dela na gradbišču. Ministrstvo za naravne vire in prostor je nato njihovo pritožbo zavrglo, gradnja se nadaljuje, a ta dogovor bo kljub temu nujen.

Načrtovani prizidek bo le 36 centimetrov oddaljen od te stanovanjske stavbe, ki je sicer v občinskem prostorskem načrtu predvidena za rušenje.

Po poročanju Jasmine Gregorec Kozole za Dnevnik Televizije Slovenija bo ministrstvo stanovalcem ponudilo več kot v preteklosti. Do zdaj je bila ponudba države 1700 evrov za kvadratni meter stanovanja in 36 odstotkov dodatka t. i. pravične cene. A to je sprejelo le pet stanovalcev od 14. Preostali naj bi zahtevali več, vsaj 2000 evrov na kvadratni meter, navaja.

"Današnja ponudba ministrstva naj bi bila višja od prvotne, ampak ne toliko višja, kot so zahtevali stanovalci, tako da je težko napovedati, ali jo bodo sprejeli," je poročala Gregorec Kozole. Če ne bo dogovora, se lahko država odloči tudi za razlastitev stanovalcev.

Opravljene so bile tri cenitve spornih stanovanj

"Pet lastnikov stanovanj se je strinjalo z nezavezujočimi informativnimi ponudbami. Eden je ponudbo zavrnil, preostali so bili neopredeljeni. Mi smo tokrat želeli nekako zbližati ta stališča. To so njihovi domovi, mi se tega zavedamo. S stališča države moramo zastopati odgovornost in vestnost ravnanja z davkoplačevalskim denarjem. Skrbno smo poiskali tri cenitve, ki so podobne, zelo enakovredne. Metodologija ene izmed teh cenitev je podobna kot na popoplavnem območju. Mislim, da smo ponudili, kar lahko v tem trenutku in v skladu z zakonodajo država tudi ponudi," je v Odmevih povedal Tomaž Pliberšek, direktor urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Dodal je, da so stanovalcem ponudili, da ostanejo v prihodnjih 10, 11, 12 mesecih v teh stanovanjih brez najemnine in si v tem času poiščejo novo prebivališče.

Ob tem je poudaril, da projekt širitve onkologije v Mariboru in objekta na Masarykovi 24 in 26 nista isti projekt. "Mi gradimo na svoji zemlji z vsemi predpisanimi odmiki tega podrobnega prostorskega načrta. Gre za območje, ki je najugodnejše za graditev objektov, saj želimo vzdrževati park Univerzitetnega kliničnega centra v Mariboru," je še pojasnil Pliberšek.

Sorodna novica Ministrstvo: Gradbeno dovoljenje izdano – gradnja onkološkega oddelka v Mariboru se nadaljuje

Stanovalci so se dvakrat pritožili na gradbeno dovoljenje, ministrstvo je pritožbo zavrnilo že drugič

Sedemnadstropna stavba ob obstoječem oddelku mariborske onkologije bi morala biti zgrajena in opremljena junija prihodnje leto, a se gradnja zapleta že od začetka. Lastniki stanovanj v objektih znotraj bolnišničnega kompleksa na Masarykovi ulici, ki je predviden za rušenje, so se namreč dvakrat kolektivno pritožili na že pridobljeno gradbeno dovoljenje.

Pritožbo stanovalcev je ministrstvo za naravne vire in prostor nedavno znova zavrnilo, s čimer je gradbeno dovoljenje postalo dokončno.

Tudi z ministrstva za zdravje so sporočili, da je drugostopenjski organ dal zeleno luč za nadaljevanje gradnje, uradno potrdilo o dokončnosti gradbenega dovoljenja pa je prejel tudi urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Izvajalci so bili nato napoteni na gradbišče. Odvetnik stanovalcev je napovedal upravni spor, kar pa gradbenih del ni zadržalo.

Stanovanjska zgradba na Masarykovi ulici v Mariboru, tik ob gradbišču onkološkega oddelka. Foto: TV Slovenija/Zajem zaslona
Stanovanjska zgradba na Masarykovi ulici v Mariboru, tik ob gradbišču onkološkega oddelka. Foto: TV Slovenija/Zajem zaslona

Onkološki bolnici zbirata manjkajoči denar, stanovalci Masarykove tega ne želijo sprejeti

Zaradi vseh zapletov sta manjkajoči denar za odkup stanovanj – približno 300 tisoč evrov – na račun Društva za boj proti raku Štajerska začeli zbirati dve onkološki bolnici, s čimer sta želeli po svoje pripomoči k hitrejšemu končanju problematike onkoloških bolnikov v tem delu države.

Stanovalci Masarykove so nad tem ogorčeni in pravijo, da njunega denarja ne morejo in ne bodo vzeli, saj mora za pravično plačilo njim oz. njihovo selitev poskrbeti država, je še poročala Jasmina Gregorec Kozole.

Kot je še povedala v Dnevniku, si to želita tudi pobudnici akcije zbiranja denarja, ki napovedujeta, da bosta v tem primeru zbrani denar namenili onkologiji za nakup opreme.

Zapleti pri gradnji mariborske onkologije
Dograditev onkološkega oddelka v Mariboru že dobro leto zamuja