Nekaj težav sta jim povzročala le zunanja komunikacija in pomanjkanje določene lastne opreme, je za Prvi poročal Aleks Horvat. Zaradi težav pri pristanku je bilo na letalu poškodovanih več deset ljudi, ob tem sta sledila tudi razlitje nevarnih snovi in manjši vžig. Posredovali so gasilci, nujna medicinska pomoč, civilna zaščita, policija in druge službe. Udeleženih oseb na vaji pa je bilo 330. Vsaka služba pa je po prvih še neuradnih analizah vaje uspešno poskrbela za svoje pristojnosti.
"Vloga policistov je najprej nuditi pomoč, zavarovali smo kraj nesreče, skrbimo za to, da imajo vse reševalne službe prost dostop," je povedala predstavnica policije Anita Čelofiga.
Kot zmeraj so bili med prvimi na kraju nesreče gasilci. "Dejansko za gasilsko brigado tole ni neki izziv, je pa pomemben razvoj določenih segmentov," je nadaljeval poveljnik gasilske brigade Primož Osojnik.
Predvsem na področju komunikacije med različnimi službami. Po prvotnih ugotovitvah stanja je bilo namreč treba poskrbeti za ponesrečence. "Prva ocena, da gre za devet hudo poškodovanih, ki so jih kot prve tudi prepeljali v Univerzitetni klinični center Maribor," je dodal vodja nujne medicinske pomoči Štefan Mally.
Kjer so jih oskrbeli. Vključene pa so bile službe za radiologijo, intenzivno terapijo, laboratorij, korporativno varnost. Pod črto pa je celotno vajo ocenila vodja mariborske izpostave za zaščito in reševanje Ivana Grilanc. "Uspešnost bo pokazala analiza, ki bo sledila, da se povedo nejasnosti, nedorečenosti," je povedala.
Na podlagi tega bodo prilagodili načrte za reševanje ob tovrstnih množičnih nesrečah. Ob tem Grilanc še opozarja, da še zmeraj nimajo lastne prikolice za množične nesreče. Za tokratno vajo so namreč uporabili izposojeno iz Murske Sobote, kar pa bi bilo ob resnični nesreči veliko težje izvedljivo.
Med 9. in 12. uro
Vaja je po navedbah Uprave RS za zaščito in reševanje potekala med 9. in 12. uro in je bila zaprtega tipa, namenjena samo strokovni javnosti.
Izvedli so jo na podlagi predpostavke, da je potniško letalo med pristajanjem na mariborskem letališču zdrsnilo z vzletno-pristajalne steze. Nesreča se je po začrtanem scenariju zgodila pri pristajanju letala iz smeri Kidričevo–Maribor v smeri vzletno-pristajalne steze 32, ob pristanku pa je prišlo do poškodbe na glavnem podvozju in požara pod levim krilom. Ob nesreči je bilo v letalu 40 potnikov in šest članov posadke, v tovornem delu letala pa jedka snov.
Poleg več enot Uprave RS za zaščito in reševanje so na vaji med drugim sodelovali tudi štabi civilne zaščite, gasilci, policisti, mariborski dispečerski center zdravstva, UKC Maribor, služba nujne medicinske pomoči mariborskega zdravstvenega doma, Kontrola zračnega prometa Slovenije, pripadniki Rdečega križa in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano.
Med cilji vaje je bilo preveriti učinkovitost in usklajenost rešitev v regijskem načrtu zaščite in reševanja ob nesreči zrakoplova na vseh ravneh načrtovanja, predvsem v delih, ki se nanašajo na koncept odziva, vodenje, izvajanje ukrepov in nalog zaščite, reševanja in pomoči. Med drugim so vadili reševanje ponesrečencev iz letala, sprejem in oskrbo večjega števila poškodovanih v UKC Maribor ter usposobljenost za usklajeno nudenje psihološke in psihosocialne pomoči udeleženim v nesreči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje