Fakulteto za zdravstvene vede Univerze v Mariboru, ki se že nekaj let spoprijema s prostorsko stisko, bodo obnovili in zgradili prizidek. Za to bo univerza v okviru zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za naložbe v slovensko zdravstvo dobila 12 milijonov evrov. Obe gradbeni fazi naj bi bili izvedeni do konca leta 2027.
"Naložbe v visoko šolstvo so ključne za dolgoročni gospodarski in družbeni razvoj, saj spodbujajo inovacije, ustvarjajo visoko usposobljeno delovno silo in omogočajo napredek v znanju in tehnologiji," je ob današnjem podpisu pogodbe za (so)financiranje izvedbe projekta dejal rektor Kačič.
V obstoječih prostorih fakultete po besedah dekanje Lorber ob povečanih potrebah po kadru ne morejo slediti željam po povečanju vpisa, saj se fakulteta že zdaj spoprijema s prostorsko stisko. Objekt je potreben obnove za kakovostno opravljanje tako izobraževalne kot raziskovalne dejavnosti, predvsem se kaže potreba po sodobnem simuliranem kliničnem okolju za pridobivanje praktičnih izkušenj študentov.
Najprej prizidek na severni strani
V prvi fazi bodo zgradili prizidek na severni strani obstoječega objekta fakultete, torej pri novo zgrajeni Zdravstveni postaji Magdalena. Tam bodo uredili predavalnice in prostore za osebje. V drugi fazi se bodo lotili obnove najstarejšega dela obstoječega objekta, kjer bodo uredili prostore za simulacije kliničnega okolja.
"Dejstvo je, da v zadnjih letih poudarjamo težave pri izobraževanju kadrov na področju zdravstvenih ved in medicine. Izredno me veseli, da smo naredili korak naprej in začeli te investicijske projekte," je dejal minister in spomnil na podobni naložbi na univerzah v Ljubljani in na Primorskem.
Univerza v Mariboru se poteguje tudi za sredstva za širitev medicinske fakultete. Prvi projekt, ocenjen na približno 100 milijonov evrov, naj bi izvedli na zemljišču v t. i. železniškem trikotniku v Mariboru. "Upam, da bomo kmalu definirali tudi način financiranja medicinske fakultete," je dejal minister. "Je pa pred nami seveda še zahtevni postopek priprave gradbene dokumentacije," je opozoril.
Zakon o naložbah v zdravstvu
Tudi v tem primeru gre za naložbo, ki naj bi se izvedla na osnovi zakona o naložbah v zdravstvu, zato ima ključno besedo ministrstvo za zdravje. "Seveda se je treba sporazumno dogovoriti, kako začeti to naložbo," je dejal minister. Razpoložljiva sredstva po njegovih navedbah ne zadoščajo za vse potrebe v državi. "Dogovarjamo se, da projekt ne bo padel, da bomo zagotovili teh 100 milijonov evrov za potrebe medicinske fakultete v Mariboru," je dodal.
"Dejstvo pa je, da je treba pripraviti projektno dokumentacijo in to bo tudi še trajalo nekaj časa. Po mojem mnenju je težko, da boste v Mariboru začeli te projekte pred letom 2026 – zaradi gradbenega dovoljenja, zaradi ureditve celotne dokumentacije in tako naprej," je še povedal minister Papič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje