Po dveh razpisih v letu 2014 in 2015 so lani na novo v najem oddali 109 neprofitnih stanovanj, že oktobra pa so objavili nov razpis za okoli 50 sproščenih neprofitnih stanovanj, od katerih je okoli 40 zagotovljenih prosilcem s stalnim bivališčem v mestni občini, po dve pa interesentom v vsaki od primestnih občin, ki so soustanoviteljice sklada, piše Slovenska tiskovna agencija.
Na razpis se je prijavilo 760 prosilcev, ob tem pa so bili v drugi polovici lanskega leta odprti razpisi za oddajo osmih obnovljenih tržnih stanovanj, od katerih so oddali štiri, še enega pa na začetku letošnjega leta.
Letos razpis za 50 neprofitnih stanovanj
V sodelovanju s centrom za socialno delo so na podlagi sklepov komisije za preučitev utemeljenosti vlog in predloga za izjemno dodelitev neprofitnih stanovanj in začasnih bivalnih enot v najem na novo oddali 19 začasnih bivalnih enot, 32 obstoječim najemnikom pa so na njihovo prošnjo podaljšali najemne pogodbe.
Hkrati je sklad lani izvedel še javni razpis za oddajo treh službenih stanovanj, a sta prispeli le dve vlogi, ki sta izpolnjevali razpisne pogoje. Tretje stanovanje so prekategorizirali v tržno in ga oddali na razpisu za oddajo tržnih stanovanj.
Kot so še dodali na skladu, bodo letos izvedli še en razpis za oddajo 50 neprofitnih stanovanj, skušali bodo oddati okoli 20 neobnovljenih tržnih stanovanj ter nadaljevati razpis za oddajo obnovljenih tržnih stanovanj. Prav tako bodo v primeru izpraznitve oddajali oskrbovana stanovanja na Panonski ulici ter dodeljevali bivalne enote.
Vzdrževanje in investicije
Mariborski sklad letos za investicijsko vzdrževanje stanovanj, vključno z izdelavo energetskih izkaznic, načrtuje dobrega pol milijona evrov, v tem sklopu pa načrtujejo obnovo 15 stanovanj in delno obnovo še okoli 40 stanovanj, ki bodo namenjena za oddajo pri naslednjem razpisu.
Milijon in pol evrov nameravajo porabiti za energetsko obnovo stanovanjskih objektov na Engelsovi ulici, kjer imajo v lasti več kot sto stanovanj z daljinskim ogrevanjem. Pri tem si obetajo dobrega pol milijona evrov evropskih kohezijskih sredstev, saj je bil projekt, tako kot tisti na Panonski ulici, potrjen v trajnostni urbani strategiji.
Del denarja bodo namenili za obnovo objekta Vurberk v občini Duplek ter več kot stoletje starega objekta na Šentiljski cesti v Mariboru. Na Studencih načrtujejo gradnjo stanovanjske soseske s 65 stanovanji, na različnih lokacijah pa se bodo lotili menjave stavbnega pohištva in plinskih peči.
V skladu z načrtom ravnanja s stvarnim premoženjem letos načrtujejo še nakup petih stanovanj, vsako okvirne velikosti 50 kvadratnih metrov, po eno v občinah Duplek, Hoče - Slivnica, Miklavž na Dravskem polju, Rače-Fram in Starše.
Neplačevanje najemnin, stroškov
Se pa še naprej srečujejo s problematiko neplačevanja najemnin in stroškov, pri čemer ugotavljajo, da odzivnost neplačnikov vendarle narašča. Dolg do njih je konec leta znašal približno 2,87 milijona evrov.
Takim, ki ne plačujejo redno, ponujajo možnost obročnega odplačila dolga, sicer pa začnejo postopek odpovedi pogodbe in izpraznitve stanovanja na sodišču. Lani je bilo razpisanih 86 deložacij, a so jih izvršili le 26, medtem ko so jih 31 odložili zaradi delnega poplačila dolga ter v 29 primerih pogodbe znova sklenili.
"V primerjavi s prejšnjimi leti se je število razpisanih deložacij zmanjšalo, kar pripisujemo dejavnemu reševanju problematike poplačila. Pri tem sodelujemo s Centrom za socialno delo Maribor, Društvom za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice in z drugimi nevladnimi organizacijami," so za STA pojasnili v skladu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje