Člani civilne pobude so ob obisku v Lendavi okoljski ministrici podali pisne zahteve, katerih bistvo je njihovo pričakovanje, da se ustavijo vse dejavnosti v povezavi s hidravličnim lomljenjem.
"Pričakujemo torej takojšnje sprejetje moratorija za fracking, saj se morajo prebivalci odločiti o modelu razvoja, ki si ga želijo," je povedal Rajko Stupar iz civilne pobude Ustavimo fracking.
Občinski svet danes ni sprejel tega ultimativnega stališča, češ da je najprej treba opraviti analizo o pravnih in finančnih posledicah morebitnega prenehanja dejavnosti, za katero je že podeljena koncesija. Poleg tega od države pričakujejo, da se na podlagi strokovnih stališč tudi sama opredeli do hidravličnega lomljenja. Za moratorij so bili samo trije svetniki.
"Morate se zavedati, da bi imel moratorij velike finančne posledice tako za državo kot lokalno skupnost," je dodal Stanko Gjerkeš iz občinskega odbora za gospodarstvo, kmetijstvo in turizem.
Ki pa, tako župan Balažek, bo budno spremljala nadaljnje dejavnosti pri črpanju plina. To naj bi se bolj intenzivno začelo po gradnji centralne plinske postaje prihodnje leto. Balažek tudi meni, da govorice o zakopanih strupenih kemikalijah ob dveh opuščenih vrtinah na Petišovskem polju povzročajo škodo občini, ki želi razvijati do okolja prijazen turizem.
Župan Lendave Anton Blažek ne popušča: "Vztrajali bomo pri izkopu teh lokacij, ki so jim nasprotovali, želimo priti resnici do dna in naj se proti odgovornim sprožijo aktivnosti."
Kdaj bodo z izkopom dokazali, ali je od tri do štiri metre pod zemljo res nekaj ton nevarnih kemikalij, je odvisno od odločitve okoljskega inšpektorja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje