Odpadni material po poplavah v Škofji Loki. Foto: BoBo
Odpadni material po poplavah v Škofji Loki. Foto: BoBo

Na začasnih odlagališčih odpadkov, ki so jih določile posamezne občine oz. koncesionarji, se kupi odpadkov nabirajo že od konca minulega tedna. Od tam jih komunalna podjetja odvažajo v zbirne centre, kjer je po besedah ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra dovolj zmogljivosti. Šele v zbirnih centrih se odpadki ločujejo in gredo naprej po sistemu ravnanja z odpadki, je povedal v današnji izjavi za medije.

Najbolj pomembno je, da se odpadki odlagajo na mestih, ki so strokovno določena posebej za ta namen, saj bi odlaganje na neustrezno podlago lahko omogočilo pronicanje nevarnih snovi v tla. Ko se bo nato sanacija poplavnih območij končala in bodo odpadke z njih odpeljali, je treba po navodilih ministrstva ta začasna odlagališča zapreti, da ne bi postala stalne lokacije.

Generalna direktorica direktorata za okolje Tanja Bolte poudarja, da se lahko na ta začasna mesta zbirajo le kosovni odpadki ter električna in elektronska oprema, ki nimajo večjega vpliva na okolje. Drugače je z nevarnimi odpadki, denimo odpadnimi olji, kjer je treba ravnati po uveljavljenem sistemu odvoza.

Za odvoz živalskih trupel je v Sloveniji vzpostavljena javna služba. Pokvarjena živila iz zamrzovalnih skrinj načeloma sodijo v črne zabojnike za mešane komunalne odpadke, uničena vozila pa je treba odpeljati v za to pristojne obrate. Odločitev glede usode takšnega vozila je sicer v pristojnosti lastnika.

Če najdete orožje, obvestite policijo

Najditelje orožja notranje ministrstvo poziva, naj o najdbi nemudoma obvestijo policijo, počakajo njen prihod, upoštevajo njena navodila in se orožja ali streliva ne dotikajo.

Med oškodovanci obsežnih poplav so bili lahko tudi imetniki orožja in streliva, zato lahko pride do situacije, ko se orožje najde pri odstranjevanju posledic ujme. Imetnike orožja pa ministrstvo prosi, naj o izgubi svojega orožja in streliva nemudoma obvestijo policijo in nato še upravno enoto.

Sežiganje poplavljenega lesa lahko poizroči škodljive izpuste

Sežiganje lesa, kontaminiranega s poplavno vodo, lahko povzroči izpuste škodljivih snovi v zrak in s tem dodatno obremenjuje okolje ter ogroža zdravje ljudi. Prevzem teh odpadkov zagotavljajo izvajalci občinske gospodarske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov.

Občine so na ministrstvu pozvali, naj občane opozorijo, da pri nadaljnjem čiščenju v največji možni meri nastale odpadke ločujejo in oddajajo ločeno, skladno z navodili oziroma na način, kot je veljal pred vremensko ujmo.

Iz občine Črna na Koroškem, kjer zaradi posledic ujme več dni ni bilo elektrike, so sporočili, da je zabojnik za pokvarjeno meso postavljen na lokaciji Faktor. Zabojnik podjetja Koto je rdeče barve, vanj lahko občani odlagajo izključno meso.

Posebna odlagališča za mulj

Posebna odlagališča nameravajo urediti za mulj. "O tem se pravkar dogovarjamo, iščemo rešitve znotraj ministrstva in jih bomo naslovili na vse občine," je povedala državna sekretarka Tanja Bolte. Gradbene odpadke je treba odpeljati v zbirne centre. "Zelo pomembno je, da se upoštevajo navodila ministrstva, civilne zaščite, občin in komunalnih podjetij," je poudarila.

O morebitnem izlitju nevarnih snovi, denimo iz industrijskih obratov ali delavnic, na ministrstvu nimajo informacij. "Ključno je, da za zdaj ne zaznavamo izlitja nevarnih tekočin, vsaj tako je bilo do današnjega jutra po informacijah uprave za zaščito in reševanje ter civilne zaščite. To je dobra novica, seveda se lahko kje zgodi v prihodnjih dneh ali pa se je zgodilo mimo naših oči," je dejal Kumer. Sledile bodo analize okolja in monitoringi.

Na nekaterih začasnih odlagališčih se medtem količine odpadkov že zmanjšujejo, drugod še naraščajo. Razmere so odvisne tudi od ponovnega vzpostavljanja prometnih povezav, je povedal Kumer. Vzpostavljeni sistem odvoza odpadkov na poplavnih območjih je ocenil za dober. Tudi komunalna podjetja si pomagajo med seboj.

Foto: BoBo
Foto: BoBo