Solidarnost, ki prežema Slovenijo ob najhujši katastrofi po osamosvojitvi, smo strnili v dobrodelnem dnevu. S klicem na 01 472 00 11 ali SMS-om DARUJ5 oz. DARUJ10 na 1919 lahko s prispevkom pomagate tudi vi.

Več informacij o tem, kako lahko darujete.

Na vseh prizadetih območjih se domačini ob pomoči pristojnih in prostovoljcev trudijo s črpanjem vode iz poplavljenih objektov, zagotovitvijo dostopa do odrezanih naselij in zagotovitvijo prevoznosti cest, odstranjevanjem podrtega drevja, odstranjevanjem naplavin in zagotavljanjem oskrbe prebivalstva, med drugim pitne vode. Na več deloviščih so posledice odpravljali tudi ponoči.

Sanacija v Črni na Kroškem. Foto: BoBo/Borut Živulović
Sanacija v Črni na Kroškem. Foto: BoBo/Borut Živulović

Na terenu posredujejo vse razpoložljive sile za zaščito, reševanje in pomoč s prizadetih območij, drugih regij in držav članic EU-ja. Na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini, ki sta v nedavnih ujmah utrpela najhujšo škodo, prioriteta ostaja vzpostavljanje močno poškodovane infrastrukture. Na Prevaljah danes pričakujejo montažni most. V preteklih dneh so veliko nevarnost predstavljali tudi plazovi. Danes je območje nad plaziščem in Koroško Belo preletaval helikopter.

Odpravljanje posledic poplav v Črni na Koroškem. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Odpravljanje posledic poplav v Črni na Koroškem. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Italija Sloveniji pošilja mostove in bagre

Italija je Sloveniji v okviru mehanizma EU-ja poslala ekipo strokovnjakov, tri mostove in štiri bagre, je v sredo sporočila italijanska civilna zaščita. Kot so še pojasnili v sporočilu za javnost, je ponudila tudi dodatne operativne enote in še en bager. "Maja lani je Slovenija pomagala deželi Emilija - Romanja po hudih poplavah, danes italijanska civilna zaščita pošilja strokovnjake, bagre in mostove na pomoč na poplavljena območja v Sloveniji," je italijanska civilna zaščita zapisala na družbenem omrežju X, nekdanjem Twitterju.

Italija je v Slovenijo v sredo poslala dva 12-metrska mostova in 25-tonski bager, ki jih je zagotovila pokrajina Trentinsko, 25-metrski logistični most iz Benečije ter tri 17,5-tonske bagre italijanske vojske. Ekipa pa naj bi zagotovila potrebno usklajevanje z lokalnimi organi.

V Mežiški dolini primeri črevesnih nalezljivih bolezni

Nastale razmere po ujmi, ko na nekaterih območjih Koroške še vedno ni vode ali pa jo je treba prekuhavati, s seboj prinašajo potencialna tveganja za zdravje. NIJZ od torka zvečer opaža primere črevesnih nalezljivih bolezni na območju Mežiške doline. Za zdaj gre za omejene primere, a je pričakovati širjenje, zato NIJZ poziva k preventivi. Ljudem svetujejo, da pijejo ustekleničeno pitno vodo ali vodo, ki je ustrezno prekuhana, samo takšna voda je primerna tudi za umivanje zob. Svetujejo prhanje od vratu navzdol, da voda ne pride na obraz in v usta.

Več informacij.

Kako odlagati nastale odpadke?

Odpadke, ki so jih za sabo pustile uničujoče poplave, je treba odlagati le na določenih začasnih odlagališčih. Neustrezno odlaganje namreč lahko povzroči pronicanje nevarnih snovi v tla. Odpadke bodo komunalna podjetja v kratkem odpeljala v zbirne centre.

Več informacij.

Zbirni center v Ljubljani. Foto: BOBO/Igor Kupljenik
Zbirni center v Ljubljani. Foto: BOBO/Igor Kupljenik

Dobrodelne akcije za pomoč

Humanitarne organizacije medtem nadaljujejo zbiranje in razdeljevanje pomoči. Ljudje v zbirne centre vozijo potrebno pomoč – čistila, razkužila, orodje za čiščenje, konzervirano hrano, higienske pripomočke. Prostovoljci se po navodilih civilne zaščite odpravljajo na območja, kjer je njihova pomoč najbolj potrebna.

Več informacij.

Regijski štab Civilne zaščite Koroške prosi vse, naj do nadaljnjega ne dovažajo hrane in oblačil, saj so skladišča trenutno zapolnjena.

Celjska občina v ponedeljek organizira delovno akcijo za odstranitev posledic petkove ujme, na katero se je že prijavilo skoraj 200 prostovoljcev. Prijave za akcijo zbirajo do petka. Za otroke staršev, ki se bodo udeležili akcije, v sodelovanju s Celjskim mladinskim centrom organizirajo tudi varstvo.

Na Radiu 1 so v sredo skupaj še s sedmimi radijskimi postajami v enem dnevu dobrodelnega maratona zbrali več kot 1.900.000 evrov.

Radiotelevizija Slovenija pa je za četrtek pripravila dobrodelni dan Skupaj za Slovenijo, na Radiu Slovenija in spletni strani rtvslo.si so ves dan zbirali dobrodelne prispevke za prizadete v poplavah, na prvem programu Televizije Slovenija pa ob 20. uri pripravili dobrodelno oddajo.

Več informacij.

Foto: BOBO/Igor Kupljenik
Foto: BOBO/Igor Kupljenik

Za dodeljevanje vladnih sredstev enotna merila

Vlada je v soboto sprejela sklep, da bo prebivalcem na prizadetih območjih namenila 10 milijonov evrov humanitarne pomoči. Sredstva bosta prejeli humanitarni organizaciji Rdeči križ Slovenije in Slovenska karitas, in sicer vsaka po pet milijonov evrov. Še pred tem je vlada 1,1 milijona evrov sklenila nameniti pomoči prizadetim v neurjih med 12. julijem in 2. avgustom. Da bi pomoč do ljudi prišla čim hitreje, so se predstavniki Rdečega križa Slovenije, Slovenske karitas, občin in uprave za zaščito in reševanje dogovorili, da bodo za razdeljevanje pomoči pripravljena enotna pravila.

Finančna pomoč in izredni dopust prostovoljcem

Potem ko je DZ v torek brez glasu proti potrdil novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, se je danes vnovič sešel in sprejel odlok, da nanjo ni mogoče razpisati zakonodajnega referenduma. Zakon med drugim prinaša dodatno finančno pomoč občinam, širi obseg upravičenosti za škodo v kmetijstvu, država bo prostovoljcem, ki pomagajo pri sanaciji, financirala sedemdnevni izredni dopust, prizadetim podjetjem pa ukrep višje sile in čakanja na delo. Ponedeljek, 14. avgusta, je razglašen za dan solidarnosti in bo dela prost dan.

Prostovoljci se morajo predhodno prijaviti v aplikacijo

Več informacij.

ZSSS na dan solidarnosti poziva k sodelovanju pri organizirani sanaciji

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) člane pozivajo, da se v ponedeljek, 14. avgusta, ki je razglašen za dan solidarnosti in bo dela prost dan, kot prostovoljci udeležijo organiziranih dejavnosti čiščenja, saniranja ali prispevanja pomoči prizadetim v nedavnih poplavah. "Tisti, ki imate v svojem okolju organizirane pobude, se seveda pridružite tam, prosimo le, da upoštevate navodila pristojnih služb. Pomagati namreč želimo odgovorno, prav tako pa ne pozabimo na lastno varnost," so zapisali.

Reka Sora med poplavo 4. avgusta zjutraj in 10. avgusta zjutraj, potem ko se je vrnila v svojo strugo. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Reka Sora med poplavo 4. avgusta zjutraj in 10. avgusta zjutraj, potem ko se je vrnila v svojo strugo. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Na onkologiji in v UKC LJ bodo v ponedeljek delali kot običajno

Z Onkološkega inštituta Ljubljana so sporočili, da bodo obravnave bolnikov 14. avgusta potekale kot običajno – po prvotnem načrtu dela inštituta, ki je bil določen, preden je državni zbor potrdil, da bo to dela prost dan.

Tudi v UKC-ju Ljubljana pravijo, da bodo v ponedeljek zagotovili vse zdravstvene storitve, ki so bile za ta dan predvidene, tako ambulantne kot hospitalne. "UKC Ljubljana izvaja solidarno dejavnost v vsem svojem delovanju, zato bomo solidarnost na ta dan v UKCL-ju izrazili na način, da bomo opravili vse predvidene zdravstvene storitve za bolnike," so še zapisali.

Ministrstvo za zdravje sicer javnim zdravstvenim zavodom svetuje, da naročenih pacientov na dan solidarnosti ne odjavljajo od dogovorjenih terminov.

V teku odpravljanje posledic poplav

Več informacij.

Trgovci so se odločili za različne pristope

Več trgovin bo odprtih v nedeljo, nekatere pa tudi v ponedeljek na dan solidarnosti in v torek, ko praznujemo Marijino vnebovzetje. Večinoma gre za trgovine z živili na prizadetih območjih.

Več informacij.

Podaljšan rok za vloge za bivanje v študentskih domovih

Zaradi izjemnih okoliščin, ki so nastale ob nedavnih poplavah, se rok za oddajo prošnje za sprejem in podaljšanje bivanja v študentskih in dijaških domovih ter pri zasebnikih za prihodnje študijsko leto podaljšuje za teden dni, do vključno 23. avgusta. V ujmi prizadeti študenti so upravičeni tudi do dodatnih 100 točk.

EU v že izpraznjenem skladu za pomoč našel 400 milijonov za Slovenijo

Premier Robert Golob je ob srednem obisku predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, ki je napovedala, da bo Sloveniji za odpravljanje posledic poplav letos iz solidarnostnega sklada EU-ja na voljo 100 milijonov, prihodnje leto pa 300 milijonov evrov. Za sanacije škode je hkrati napovedal povečanje proračunske rezerve za okoli 220 milijonov evrov.

Več informacij.

Uničena okrepčevalnica ob naravnem Kopališču na jezu v Škofji loki. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.Zbirni center v Ljubljani. Foto: BOBO/Igor Kupljenik
Uničena okrepčevalnica ob naravnem Kopališču na jezu v Škofji loki. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.Zbirni center v Ljubljani. Foto: BOBO/Igor Kupljenik