V javnosti je zakrožilo nadaljevanje zgodbe Sandija Zajca, gasilca, ki je med avgustovskimi poplavami reševal otroke iz mengeškega vrtca, medtem ko je voda zalila hišo njegovega tasta, v kateri je živel. Ljudje so na transakcijski račun PGD-ja Mengeš začeli nakazovati pomoč, ki pa je Zajc še vedno ni prejel.
Kot so danes sporočili iz PGD-ja Mengeš, se je nanje zaradi nenakazila sredstev usul plaz kritik, zato so pojasnili vrstni red dogodkov. 6. avgusta so na Facebooku objavili sporočilo s številko TRR-računa PGD-ja Mengeš, namen nakazila pa naj bi bil "donacija Sandiju Zajcu". "Vsa sredstva, ki jih boste namenili družini Sandija Zajca, bodo prenakazana na njegov račun," so dopisali. Šest dni kasneje pa so objavili še poziv za zbiranje donacij za PGD Mengeš.
Na začetku oktobra sta se sestala upravni in nadzorni odbor PGD-ja Mengeš, predstavljeno je bilo tudi poročilo o zbranih sredstvih. Z namenom "donacija Sandiju Zajcu" je bilo zbranih dobrih 280.000 evrov, brez namena pa dobrih 230.000 evrov.
A je Zajc po navedbah PGD-ja Mengeš zahteval vpogled v namen sredstev, ki so jih ljudje prispevali. Upravni odbor je njegovo zahtevo zavrnil, saj naj bi imela vpogled v nakazila le predsednik PGD-ja Mengeš in računovodja. "V nasprotnem primeru gre med drugim lahko tudi za kršenje nekaterih donacijskih pogodb, kjer imajo podjetja to zapisano kot poslovno skrivnost ter kjer je želja posameznikov o nerazkrivanju informacij," so pojasnili.
Dogovorili so se, da bodo do naslednje seje pridobili pravna mnenja glede kršenja GDPR-ja. Pravni mnenji sta pridobila tako poveljnik PGD-ja Mengeš kot Sandi Zajc. Mnenji sta bili različni, sklep o nakazilu sredstev Zajcu iz prve seje je bil zamrznjen, Zajc pa naj bi "izpostavil, da obstaja sum, da je med nakazili brez namena tudi veliko sredstev, ki naj bi pripadala njemu," so zapisali v PGD-ju Mengeš.
Na zadnji seji PGD-ja Mengeš 7. novembra sta se odvetnik Zajca ter odvetnik njegove nekdanje partnerice dogovorila, da se nakazilo zamakne še za 14 dni oziroma do naslednje seje PGD-ja Mengeš, s čimer se je strinjala tudi večina članov upravnega in nadzornega odbora društva.
Na novinarska vprašanja, povezana s primerom, so se odzvali tudi v Gasilski zvezi Slovenije in v sporočilu za javnost zapisali, da bodo vsa po poplavah prejeta sredstva razdelili transparentno in o tem obvestili tudi javnost. "Dogodka v Mengšu ne moremo komentirati, ker je bilo to razmerje med fizično osebo (gasilcem) in samostojno pravno osebo (PGD). S PGD-jem Mengeš smo v stiku in jim bomo pomagali, če bodo potrebovali pomoč glede operativne organiziranosti in podali vlogo za sodelovanje Arbitraže Gasilske zveze Slovenije."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje