To je kupola, primerna za bivanje ali preživljanje prostega časa. Foto: Goran Rovan
To je kupola, primerna za bivanje ali preživljanje prostega časa. Foto: Goran Rovan
false
Željko Hočevar je o takšni kupoli sanjal več desetletij. Foto: Goran Rovan
false
V kupoli bodo uporabljene najsodobnejše tehnične rešitve. Foto: Goran Rovan
false
Kupole Smartdome bo mogoče postaviti brez gradbenega dovoljenja. Foto: Foto arhiv - Smartdome
false
Podjetnika pričakujeta, da bodo prvo naselje takšnih hišic postavili že prihodnje leto. Foto: Foto arhiv - Smartdome
Energetsko samozadostna pametna kupola

Z željo po gradnji sodobnega igluja oziroma bivalne kupole se je Krčan Željko Hočevar ubadal že več kot desetletje. Zdaj njegove vizionarske ideje že dobivajo podobo v realnosti, saj sta skupaj s partnerjem Borisom Kljunom v Krškem na dvorišču Srednješolskega centra postavila prototip bivalne kupole. Ta sicer še ni dokončen, je pa že bil deležen velike pozornosti. Zato sta skupaj ustanovila podjetje Smartdome.

Hočevar, sicer izvršni direktor Smartdoma, pravi, da ne gre za naključje oziroma izpolnitev otroških sanj, ampak za resen projekt. To ilustrira z besedami: "Rad bi poudaril, da je projekt Smartdome rezultat večletnih tržnih raziskav. Te so pokazale, da ljudje iščemo nova doživetja in nove izkušnje bivanja. Trend preseljevanja v velika mesta se nadaljuje in se bo v prihodnje tudi nadaljeval. Vendar se ljudje glede na način življenja v mestih in izpostavljenost konstantnemu stresu radi vračamo k naravi. Raziskava je pokazala, da si želimo manjših objektov, povezanih z naravo. Želimo si velike terase in še večjega vrta. Gradnja manjših objektov ali njihova adaptacija je ekonomsko zahtevna in nas veže na neko lokacijo za daljši čas, kar pa ni v skladu s sodobnim mobilnim načinom življenja."

Zato sta pobudnika te ideje uporabila nove tehnične rešitve s skrbnim nadzorom njihovega vpliva na naravo. Skonstruirala sta izredno čvrsto monovolumensko lupino, ki bi si jo lahko privoščili številni. Poleg tega sta želela, da bi se ta bivalna kupola po obliki zlahka implementirala v naravo in bila energetsko neodvisna ali samozadostna. "Gre za bionično gradnjo," pravi Hočevar. "Uporabnik si objekt lahko prilagodi glede na svoje želje, zmožnosti in potrebe. Smartdome je s svojo večfunkcionalnostjo in prilagodljivostjo odgovor na sodoben način bivanja v naravi. Kupola se lahko postavi brez gradbenega dovoljenja, brez težke mehanizacije, več kupol lahko med sabo sestavljamo, mogoče pa jo je postaviti tudi na degradiranih, vendar zanimivih območjih."

S kolegom Kljunom, ki je direktor podjetja in je trenutno v Ameriki, sta se projekta lotila celovito in trajnostno. Objekt tako sestavlja kovinska konstrukcija z po višini nastavljivimi nosilci. Kupola je sestavljena iz deltoidov in vhodnega modula, ki še ni dokončen. Konstrukcija kupole je lik dodekahedron, in kot pravita, je to verjetno prvi in trenutno edini objekt na svetu, ki ima za osnovno konstrukcijo dodekahedron.

V pametni kupoli bodo vgrajeni posebni materiali
"V bistvu kupola sestavljata le dva lika, ki sta v dveh izvedbah – prosojni in polni. Prosojni moduli so narejeni iz tridimenzionalno troslojnega termopana, kar je svetovna inovacija," pravi Hočevar. "Zaradi modularne gradnje se lahko moduli tudi po postavitvi poljubno menjajo. Lahko se premikajo, odvisno, koliko svetlobe želimo in s katere strani. Če nam je ena kupola premajhna, ji lahko brez težav dodamo drugo, tretjo. S kolegom sva projekt Smartdome razvijala, naredila in postavila z lastnimi sredstvi in s pomočjo prijateljev. Celoten projekt je rezultat lastnega znanja in je narejen iz materialov, ki so narejeni v Sloveniji. Vsi naši podizvajalci so obrtniki iz našega okolja, ki so z izrednim zanimanjem pristopili k projektu. Predlagali so različne tehnične in proizvodne rešitve. Njihove izkušnje so bile za naju neprecenljive."

Za kupolo je interes zdaj, ko je bil zapis o njej objavljen v ameriški reviji Inhabitat, izreden. Hočevar o tem pove: "Pred kratkim smo imeli na obisku celo kupca iz Libanona. Sicer pa smo imeli že obiske iz Kanade, Norveške, Rusije, Francije, Poljske, Slovaške, predvsem pa iz sosednje Hrvaške. Eden izmed kupcev iz Kanade je prišel v Slovenijo izključno, da si ogleda naš projekt. In ob tem ne moreš ostati ravnodušen."

Hočevar priznava, da s partnerjem še nista popolnoma pripravljena na izdelavo teh kupol. Računata, da bi jih lahko letno izdelalo do sto. Pričakujeta, da bodo prvo naselje takšnih hišic postavili že prihodnje leto. Kje, pa za zdaj še ne želita razkriti. Njun namen je, da bi postala proizvajalca tematski vasi. Njuna ciljna skupina pa so seveda predvsem podjetja, ki se ukvarjajo s turizmom - v Sloveniji ter bližnji in daljni okolici.

Še nekaj tehničnih karakteristik
Pametna kupola ima skoraj 25 kvadratnih metrov površine. Njen premer je šest metrov, višina pa 3,2 metra. Objekt je sestavljen iz kovinske pocinkane konstrukcije, vhodnega modula, modulov, ki sestavljajo kupolo, in nog, ki so nastavljive glede na konfiguracijo terena. Vanjo sta vgradila najsodobnejše materiale, tako da bo tehtala samo tri tone in jo bo mogoče zaradi svojevrstnega podstavka in razstavljivih modulov postaviti marsikje, od smučišč do morja in jezer.

Goran Rovan, TV Slovenija

Energetsko samozadostna pametna kupola