Bolnica Franja je bila razdejana v ujmah leta 2023. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Bolnica Franja je bila razdejana v ujmah leta 2023. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Na ministrstvu za kulturo so pojasnili, da za prenos lastništva ni potrebe, ker so našli preprostejšo in hitrejšo rešitev za zagotovitev sredstev za sanacijo in nadaljnje vzdrževanje spomenika. Na občini Cerkno so z odločitvijo ministrstva seznanjeni in so jo sprejeli z razočaranjem.

Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar je spomnil, da so o prenosu lastništva nad bolnico Franja z občine na državo razmišljali glede zagotovitve finančnih sredstev za njeno celovito sanacijo po ujmah.

"Pokazalo se je, da bo država lahko s sanacijskim programom zagotovila vsa ta sredstva in da prenos lastništva kot bolj zapletena možnost ne bo potreben," je pojasnil Čelik Vidmar.
Sedem oziroma osem milijonov je zagotovljenih za sanacijo zaledja, spomenika in ureditev dostopne poti. "To je zagotovljeno," zatrjuje Čelik Vidmar.

Država bo prevzela tudi upravljanje in vzdrževanje vodotoka Čerinščica, ki je že večkrat razdejal Franjo. Župan občine Cerkno Gašper Uršič je ob tem opozoril, da bo treba tudi po izvedbi sanacije zagotoviti redno vzdrževanje in čiščenje zaledja. Večji delež državnih sredstev pa pričakuje tudi za idrijsko-cerkljanski muzej, ki ostaja upravljavec bolnice Franja. "Država še ne namenja vseh finančnih sredstev, ki bi jih lahko namenjala za delovanje muzeja," poudarja župan Uršič.

"Prav gotovo bomo zagotovili dodatna sredstva za muzej, tudi za namen Franje," je odgovoril državni sekretar Čelik Vidmar.

Nadaljujejo se tudi pogovori o ureditvi vstopne točke s sprejemnim središčem. Če bodo torej celostno uredili upravljanje in financiranje vseh področij, povezanih s Franjo, potem državni sekretar Čelik Vidmar ne vidi potrebe po sprejetju posebnega zakona za Franjo.