V Ljubljani so pred kratkim zagrozili, da bodo pogodbo prekinili, poslovne prostore pa zapečatili, če jim iz Kopra ne bodo poslali zahtevanih podatkov o delovanju primorske zbornice. Ker sta direktorja obeh zbornic zbolela, so vsi postopki začasno zamrznjeni. V ozadju spora je zbornično premoženje, na preizkušnji pa so občutljivi odnosi med centrom in regijo.
Prostore na Ferrarski cesti v Kopru je leta 1978 z dodatno prispevno stopnjo zgradilo primorsko gospodarstvo. V njih že ves čas domuje gospodarska zbornica, ki pa se je medtem organizacijsko večkrat preoblikovala. Nazadnje leta 2007, ko se je takratna območna zbornica spet osamosvojila in preimenovala v Primorsko gospodarsko zbornico, je pojasnil direktor Tomaž Može. "V naši pogodbi piše, da bi ti prostori, v katerih že od leta 1978 zbornica posluje, prišli v našo last. Ob pravi matematiki in računici bi nam pripadalo še nekaj v premoženju stare zbornice," je dejal.
Direktor Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič pravi, da si v Kopru pogodbo napačno razlagajo: "Po samem zakonu in seveda tudi zemljiški knjigi se točno ve, da je to v lasti Gospodarske zbornice Slovenije. Mi nimamo niti ključev do svojih prostorov."
Od Primorske gospodarske zbornice zato zahtevajo vse podatke o članstvu, članarini in delovanju, pa tudi ključe prostorov: "Če ne bodo spoštovali pogodbe in svojih obveznosti, bomo prisiljeni pogodbo prekiniti," je dejal Milič Hribar.
Iz Kopra pa prihajajo pomirjujoče izjave. Predsednik Primorske gospodarske zbornice Vojko Čok je prepričan, da "gre za delovni nesporazum, ki se bo lahko v naslednjih pogovorih razrešil, tako da bo za oba partnerja najboljše".
Izjavo gre razumeti predvsem kot poziv k treznemu razmisleku pred nadaljnjim zaostrovanjem spora, odsotnost obeh direktorjev pa kot dodatni čas za umiritev strasti.
Jasna Preskar, Radio Koper
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje