Direktor TEB-a Tomislav Malgaj pa je povedal, da jih bo naložba predvidoma stala 38 milijonov evrov - zanjo so zagotovili nekaj več kot 20 milijonov evrov lastnega denarja, preostali del naložbe pa nameravajo pokriti z bančnimi posojili.
Objavili so mednarodni razpis za dobavo plinske turbine, generatorja in dimnika za svoj nadomestni šesti plinski blok, ki se bo zaključil marca, pripravljalna dela bodo sledila predvidoma v drugi polovici leta, plinski blok z močjo od 40 do 70 megavatov pa naj bi zgradili in predali obratovanju do konca leta 2017.
Obratovalno obdobje starih plinskih blokov se izteka
Z njegovo zamenjavo bodo v TEB-u končali prvega izmed dveh korakov zamenjave plinskih blokov. Če bi ga potrebovali, pa naj bi v prihodnjih od treh do petih letih zgradili še drugi nadomestni blok.
Kot so pojasnili, se namreč obratovalno obdobje treh starih plinskih blokov - ki so izredno prilagodljivi, robustni in podobno kot novi blok omogočajo zagon iz breznapetostnega stanja ter otočno obratovanje - kljub skrbnemu obratovanju, rednemu vzdrževanju in relativno malo obratovalnim uram izteka.
Hkrati 40 let stara tehnologija ne ustreza sodobnim okoljskim merilom. Številne študije so tudi pokazale, da je projekt zamenjave plinskih blokov upravičen v tehničnem in ekonomskem pogledu, so dodali.
TEB vskoči po potrebi
Novi plinski blok bo izkoristek plinske turbine povečal za 36 odstotkov, izpuste dušikovih oksidov pa pri zemeljskem plinu znižal za 50 miligramov oz. za 86 miligramov na kubični meter pri kurilnem olju - predvidevajo namreč možnost obratovanja na obe gorivi. Novi plinski blok bo omogočal zagon do polne moči v manj kot trinajstih minutah, kar ustreza uveljavljenim merilom zagotavljanja terciarne rezerve, so še sporočili iz TEB-a.
TEB skrbi za terciarno regulacijsko rezervo v primeru izpada večjih proizvodnih blokov ali drugih motenj v energetskem sistemu in za zagon agregatov brez zunanjega vira napajanja ter s tem možnost vzpostavljanja omrežja v primeru sistemskega razpada. Lani so izvedli 181 zagonov in z njimi bistveno prispevali k zanesljivosti državnega elektroenergetskega sistema.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje