Ob 20. obletnici bilateralnih odnosov med Slovenijo in Japonsko je krško občino obiskal nekdanji direktor Agencije za jedrsko in industrijsko varnost Japonske, podpredsednik japonske agencije za znanost in tehnologijo ter svetovalec predsednika japonske vlade v času jedrske nesreče v Fukušimi prof. dr. Kenkiči Hirose, ki ga je na obisku spremljal tudi japonski veleposlanik v Sloveniji Šigemi Jomori. Hirose je že dopoldne obiskal Nuklearno elektrarno Krško, se zatem na delovnem srečanju sešel s predstavniki sil zaščite in reševanja ter drugimi službami, pristojnimi za izvajanje nalog ob morebitni jedrski nesreči. Potem je imel v krškem kulturnem domu poldrugo uro trajajoče predavanje, odgovarjal pa je tudi na vprašanja obiskovalcev.
Kenkiči Hirose je na predavanju predstavil izkušnje Japonske ob jedrski nesreči v Fukušimi, ki se je zgodila 11. marca 2011. Predaval je o posledicah jedrske nesreče za ljudi v okolju, posledicah cunamija, poteku evakuacije 90 tisoč prebivalcev, vplivih nesreče na družbo, poteku dekontaminacije, izplačilih odškodnin in dolgoročnih ukrepih za razgradnjo elektrarne. V krški občini upajo, da bodo dobre in slabe izkušnje, ki so jih bili deležni na Japonskem, pripomogle tudi nam, pri pripravi načrtov ob morebitni jedrski nesreči. Po mnenju Hiroseja so bile posledice te jedrske nesreče toliko večje, ker sta se istočasno zgodili tudi dve naravni nesreči – potres, ki v jedrski elektrarni ni povzročil večje škode, in cunami, ki je prizadejal veliko materialno in okoljsko škodo. To bodo morali sanirati še vrsto let.
Za MMC Goran Rovan
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje