Mariborska ambulanta za tiste brez obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki pod okriljem Nadškofijske karitas Maribor deluje že deveto leto, je po vzoru takšne ambulante v Ljubljani začela delovati jeseni 2005. Vanjo se zatekajo brezdomci, Romi, tujci, izbrisani in drugi, ki si zaradi različnih vzrokov ne morejo urediti zavarovanja. Letos so v splošni ambulanti sprejeli 512 bolnikov, med njimi je bilo 27 otrok. V zobozdravstveni ambulanti so oskrbeli 13 ljudi.
Potrebe v Mariboru so po besedah Damjana Jagodica z ministrstva za zdravje mnogo večje kot v Ljubljani. Ministrstvo, ki plačuje račune za ljudi brez zavarovanja, je letos od UKC-ja Maribor dobilo 142 računov, od tega jih je plačalo 135 v vrednosti nekaj več kot 128.000 evrov. Za primerjavo – UKC-ju Ljubljana je ministrstvo plačalo 66 računov v višini 21.000 evrov.
"Od skupne vsote, ki jo je ministrstvo za zdravje letos namenilo plačilu nezavarovanih, smo nakazali UKC Maribor 43 odstotkov celotne vsote, ki v letošnjem letu znaša 279.000 evrov," je Jagodic pojasnil na današnji novinarski konferenci v Mariboru.
Sredstva za tovrstno ambulanto prispevajo še Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, zavod za zaposlovanje in mariborska mestna občina. Slednja pa je pred kratkim napovedala ostre reze v socialne izdatke. Lilijana Zorko iz občinskega sektorja za zdravstveno in socialno varstvo je zatrdila, da bodo naredili vse, da bodo lahko to dejavnost še naprej finančno podpirali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje