Predsednik vlade Janez Janša je na srečanju z župani na Brdu pri Kranju spregovoril tudi o javnofinančnih in razvojnih vprašanjih. Napovedal je, da bo vlada v prihodnjega pol leta kljub predsedovanju Svetu EU-ja obiskala vse slovenske regije. Ob tem je pozval župane, naj že ob dogovarjanju za obisk povedo odprta vprašanja, da jih lahko ministrstva že vnaprej rešijo. "To se je izkazalo za dobro prakso ob obisku podravske regije, ko smo že pred obiskom z mize spravili 34 odprtih in perečih zadev," je dejal Janša.
Težava plač na občinah
Kot eno od razvojnih težav Slovenije Janša vidi plačni sistem v javnem sektorju. Tudi nekateri župani so poudarili problematiko nizkih plač. Janša je napovedal, da bodo, kar se tiče lokalnega nivoja na področju plačnih nesorazmerij, skušali kaj rešiti še v tem mandatu, medtem ko za državno raven glede na stanje v parlamentu nima upanja. Se bo pa treba po njegovem mnenju nujno v prihodnosti pogovoriti o prenovi plačnega sistema.
Nova vlaganja v šole
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je razveselila župane z novico, da bo vlada v četrtek obravnavala predlog, da bi še letos zagotovili podporo vsem projektom naložb v šole, ki so izpolnjevali pogoje razpisa, a niso bili izbrani. Podobno velja za naložbe v športno infrastrukturo.
Povedala je tudi, da iščejo rešitve za šole, ki so imele izpad prihodkov tržne dejavnosti, in pa rešitev za financiranje novoustanovljenih zasebnih vrtcev. Na ministrstvu računajo, da bo jeseni pouk potekal v prostorih šol, a se pripravljajo na vse scenarije. "Na koncu je vse odvisno nas samih – kako bomo našli poti, da res pozovemo vse ljudi, predvsem starše, naj dajo cepit tudi svoje otroke, ker je to edini zagotovilo, da bomo res lahko začeli jeseni šolanje v samih šolah," je dejala.
Vlaganja v zdravstvene domove
Minister za zdravje Janez Poklukar je predstavil pripravo zakona o izvajanju investicij v primarno zdravstvo v letih od 2021 do 2031. Po izhodiščnem predlogu bi za ta namen zagotovili 50 milijonov evrov, po zadnjih pogovorih pa računajo na 150 milijonov evrov, kar bi v desetih letih vsakemu zdravstvenemu domu v povprečju prineslo 2,6 milijona evrov.
Kvote za razpise po regijah?
Kar se tiče razvojnih projektov občin, je minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek ocenil, da lahko dogovor za razvoj regij končajo relativno uspešno. Minister za razvoj in kohezijsko politiko Zvonko Černač pa je poudaril slabosti obstoječega sistema, ki pri črpanju sredstev povzroča precej težav. Zato je med drugim treba uvesti sistem s kvotami po regijah in z razpisi po ministrstvih.
Težave občin, predvsem manjših
Velenjski župan Peter Dermol je poudaril, da so občine vložile veliko energije v pripravo projektov kolesarskih stez, vendar je zmanjkalo finančnih sredstev. Župan Občine Kostel Ivan Črnkovič pa je opozoril na problematiko majhnih občin, ki se pogosto ne morejo prijavljati na razpise za sredstva oziroma nimajo denarja za pokritje svojega deleža. Prav tako so župani poudarili specifične pogoje, zaradi katerih so projekti v posameznih občinah dražji.
Vprašanje porazdelitve glavarine
Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je povedal, da bodo pri oblikovanju sofinancerskih sporazumov šli v spremembo metodologije. Hkrati pa bi bilo treba po njegovem mnenju razpravljati tudi o pravičnejši razporeditvi glavarine. Kot primer je navedel, da imajo denimo nekatere občine glede na svojo lego veliko stroškov s pluženjem snega pozimi, druge pa nič.
Župani so na več kot štiri ure trajajočem posvetu opozorili tudi na problematiko zapiranja poštnih poslovalnic v manjših krajih. Počivalšek je poudaril, da se v zadnjem letu ni zaprla nobena pošta, se pa zaradi spremembe prometa poslovalnice preoblikujejo. Kot je poudaril, bodo tudi naprej zagotavljali dosegljivost poštnih storitev, večje težave pa vidi glede bančnih poslovalnic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje