Razmočena zemlja je konec preteklega tedna na območju Slovenske Bistrice sprožila kar tri plazove, najtežje odpravljiva škoda pa je prav gotovo nastala na stanovanjski hiši, kjer z družino živi Jože Vrentuša: "V petek zgodaj zjutraj me je zbudil močan pok, a pravega razloga za to nisem odkril. Ko sem se odpravljal v službo sem že težko odprl garažna vrata, pravi razlog pa mi je povedal šele oče, ko me je poklical in povedal, da so na hiši ogromne razpoke."
Družina hiše ni zapustila takoj, včeraj popoldne pa je postalo jasno, da je trenutno povsem neprimerna za bivanje, šele današnji obisk geometrov pa bo dal odgovor na vprašanje, ali je v hiši sploh še mogoče živeti. "Hiša je močno poškodovana, plazi pa se tudi pod njo," še pojasnjuje Vrentuša. Občina Slovenska Bistrica je družini že ponudila nadomestno bivališče, a še vedno upajo, da bo hišo mogoče popraviti v tolikšni meri, da bo povsem varna za bivanje.
Sicer pa je drugi zemeljski plaz, ki se je prav tako sprožil ta konec tedna, ogrozil še eno stanovanjsko hišo. "Gre za zemeljski plaz nad stanovanjskim objektom, ki si ga bodo pristojni še danes ogledali. V tem trenutku pa po navedbah občana, ki je prijavil nevarnost, ni nobenih znakov, da bi plaz že poškodoval hišo," pojasnjuje poveljnik civilne zaščite Slovenska Bistrica Branko Hojnik.
Plaz nad avtocesto
Še tretji plaz, ki je povzročil veliko preglavic - predvsem voznikom, pa se je sprožil na območju štajerske avtoceste na odseku med Slovensko Bistrico in Slovenskimi Konjicami, v smeri proti Ljubljani. Na tem območju je v soboto popoldne zdrsnilo od 15 do 20 tisoč kubičnih metrov zemlje, približno tisoč kubičnih metrov pa je zasulo del avtoceste.
Ta je bila zato včeraj zaprta, kot pojasnjuje Marjan Koler z Darsa, pa plaz od takrat naprej miruje: "Po današnjem sestanku je jasno, da bomo najpozneje do konca tega tedna območja sanirali tako, da bi omogočili promet po dveh voznih pasovih, tako po voznem kot prehitevalnem, medtem ko pas za počasna vozila ostaja do nadaljnjega zaprt."
Kot še zatrjujejo na Darsu bodo nadaljevali odstranjevanje zemlje s pasu za počasna vozila, v sklopu sanacije bodo postavili betonsko varnostno ograjo, uredili primerno sidranje, ki bi ob morebitnem premiku zemlje ustvarilo verigo. Ob tem bodo uredili primerno drenažo in tudi tako zagotovili, da bo promet proti Ljubljani na tem odseku potekal čim bolj nemoteno, še dodaja Marjan Koler.
Vreme jim ne gre na roko
Sicer pa previdnost Darsa temelji tudi na vremenski napovedi. Od sredine tedna so namreč napovedane padavine, ki bi lahko še dodatno razmočile zemljo in povzročile plazenje in tudi zato z odpiranjem avtoceste v celoti ne bodo hiteli za vsako ceno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje