Pozimi zrak ni čezmerno onesnažen samo v večjih mestih, koncentracija delcev PM 10 je pogosto presežena tudi na podeželju.
Raziskovalka Kristina Glojek je pred leti vsak dan šest ur hodila z merilno napravo na hrbtu in za svojo doktorsko nalogo raziskovala onesnaženje zraka v vasici Retje v občini Loški Potok.
Podatki, ki jih je pridobila zdaj že podoktorska raziskovalka v Barceloni, so presenetili celo novinarje britanskega časnika The Guardian, ki so pred kratkim poročali o njenih izsledkih in hudem onesnaženju, ki ga povzroča ogrevanje na drva.
"Ob temperaturnem obratu, ki je bil na območju prisoten v 70 odstotkih noči in juter, smo izmerili 24-urne koncentracije delcev PM 10 tudi do 200 mikrogramov na kubični meter, kar je povprečna letna raven najbolj onesnaženih mest na svetu," je pojasnila raziskovalka.
Takratni župan Loškega Potoka, Ivan Benčina, je državo nagovarjal za pomoč pri pilotnem projektu, ki bi zmanjšal onesnaženje pri njih in še v marsikateri drugi podeželski vasici. "Leta 2015 smo poiskali strokovnjaka na Inštitutu Jožef Stefan, da je razvil filtre za trde delce. V vasi Retje bi v tretjino novih peči namestili filtre," je povedal Benčina.
"S tem se znebimo tistih delcev, ki nastajajo pri zgorevanju, tudi organskih plinov, ki potem v atmosferi oksidirajo in kondenzirajo in nastajajo potem tako imenovani sekundarni delci," je izjavil Griša Močnik, dekan fakultete za znanosti o okolju z Univerze v Novi Gorici.
Druga rešitev bi bila po mnenju profesorja Močnika daljinsko ogrevanje na sekance. Obe rešitvi bi bili učinkoviti, a ne poceni, vsekakor pa za marsikoga, ki živi med gozdovi, cenejši kot ogrevanje na elektriko. Ministrstvo za okolje je za pilotni projekt vgradnje filtrov v letu 2020 zagotovilo denar, kljub temu pa se je projekt ustavil – zakaj, ne vedo. Morda zaradi korone ali menjave oblasti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje