Renata Salecl. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Renata Salecl. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona

Civilizacije se razvijajo, vendar tudi propadajo. "V propadu družbe pride tudi do družbene spremembe," pravi Renata Salecl. Spremembe vedno spremljajo človeško družbo.

"Živimo v težkih časih: podnebne spremembe, strah pred novimi pandemijami, organizacija naše družbe se je izkazala za izjemno krivično, ogromno ljudi živi zelo zelo težko, medtem ko zelo majhna skupina vse bolj bogati," današnjo družbo opisuje sociologinja in filozofinja.

A ne samo to, družbeno delovanje se je v primerjavi s preteklostjo močno spremenilo. Naše mnenje in delovanje usmerjajo družbena omrežja, ki lahko objavljajo in širijo tudi neresnice. Ljudje smo po eni strani izgubili zaupanje v avtoriteto, po drugi pa nam je skoraj vseeno, če voditelji lažejo.

Ah, ta leta! oddaja za starejše
Na sporedu vsako soboto ob 17.15 na 1. programu TV SLO

V kakšnem družbenem sistemu živimo? Je demokracija sploh še demokracija ali gre za iluzijo? "Demokracija je v krizi, razmisliti moramo, kako ohraniti moč ljudi, da bi lahko prek institucij, volitev in drugih načinov organiziranja civilne družbe vplivali na odločanje. Danes je odločanje v rokah majhne skupine, čedalje bolj v rokah milijarderjev, ki lahko vplivajo ne samo na politiko, ampak tudi na naše mnenje. V velikih podatkih je danes največ moči," odgovarja Renata Salecl.

Na eni strani imamo družbeno krizo, na drugi pa podnebno. Sogovornica opozarja, da se rešitev za marsikatero okoljsko težavo prelaga na posameznika, namesto da bi iskali sistemske rešitve. Dober primer je plastična ovojnina. Posameznik naj bi zmanjšal uporabo plastične ovojnine, za proizvajalce in trgovce pa pri uporabi plastike ni nikakršnih omejitev. Druga težava, verjetno še večja, pa je, da se odmikamo od svetovnega razmišljanja o podnebni krizi. "Pri tem sem precej pesimistična. Dejansko lahko pričakujemo tudi zelo velike družbene spremembe. Podnebne spremembe velikega razpona vodijo v vojne, lakoto, migracije, razpade sistemov in s tem se moramo v prihodnosti soočiti."

Kljub pesimizmu pa smo vendarle ljudje lahko tudi rešitev. Prihodnosti seveda ne moremo videti ali je napovedati, lahko pa se skupaj trudimo, da bo boljša. Če ne za nas same, pa za generacije, ki prihajajo za nami.

Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Foto: TV Slovenija, zajem zaslona