O tem smo se v oddaji pogovarjali z zanimivimi sogovorniki; s posamezniki, ki jim je življenje prineslo veliko lepih trenutkov, a tudi bolečih ni manjkalo.

Saša Einsiedler. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Saša Einsiedler. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

V studiu smo gostili dolgoletno televizijsko in radijsko voditeljico, ki je danes uspešna poslovna ženska, predavateljica in učiteljica javnega nastopanja, sicer pa mama petih otrok, partnerica in ženska, ki je v vsakem padcu znala videti tudi priložnost za svojo rast. Z nami je bila Saša Einsiedler, ki nam je zaupala, da so njeno življenje najbolj zaznamovali trije dogodki: dve ločitvi in diagnoza rak. Kot je poudarila, je veliko težje prenesla ločitvi kot bolezen, saj je imela ob raku močnejšo podporo širše družine, ljudi, na katere se je lahko zanesla, ob tem pa se je naučila sprejeti pomoč, kadar jo je potrebovala. Sploh prva ločitev je dodobra pretresla njeno samopodobo in samozavest, ker je kljub prepoznavnosti dvomila o sebi, svojem delu, o tem, kaj zares zmore in zna.

Kljub težki diagnozi, ki jo je doletela, ji je bolezen veliko dala. Povedala je, da danes življenja ne jemlje več za samoumevno, ampak se trudi biti hvaležna za vse, kar ji je bilo dano, za vse lepe in tudi manj lepe trenutke, ki ji jih je življenje prineslo. "Sami ustvarjamo svojo realnost!" je prepričana, saj se moramo, kot je dodala, sami zavestno odločiti za to, da iščemo ljudi, ki nas podpirajo, dogodke, ki nas razveseljujejo, aktivnosti, ki nas napolnijo z dobrimi občutki. "In vse to bi si želela prenesti tudi na svoje otroke," je še poudarila.

Monika Podpečan je po težkih preizkušnjah našla novo veselje. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Monika Podpečan je po težkih preizkušnjah našla novo veselje. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Drugi gost v oddaji je bil Sebastjan Kristovič, ki je doktoriral iz logoterapije in je profesor na Alma Mater Europea ter avtor več knjig. V svojih delih se veliko ukvarja z vzgojo, spremembami, ki jih je v naše življenje prinesla sodobna tehnologija, in z iskanjem smisla. V oddaji je spregovoril tudi o tem, kako trpljenje vpliva na človeka in kakšno vlogo ima v našem življenju. Njegovo izhodišče je, da če je trpljenje del življenja in ima življenje vedno smisel, potem ga ima tudi trpljenje. A velikokrat je tako, da se tega zavemo šele s pogledom nazaj, ko vidimo, da so se nam vse stvari zgodile s pravim namenom ob pravem času.

V oddaji nas je zanimalo tudi, kako na pomembne trenutke v življenju gleda Monika Podpečan, ki je pred leti izgubila ljubljenega sina, in kako se je kljub praznini, ki je ob izgubi otroka nastala, znova naučila zaupati življenju. Monika Podpečan je smisel na novo našla v slikanju, teku in pristnosti medčloveških odnosov. Svoj pogled na življenje pa je z nami delila tudi pisateljica Aleksandra Veble, ki je že kot otrok vedela, da je drugačna od vrstnikov, in je kmalu po dopolnjenem 18. letu odpotovala v svet, svoje bogate življenjske izkušnje pa je zapisala v številnih priljubljenih knjigah. A ne samo knjige, veliko lepega nam lahko ponudi tudi vizualna umetnost, zato smo v digitalni rubriki spregovorili tudi o umetnosti, ki jo danes izdela umetna inteligenca.

Aleksandra Veble. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Aleksandra Veble. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

O trenutkih, ki v življenju res štejejo, so spregovorili tudi prebivalci enega od domov za starejše, ki so se spomnili pomembnejših mejnikov v svojem življenju in nas znova opomnili, da nam najgloblji smisel življenja, ne glede na starost in življenjsko obdobje, dajejo medsebojni odnosi.