Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Upravni odbor Prešernovega sklada je razglasil, da sta prejemnika Prešernove nagrade za življenjsko delo za leto 2025 kiparka Dragica Čadež ter režiser in performer Dragan Živadinov.
"Njegovo delo bo vedno imelo posebno mesto v naši kulturi in umetnosti," je zapisala ministrica za kulturo Asta Vrečko v svojem odzivu na slovo režiserja Vincija Vogua Anžlovarja, ki so se mu z zapisi na spletu poklonili tudi mnogi drugi.
V 62. letu je umrl Vinci Vogue Anžlovar, legendarni slovenski režiser, ki se je med drugim podpisal pod prvi celovečerni film v samostojni Sloveniji Babica gre na jug, je poročala TV Slovenija. Lani so mu diagnosticirali nevrodegenerativno bolezen ALS.
Andrej Jemec, akademski slikar in Prešernov nagrajenec za življenjsko delo, praznuje 90 let. Njegovo umetniško ustvarjanje poleg slikarstva sega tudi na področje grafike in risbe ter tapiserije, skulpture, barvnega stekla in grafičnega oblikovanja.
Katedrala Notre-Dame bo 7. decembra prvič po požaru aprila 2019 znova odprla vrata za obiskovalce. Osem dni pred vnovičnim odprtjem si je notranjost ogledal francoski predsednik Emmanuel Macron, obisk je mogoče spremljati v televizijskem prenosu.
Maji je kolektivno ime za ljudstva, ki niso bila nikoli povezana v eni sami državi. "To je bila cela vrsta večjih in manjših držav, ki so bile med sabo povezane z zavezništvi, lahko pa so si bile tudi sovražne," vzrok razlik pojasni arheolog Ivan Šprajc.
Poslovila se je Nada Pantić Starič, dolgoletna prevajalka RTV Slovenija, ki je prevajala iz angleščine, nemščine in srbohrvaščine, njeno področje so bili predvsem politični oziroma nasploh zahtevnejši filmi in serije.
"Če želimo ohraniti slovensko krajino, moramo slovensko knjigo vzpostaviti kot vrednoto, izražanje v slovenščini pa kot človeško vrednost," upad bralne pismenosti komentira Samo Rugelj.
Leta 1963 so Caravaggiu pripisali portret Monsinjorja Maffea Barberinija in odtlej ta nikoli ni bil na ogled javnosti. Zdaj si je mogoče sliko vendarle ogledati od blizu – razstavili so jo v Narodni galeriji starih umetnosti v Rimu.
V nedavno obnovljeni dvorani Kazemate na Ljubljanskem gradu so postavili prostorsko instalacijo, s katero se lahko obiskovalci z gibljivimi slikami in ambientalnimi zvoki potopijo v 16 izbranih umetnin štirih slovenskih impresionistov.
Prva svetovna vojna je v svoji vseobsežnosti in grozljivosti tako zamajala svet, da se ni spremenil le v državnih obrisih, pač pa je travmatična izkušnja pokazala, kako krhek je pred nedavnim pridobljen mir.
V Morganovi knjižnici in muzeju na Manhattnu so odkrili partituro, zapisano na papirju, nič večjem od kartotečne kartice. Gre za notni zapis valčka, za katerega domnevajo, da bi ga lahko zložil Frederic Chopin.
Na 37. festivalu ljubiteljskih gledališč Čufarjevi dnevi na Jesenicah je plaketo za najboljšo predstavo prejel Loški oder Škofja Loka za Agato Visoško, občinstvo je za najboljšo predstavo izbralo Popolne tujce Šentjakobskega gledališča Ljubljana.
Na festivalu Liffe v Slovenski kinoteki poteka retrospektiva del grškega režiserja Coste-Gavrasa. Na pogovoru je poudaril pomen francoske kinoteke in kritično vlogo filma v družbi. Razpravljal je o prihodnosti kinematografije in digitalnih spremembah.
Tutankamonova zlata smrtna maska je eden najprepoznavnejših artefaktov v zgodovini: meri dobrih 50 centimetrov, okrašena je z mozaikom dragocenih kamnov in zlato brado, ki se je enkrat že odlomila. A izkazalo se je, da o maski morda vseeno ne vemo vsega.
Po hudi bolezni je umrla ilustratorka, lutkarica, gledališka ustvarjalka in glasbenica Alenka Eka Vogelnik, ki je s svojim ustvarjalnim delom več kot 40 let pomembno oblikovala in obogatila kulturno krajino Slovenije. Stara je bila 78 let.
Ko je Marina Abramović leta 1974 izvajala Ritem 0, se je zavedala nevarnosti performansa, s katerim je pisala zgodovino. Imela je 23 let in pripravljena je bila umreti za svojo umetnost. "Zdaj ne več," pravi.
Nagrado bert za življenjsko delo na področju filmske igre letos prejme filmska in gledališka igralka Marijana Brecelj, "igralka, ki odlično krmari med osebno prezenco in igro, med tem, kar je in česar ne more spremeniti".
Zadnji Leninov muzej v Evropi, ki stoji na Finskem, bodo zaprli v nedeljo. Po prenovi ga bodo preimenovali v muzej Nootti, posvečen pa bo zgodovini odnosov med Finsko in njeno vzhodno sosedo.
Včasih imajo tudi slike podoben učinek kot vonj - prenesejo te v čas, ko si jih zaznal. In ob pogledu na znano podobo črnega mačkona, ki bere časopis, ali pa rumenega dinozavra, verjetno marsikoga vsaj za hip ponese prav tja – v čas brezskrbnega otroštva.
Neveljaven email naslov