"Nogometna igra se spreminja in bojim se, da se spreminja preveč. Nogomet potrebuje negotovost. Nogometaši delajo napake, sodniki na tekmi so tisti, ki morajo prevzeti odgovornost za sojenje, čeprav na njih vpije 70, 80 tisoč ljudi. Ne pa ljudje, ki so skriti v nekem kombiju 500 km od stadiona," je povedal prvi mož Uefe po zasedanju izvršnega odbora omenjene zveze v Nyonu.
V zadnjih mesecih se je na sistem VAR, ki sodnikom omogoča pregled videoposnetkov med tekmami, uporablja pa se tudi za preverjanje sodniških odločitev in odkrivanje morebitnih napak, usul plaz kritik. Nasprotniki med drugim poudarjajo, da pregledovanje posnetkov traja predolgo, hkrati pa vselej ne prinese prave odločitve.
Odločanje v roke sodnikov na tekmi, ne v kombije
"Lahko živim s tem, da so sodniki samo ljudje, ki delajo napake. Vendar zdaj, ko tehnologija dela napake, nastane težava," je nadaljeval 52-letni Ljubljančan in poudaril, da bo ne glede na vse sistem VAR ostal. Vendar prvi mož evropskega nogometa opozarja: "Uporabo tega sistema moramo narediti bolj jasno, odločitve se morajo sprejemati hitreje, uporaba mora biti manj invazivna."
Katero igranje z roko je kršitev?
V najelitnejših evropskih nogometnih ligah so VAR najprej uvedli v Nemčiji in Italiji pred začetkom sezone 2017/18. Leto pozneje so ga začeli uporabljati še sodniki v Španiji in Franciji, nazadnje so VAR uvedli v Angliji pred začetkom letošnje sezone. Prav na Otoku nova tehnologija dviga daleč največ prahu. Skoraj ne mine teden, ko ne bi bil VAR v središču pozornosti, zdi se, da je še največ polemik pri preverjanju sodniških odločitev glede prepovedanega položaja. Zadetki so bili že razveljavljeni, ker naj bi se v prepovedanem položaju znašla pazduha ali nožni prst strelca. "Meja je tu zelo tanka. Povleče jo sistem VAR. Gre za subjektivno mejo objektivnega dejstva, kar je malce nenavadno," je dejal Čeferin in se dotaknil tudi igranja z roko ter za koliko nazaj naj sodniki pregledujejo morebitno kršenje pravil med tekmo. "Ali pregledamo zadnjih pet minut ali zadnjih petnajst? Sodniki v preteklosti niso nikoli dejali, da morajo pregledati prekršek, ki se je zgodil sedem minut nazaj. Prav tako ne vemo, katero igranje z roko je kršitev in katero ne. Ne vemo, kdo postavlja črte v sistemu, kako debele so. Pred nami je še veliko perečih vprašanj," je bil jasen Čeferin.
Sklenil je: "Nisem privrženec VAR-a. Že pred uvedbo sem bil skeptičen in lahko z gotovostjo trdim, da nisem zadovoljen z razpletom. Žal pa poti nazaj več ni."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje