V gospodarstvu bodo zaradi virusa prizadeti vsi sektorji, zdaj je najbolj kritično v turizmu in gostinstvu. Tako delodajalci kot sindikati pozivajo državo k sprejetju jasnih ukrepov. Radio Slovenija ekskluzivno poroča o predlogu zakonodaje, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo. Gre za osnutek zakona o subvencioniranju polnega delovnega časa za čas čakanja na delo doma.
Če delodajalec več kot polovici zaposlenih zaradi poslovnih razlogov ne more zagotoviti dela, in jih bo zaradi tega napotil na čakanje na domu, potem lahko pričakuje pomoč države, je poročala novinarka Urška Valjavec.
Gre za sofinanciranje plače delavca, ki bo čakal na domu. V kakšnem deležu? "V trenutnem predlogu, ki smo ga pripravili, je predviden odstotek 40 odstotkov sofinanciranja. Glede na to, kaj bi se eventuelno lahko zgodilo, glede na to, da smo preigrali nekaj stresnih scenarijev, smo ocenili, da bi to bil primeren delež," je povedal državni sekretar, ki opravlja tekoče posle, Tilen Božič.
Delavec, ki bo na domu čakal največ tri mesece, bo prejemal 80 odstotkov povprečja zadnjih treh plač. Od tega bo država krila 40 odstotkov, preostanek bo plačal delodajalec. Zakon bi veljal pol leta. O obsegu sredstev uradnih podatkov ni – neuradno naj bi država za ukrep namenila okoli 50 milijonov evrov. V tem trenutku gre zgolj za predlog, ki pa bi ga lahko uveljavili že v prihodnjih 14 dneh.
Poleg tega je ministrstvo podrobno pojasnilo člen zakona, ki odreja opravljanje drugega dela zaradi izjemnih okoliščin. Delodajalec lahko v določenih zaostrenih razmerah delavca enostransko, brez soglasja, odredi na drugo delovno mesto in na drug kraj opravljanja dela – na primer delo na domu. In pri tem mora delodajalec, takoj ko je mogoče, o tem obvestiti inšpektorat za delo.
Gospodarstveniki in tudi sindikati pozivanju k ukrepanju
Gospodarstvo opozarja, da potrebuje jasno usmeritev, kako se soočati s trenutnimi razmerami glede koronavirusa in kako ravnati v naslednjih tednih in mesecih, so po poročanju STA-ja sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).
Številna proizvodna podjetja napovedujejo, da bodo v prihodnjih 14 dneh zaradi težav na Kitajskem občutila trganje dobaviteljskih verig: pričakujejo resne kasnitve ladijskih dobav repromaterialov in drugih artiklov, s čimer bo otežena proizvodnja v naših podjetjih.
Ocenjujejo tudi, da bo prišlo do opaznega upada prodaje. Zaradi širjenja koronavirusa v Evropi imajo tudi slovenska podjetja že zdaj velike težave tudi v turizmu, gostinstvu, logistiki, storitvah, trgovini.
Ob tem je zbornica spomnila, da je vlada v odhodu zagotovila, da bo pravočasno sprejela nabor ukrepov tudi za gospodarstvo, tako kot so se na to prilagodile tudi druge države. "Na GZS-ju smo izpostavili ukrepe, ki bi zmanjšali morebitne izgube delovnih mest, zlasti ukrep čakanja na delo, delo na domu ter finančno podporo za začasno premostitev likvidnostnih težav. Do danes ti ukrepi še niso sprejeti. Zato gospodarstvo opozarja, da potrebuje jasno usmeritev, kako se soočati s trenutno situacijo in kako jo reševati v naslednjih tednih in mesecih," so navedli.
GZS: Prožno delo za ohranitev delovnih mest
Zbornica ocenjuje, da bodo težave še naraščale, zato pričakuje, da bo vlada tudi v Sloveniji sprejela ukrepe, ki jih priporoča Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Ta je v ponedeljkovem poročilu med drugim navedla, da bi bilo treba uvesti prožno delo, da bi ohranili delovna mesta. Poleg tega bi vlade morale sprejeti začasne davčne in proračunske ukrepe, da bi ublažile vpliv v najbolj prizadetih panogah, kot so turizem ter avtomobilska in elektronska industrija.
OCED državam, ki so najbolj prizadete, svetuje, naj zagotovijo dodatno likvidnost bankam, da bodo lahko te podjetjem pomagale pri težavah z denarnim tokom, do katerih prihaja ob ukrepih za omejitev širjenja virusa.
Če se bo epidemija še razširila, pa OECD državam skupine G20 priporoča, da oblikujejo mednarodno usklajen okvir zdravstvene oskrbe ter sprejmejo usklajene fiskalne in denarne spodbude, da bi znova vzpostavile zaupanje.
OECD je sicer v tem poročilu, ki je objavljeno na spletni strani organizacije, napoved letošnje svetovne gospodarske rasti zaradi izbruha koronavirusa zmanjšala s prejšnjih 2,9 na 2,4 odstotka. Ta ocena temelji na trenutnih razmerah glede širjenja virusa in pričakovanjih, da bo epidemija vrhunec na Kitajskem dosegla v prvem letošnjem četrtletju. Če bo pa izbruh trajal dlje časa, kot je trenutno pričakovano, bi se lahko rast upočasnila na 1,5 odstotka, ocenjuje OECD.
Tudi sindikat turizma poziva k takojšnjemu ukrepanju
Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije pri ZSSS-ju je na ministrstvo za gospodarstvo poslal poziv k takojšnjemu ukrepanju zaradi koronavirusa. Sindikat poziva k sprejemu interventnega zakona o subvencioniranju polnega delovnega časa in k likvidnostni pomoči podjetjem brez finančnih rezerv.
"Kot edini reprezentativni sindikat v panogi ministrstvo pozivamo, da sprejme ukrepe in interventni zakon o subvencioniranju polnega delovnega časa za čas čakanja na delo doma, da ne bodo delodajalci odpuščali delavcev, ki nam jih že tako ali tako kronično primanjkuje zadnjih nekaj let," so zapisali v javnem pozivu gospodarskemu ministru, ki opravlja tekoče posle, Zdravku Počivalšku.
Ob tem so pozvali, naj ministrstvo ogroženim podjetjem, ki nimajo finančnih rezerv, da bi lahko sama pokrivala nastale stroške zaradi daljšega izpada prometa, pomaga zagotoviti likvidnostna sredstva. "Menimo, da je bolje ukrepati prej, saj se lahko le tako izognemo morebitnim hujšim posledicam," so poudarili.
Podobno je v sredo ministrstvo pozvalo Združenje delodajalcev Slovenije. Predlagali so ukrepe v smeri subvencioniranja čakanja na delo in subvencioniranja krajšega delovnega časa ter omilitev vseh zakonskih pogojev za delo na daljavo oziroma delo od doma. Tudi po njihovem mnenju je treba ukrepe aktivirati takoj.
Agencije opažajo padec prihodov tujih turistov
V nekaterih slovenskih turističnih agencijah, predvsem tistih, ki tuje turiste vodijo v Slovenijo, zaradi širjenja koronavirusa že opažajo konkreten upad posla. Medtem v največjih agencijah, ki ponujajo potovanja v tujino, prejemajo veliko vprašanj in opažajo, da se turistični tokovi preusmerjajo. Največ škode lahko naredi panika, pravijo oboji.
Vse manj azijskih gostov
V agenciji Atur Travel iz Ljubljane, ki je specializirana za destinacije v južni, vzhodni in srednji Evropi in se še posebej osredotoča na azijske goste (med drugim ponujajo storitve v kitajskem, korejskem in japonskem jeziku), so zaradi posledic novega koronavirusa močno zaskrbljeni. Opažajo padec števila popotnikov oz. turistov, ki se odločajo za prihod v Slovenijo oz. širšo regijo. "V naši agenciji je odpoved potovanj v mesecu marcu zaenkrat skoraj 100-odstotna, za april in maj pa okoli 80-odstotna," je pojasnila glavna izvršna direktorica Anja Poženel Belec.
Največ svoja potovanja odpovedujejo gostje iz Tajske, Indonezije, Vietnama in Južne Koreje. "Trenutno se rezervacije prestavljajo na september in oktober, tako da pričakujemo velik porast v jeseni, če se bo situacija seveda do takrat umirila. Vseeno se bo izpad v prvih šestih mesecih poznal na letni ravni," je dodala sogovornica.
Tudi Italijani ostajajo doma
Da pri italijanskih turističnih agencijah prihaja "do kar precejšnjega upada in odpovedi" turistov, ki so sicer nameravali v Slovenijo, pa opaža prvi mož organizacije Lovely Trips, ki podjetjem pomaga pri promociji slovenskega turizma v Italiji, Gorazd Skrt. Veliko več odpovedi je sicer pri skupinah, manj pa pri individualnih obiskih Slovenije.
"Italijani samostojno ali v krogu družine še upajo potovati, v skupinah pa je prisoten strah," je pojasnil. Mnogi se preventivno, tudi če nimajo simptomov, ne odpravijo na pot, da ne bi slučajno širili okužbe. Na drugi strani pa je v Sloveniji prisoten strah pred okužbo, ki bi jo prinesli italijanski gostje. "Nekaj nezaupanja in strahu je vendarle čutiti tudi med prebivalstvom, turističnimi delavci in gosti iz ostalih držav," opaža.
V tem trenutku je sicer po Skrtovi oceni še težko oceniti, kakšen bo učinek epidemije na turizem, saj ni mogoče vedeti, kako se bo situacija razvijala. "V kolikor zadeva izzveni v naslednjih tednih, bo del odpovedanih potovanj mogoče nadoknaditi – in bo izpad nekaj odstotkov. Če pa se bo stanje nadaljevalo v naslednje mesece, bi to lahko pomenilo lahko več desetodstoten upad prihodov Italijanov, posebej če se bosta državi odločili za kakšne rigorozne ukrepe," je menil.
Situacija že vpliva na načrte za obdobje velikonočnih praznikov, opaža Skrt. "Prihaja do odpovedi obstoječih rezervacij. Tisti, ki še niso rezervirali, pa si tega ne upajo storiti," je pojasnil.
Težko je verjeti v tako hitro normalizacijo, da bi bilo mogoče v celoti rešiti prvomajske praznike, je dodal: "Potovanja bodo v tem času okrnjena, pa čeprav bi se širjenje virusa do tedaj že ustavilo. Primanjkovalo bo predvsem organiziranih skupin, za katere agencije potrebujejo več časa za organizacijo." V kolikor bi se situacija normalizirala, se splača staviti predvsem na posamične goste, ki bi z rezervacijami v zadnjem hipu lahko zapolnili vrzel, je menil sogovornik.
"Turizem je panoga, ki hitro občuti posledice kriz, a si tudi hitro opomore. V tem trenutku sta možna dva scenarija – tisti manj slab, pri katerem se bomo do konca leta trudili omiliti posledice – pa tudi tisti veliko bolj temen – z uničeno sezono. Črnemu scenariju se lahko izognemo s premišljenimi ukrepi," je še prepričan Skrt.
Slovenci še vedno dobrovoljno v tujino
Medtem v velikih turističnih agencijah, ki ponujajo potovanja slovenskim gostom, še vedno opravljajo storitve kot običajno. V turistični agenciji Palma ne opažajo zmanjšanega povpraševanja, odpovedi že rezerviranih potovanj skoraj ne beležijo, prisotna pa sta "strah in negotovost, predvsem pri potnikih, ki se odločajo, ali so že prijavljeni na kateri od destinacij, ki je bila glede koronavirusa medijsko najbolj izpostavljena", so pojasnili za Slovensko tiskovno agencijo.
Kako bo koronavirus vplival na potovanja v času velikonočnih in prvomajskih praznikov, še ne morejo oceniti, poudarjajo pa, da v tem trenutku največ škode lahko naredi panika. "Naše sporočilo je jasno; v 30 letih našega poslovanja smo vedno delovali v prid naših gostov in zaposlenih. Tako bo tudi v teh razmerah," so zatrdili.
V turistični agenciji Kompas priznavajo, da se situacija v zvezi z boleznijo covid-19 spreminja iz dneva v dan. "Družba Kompas seveda skrbno spremlja usmeritve glede potovanj, ki jih objavljata obe uradni inštituciji v Sloveniji, torej ministrstvo za zunanje zadeve in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ter na podlagi priporočil sprejema odločitve," so povedali.
Kompasova potovanja v Italijo v programih nimajo predvidenih obiskov mest, ki so trenutno v karanteni, zato zaenkrat tudi nimajo predvidenih odpovedi. Na splošno pa bolj kot upad povpraševanja beležijo njegovo preusmerjanje.
Potovanja na splošno odpovedo na podlagi priporočil uradnih inštitucij v državi, torej NIJZ-ja in zunanjega ministrstva, ki ažurno ocenjujeta stanje v posamični državi in njenih regijah. Potniki so v tem primeru upravičeni do vračila celotne kupnine, tudi do vračila stroškov vplačanega rizika, saj se v tem primeru smatra, da gre za višjo silo, so zatrdili. "Na prvem mestu sta vedno varnost in zdravje naših potnikov," so po poročanju STA-ja poudarili v Kompasu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje