To je najpomembnejše sporočilo z dopoldanskega sestanka ministrice za izobraževanje Simone Kustec s predstavniki ravnateljev srednjih šol in odgovornih za izvedbo mature.
Največja sprememba je, da bodo dijaki esej iz materinščine pisali šele 1. junija, skupaj s preostalim delom izpita iz materinščine.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je ob robu sestanka s predstavniki različnih skupin in organizacij v izjavi novinarjem poudarila polno podporo Državnemu izpitnemu centru ter državnima komisijama za poklicno in splošno maturo pri izvedbi letošnje mature. Ta bo kljub epidemiji novega koronavirusa potekala tako, kot je bilo načrtovano.
Po besedah predsednice državne komisije za splošno maturo Marine Tavčar Kranjc so posebej zadovoljni, ker so danes prejeli informacije zdravstvenih strokovnjakov, ki jim dajejo veliko upanja, da bo mogoče vrnitev dijakov v šolo organizirati razmeroma zgodaj, opraviti še en del priprav in izpeljati maturo v skladu z načrti. Spomnila je, da se komisija letos prvič v vsej zgodovini spopada z izjemnimi okoliščinami, ki si jih verjetno nihče ni mogel predstavljati. Razmere po njenih trditvah spremljajo ves čas, se odzivajo na pobude, vprašanja in težave, ki jih prednje postavljajo tako potek same epidemije kot šole, dijaki, ravnatelji, starši in drugi udeleženi v tem procesu.
Po njenih besedah so zelo zgodaj premislili glede internih delov mature, ki se nanašajo na veliko število predmetov in bi morali biti končani 15. aprila. Takoj so se odzvali z možnostmi podaljšanja rokov za izvedbo internih delov in tudi z vsebinskimi prilagoditvami, ki so jih označili za potrebne in primerne razmeram. Veliko so se po njenih navedbah ukvarjali s časovnico. "Lahko verjamete, da ni tako zelo preprosto za mesec dni zamakniti esejskega pisanja pri materinščini, ker to ne pomeni le vpliva na proces, ki je vezan na dijaško delo in učenje, ampak tudi zagotovitev vsega, kar je povezano z ocenjevanjem in poznejšim potekom mature," je pojasnila.
Nobena odločitev ni samo dobra
Ministrica je zatrdila, da so sprejeli tisto odločitev, za katero so menili, da ustvari najmanj škode. V resnici nobena izmed teh odločitev ni samo dobra, je dodala. Po navedbah Tavčar Kranjčeve so se odločili, da pisanje izpitov v okviru splošne mature pri materinščinah umestijo tako, da predvidevajo pisanje obeh izpitnih pol v istem dnevu. Zavedajo se, da je to mogoče oteževalna okoliščina, a so na osnovi informacij in izkušenj presodili, da ni take vrste, da bi kakor koli opazno škodovala dijakom.
Spomnila je, da vsako leto celotna generacija dijakov opravlja maturo pri materinščini v jesenskih rokih na enak način in podatki kažejo, da razlike, ki bi kazale na slabše rezultate zaradi drugačne organizacije, niso evidentne. Časovnica je torej prilagojena tako, da še vedno omogoča zaključek spomladanskega dela mature v pričakovanem roku in tudi razglasitev rezultatov. To bi obenem pomenilo tudi nemoten proces in možnost za vpis na terciarno raven, torej univerze in visokošolske zavode, je dejala Tavčar Kranjčeva. Dodala je, da to obenem pomeni tudi možnost, da dijaki presodijo, ali bodo v jesenskih rokih želeli ocene višati.
Dijaki naj ne bodo zbegani
Predsednik državne komisije za poklicno maturo Boris Dular je izpostavil, da z maturo vsak posameznik pridobi najprej poklic, na drugi strani pa tudi možnost vstopa v nadaljnje izobraževanje. Da bo maturo mogoče izvesti v skladu z načrti, je po njegovih navedbah pomembno tudi zato, ker je prijavljenih več kot 2500 tistih, ki niso bili vključeni v reden izobraževalni proces. Če mature ne bi bilo, bi jim bilo onemogočeno, da bi lahko pridobili poklic in se vključili v nadaljnje izobraževanje. Poudaril je, da so izvedli vse potrebne postopke priprave, da bo matura lahko potekala usklajeno in normalno. Izpostavil je razliko pri četrtem predmetu, ki ga izvajajo v okviru šole. Pri tem je veliko mogočih zaključkov, glede tega se bodo natančneje dogovorili prihodnji teden, je napovedal.
Direktor Državnega izpitnega centra Darko Zupanc je izpostavil optimizem ob podpori zdravstvene stroke pri prizadevanjih, da bo tudi tisti del mature, ki je čez okoli 40 dni, zagotovo mogoče izvesti v povsem varnih okoliščinah. Maturitetni sistem ima po njegovih navedbah tudi varovalke za ranljive skupine, ki jih bodo še okrepili. Najboljše sporočilo dijakom po njegovih navedbah je, naj ne bodo zbegani, ali matura bo ali ne. "Zanje je daleč najboljše, da poskušajo svoje delo nadaljevati že zdaj, ko se učijo na daljavo, še posebej pa bomo veseli, če se bodo maja odprle tudi šole in se bodo lahko še zadnje tedne tudi skupaj s svojimi učitelji do konca pripravili na maturo," je dejal Zupanc.
Brez večjih sprememb koledarja
Ministrstvo je v četrtek srednjim šolam poslalo nov koledar za letošnje šolsko z nekaterimi spremenjenimi datumi obeh matur. Koledar opravljanja posameznih izpitov za splošno in poklicno maturo je skoraj nespremenjen, edina večja sprememba je, da bodo dijaki esej iz materinščine pisali 1. junija, in ne 5. maja.
Ustne izpite pri maturi naj bi začeli 15. junija, pri čemer sta kot rezervna datuma določena 6. in 13. junij, če šola vseh ustnih izpitov ne bi mogla izpeljati po 15. juniju. Nespremenjeno ostaja tudi, da bodo dijaki zaključnih letnikov pouk končali 22. maja, dijaki drugih letnikov pa 24. junija.
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o novem koronavirusu smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod omejenim številom novic. Svoje mnenje o dogajanju v povezavi z novim koronavirusom lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.