Slovenski nogometni Pokal Slovenije 2019/20 je bil že v osmini finala usoden za najuspešnejša slovenska kluba: Maribor (9 naslovov in še 5 finalnih nastopov) se je poslovil pri Kopru (2:3), Olimpija (6 naslovov in 4 finali) pa doma z Rudarjem (0:1), za katerega je to še vedno zadnja zmaga. V četrtfinalu je spodletelo še Celju (1 naslov in kar 8 finalnih nastopov), Kopru (3 naslov in finale) in Domžalam (2 naslova in finale).
Skratka ‒ polfinalni kvartet se skupaj ponaša z zgolj enim pokalnim naslovom in še tremi finalnimi nastopi v samostojni Sloveniji, pri čemer je ves ta seštevek zbran v torkovem prvoligaškem paru Aluminij ‒ Mura, medtem ko bosta drugoligaša Radomlje ‒ Nafta v sredo igrala za največji klubski uspeh.
Pred 25 leti Topić osrečil Sobočane
Mura je pred četrt stoletja osvojila edino svojo lovoriko, ko je 24. maja 1995 na povratni finalni tekmi s Celjem Nedeljko Topić v 84. minuti s 14 metrov matiral Branka Zupana za skupnih 2:1. Nepozaben dan za navijače črno-belih, ki si ga želijo 25 let pozneje ponoviti 24. junija, ko se bo igral finale.
Finale vendarle že z gledalci?
Znova na Brdu pri Kranju, brez navijačev in soja žarometov. A če se na Hrvaškem že vračajo gledalci, bi se lahko kmalu odprle tudi vrata tribun slovenskih stadionov, potem igranje na sedežu NZS-ja ne bi več imel logike, a to je že druga zgodba za po polfinalih ...
Aluminij v finalu kot edini drugoligaš dozdaj
"Aluminij je že bil v finalu. V tem kontekstu to ne bo presežek, a če gledamo celoto, bi to potrdilo, da igra NK Aluminij eno najuspešnejših sezon, če ne prav najuspešnejše v klubski zgodovini," je direktor Aluminija Borut Arlič za MMC opisal pomen morebitnega preboja v finale.
Šumarji iz Kidričevega so namreč pred dvema letoma že šli vse do finala, a izgubili z Olimpijo v Stožicah s kar 1:6. A finale 2018 je bilo drugo za Aluminij v času samostojne države, saj se jim je leta 2002 posrečil podvig, ki ga bo nato v sredo ponovil zmagovalec drugoligaškega para. Pred 18 leti se je namreč edinkrat doslej pripetilo, da je v finalu Pokala Slovenije zaigral aktualni drugoligaš, ki pa takrat še na dveh tekmah ni bil konkurenčen Gorici (skupno 1:6).
A tudi pokalni prvaki Slovenije iz leta 1965
Vseeno pa se lahko Aluminij pohvali kot zmagovalec takrat slovenskega republiškega nogometnega pokala leta 1965, ko so s 3:2 premagali Olimpijo, ki je tisto sezono ravno kronala s prvim prebojem v prvo jugoslovansko ligo.
"Finale bi samo potrdil že tako uspešno delo. Ne govorim samo o mestu v Prvi ligi, temveč o razvoju kluba, številu igralcev, ne nazadnje o prodaji nogometašev v tujino, kar je pokazatelj, da delamo dobro in smo na poti, da uresničimo cilj ‒ postati stabilni prvoligaš," je Arlič podčrtal napredek in stremljenje kluba iz Dravskega polja. Po prvi prvoligaški epizodi v 2012/13 so ekspresno izpadli, po drugem preboju poleti 2016 pa so v Prvi ligi zasedli 9., 8. in 6. mesto, letos pa so celo v igri za naslov prvaka.
Šimundža: Popolnoma druga zgodba
Na prvi pokoronski tekmi pa se je Aluminij soočil ravno z Muro, ki je s slavjem 1:3 v Kidričevem delno razblinila šampionske sanje šumarjev. "Tekma je že pozabljena, mora biti pozabljena. Naslednja tekma proti istemu nasprotniku je popolnoma druga zgodba. Drugo tekmovanje, drugo prizorišče, druga energija. Šlo bo za popolnoma drugačno tekmo in nikakor se ne zanašamo na prvenstveno tekmo. Vsaka zmaga je dobrodošla, bodisi gre za prvenstvo, pokal ali pripravljalno tekmo. Vsaka zmaga ustvari pozitivno vzdušje v slačilnici, klubu in pri navijačih. Zmage pa ne smejo zamegliti pogleda in dejstva, da bo torkova tekma popolnoma drugačna od petkove," je po tekmi povedal trener Mure Ante Šimundža.
Jeseni dve gladki zmagi šumarjev
Sobočani se otresajo bremena favorita, ne nazadnje so v Prvi ligi vseeno izgubili prvi dve medsebojni soočenji (0:2 v Kidričevem in 2:4 v Murski Soboti) in so na lestvici peti s 4 točkami manj mesto za Aluminijem, a v Evropo prek prvenstva vodijo prva tri mesta.
Tretji proti četrtemu iz 2. SNL
Pandemija je prekinila in ustavila drugo slovensko nogometno ligo, kar je prekrižalo tekmovalne načrte srednima polfinalistoma. Radomlje so namreč končale na 3. mestu, vsega točko za drugo Gorico, ki jo konec julija čaka playoff proti devetemu klubu Prve lige (trenutno Domžale). Nafta se je v zadnjem še odigranem 20. krogu 2. SNL ravno prebila tik za Radomlje na 4. mesto s tremi točkami zaostanka.
Jeseni gladkih 4:0 za Nafto
Kluba sta skupaj igrala le enkrat ‒ 26. oktobra je bilo v Lendavi kar 4:0 za Nafto. Zadeli so Ploj (16.), Malešević (18.), Rebernik (43.) in Bizjak (92.). Sledila je kriza naftašev in trenerska menjava, na klop se je usedel Dejan Dončić. "Pričakujem čvrsto in predvsem taktično tekmo. Naredili bomo vse, da se uvrstimo v finale," je za STA povedal Dončić in dodal, da v ekipi nimajo težav s poškodbami.
Lendavčani tretjič v polfinalu
Nafta je pred bankrotom leta 2012 dvakrat igrala polfinale Pokala Slovenije. Prvič že v krstni sezoni državnega pokala, kjer je spomladi 1992 doma klonila pred Mariborom (0:1). Drugič spomladi 2010, ko je po domačih 1:1 izgubila v Domžalah z 0:3.
Bodo Radomljani še prestavili mejnik?
Mlinarji iz Kamniške Bistrice so največji klubski uspeh dosegli že z uvrstitvijo v polfinale, za kar so po zaslugi golov v gosteh izločili Celje. "Če sem čisto iskren, ne vem, kaj lahko pričakujemo. Mi bomo glede na trenutni položaj vsekakor maksimalno pripravljeni. Pričakujem trdo tekmo, tekmo brez pretiranega tveganja nasprotnika. Odločilen je lahko navdih enega od igralcev, jasno pa bo pomembna tudi dnevna forma. Morali bomo biti zelo previdni. Vložek je velik tako za nas kot za Nafto. Oboji bi se prvič uvrstili v finale pokala. Pričakujemo lahko veliko želje, lepote na igrišču pa skoraj zagotovo ne," je pred dnevi za Sportklub povedal trener Radomelj Oskar Drobne.
Prvaku tudi Uefinih četrt milijona evrov
Pokalni naslov prinaša lovoriko in otipljivo nagrado ‒ igranje v Evropski ligi, pri čemer bo Uefa za igranje v 1. krogu kvalifikacij zmagovalca slovenskega pokala nagradila z 240 tisoč evri, morebitni preboj v 2. predkrog prinese 260 tisoč evrov ... Četrt ali celo pol milijona pa je za slovenske nogometne klube ogromna vsota, ki skorajda reši sezono prvoligaša, kaj šele drugoligaša.
"Naredili bomo vse, da po kateri koli poti pridemo v Evropo. Jasno je, da je tako pokalna kot prvenstvena pot do Evrope zelo težka, ne glede na to, ali se uvrstimo v finale, saj bo tam nasprotnik, ki zagotovo ne bo naiven, četudi igra v 2. SNL-ju," je Arlič poudaril, da se dobro zavedajo priložnosti, da pridejo do največjega klubskega uspeha ‒ igranja v evropskih klubskih tekmovanjih. In skorajda identično izhodišče in motivacijo imajo tudi pri Muri, Nafti in Radomljah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje