Evropska komisija se s podjetjem Moderna, ki razvija cepivo proti covidu-19, že od julija dogovarja za dobavo več milijonov odmerkov cepiva, ki naj bi doseglo ceno okrog 25 dolarjev (približno 21 evrov) na odmerek. Po navajanju omenjenega podjetja so dosedanja testiranja sicer pokazala, da ima njeno cepivo 94,5-odstotno učinkovitost.
Do konca leta nameravajo ZDA dobaviti okoli 20 milijonov odmerkov cepiva. V prihodnjem letu pa nameravajo proizvesti še od 500 milijonov do milijarde odmerkov po vsem svetu.
Moderna: "To je čudovit dan"
Objavo novice o učinkovitosti njihovega cepiva so na podjetju Moderna označili kot "čudovit dan", v naslednjih dneh bodo vložili prošnjo za odobritev cepiva pri ameriškem uradu za hrano in zdravila (FDA), poroča BBC.
"Ta pozitivna vmesna analiza tretje faze testiranja nam je dala prvo klinično potrditev, da naše cepivo lahko prepreči bolezen covid-19, vključno s hudo obliko," je povedal izvršni direktor podjetja Stephane Bancel. Če bo Modernino cepivo 94,5-odstotno učinkovito tudi v splošni populaciji, bo to eno najučinkovitejših cepiv, ki obstajajo. Primerljivo je s cepivom proti ošpicam, ki je 97-odstotno učinkovito.
Do 10 odstotkov ljudi dobilo stranske učinke
Cepivo mRNA-1273 temelji na informacijski ribonukleinski kislini (mRNK). Ta prenaša navodila, s katerimi celice v telesu spodbuja k proizvodnji beljakovin za preprečevanje ali boj proti bolezni. Cepivo so preizkusili na 30.000 testirancih v ZDA, polovica med njimi je prejela dva odmerka pravega cepiva v razdobju štirih tednov, druga polovica pa t. i. placebo cepivo. Izsledki raziskave temeljijo na analizi prvih 95 prostovoljcev od vseh sodelujočih, pri katerih so se pojavili simptomi covida-19. Ugotovili so, da je bilo med njimi le pet cepljenih, ostalih 90 pa ne. Podjetje je tako potrdilo 94,5-odstotno zanesljivost cepiva.
Med devetimi in desetimi odstotki ljudi, ki so bili cepljeni, je razvilo stranske učinke po drugem odmerku cepiva. Med njimi sta utrujenost in rdečina okoli mesta cepljenja.
Evropska agencija za zdravila že preverja podatke o cepivu
Evropska agencija za zdravila (Ema) je že pred objavo podatkov o učinkovitosti sporočila, da je začela preverjati prve podatke o cepivu Moderne proti covidu-19. Gre za t. i. tekoči pregled, ki je namenjen hitri oceni potencialnega zdravila ali cepiva med zdravstveno krizo.
Ta postopek ji omogoča, da pregleda podatke sproti, ko klinično testiranje še poteka.
Predtem je ta postopek sprožila že za cepivo, ki ga razvijata nemško biotehnološko podjetje BioNTech in ameriški farmacevtski velikan Pfizer, in cepivo, ki ga razvijata podjetje AstraZeneca in univerza v Oxfordu.
Iz sveta se vrstijo odzivi na novico o Moderninem cepivu
Vodja znanstvenikov pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) Soumya Swaminathan je opozorila, da je potrebnih še več podatkov. Kot je dejala na novinarski konferenci v Ženevi, je treba sodelujoče v testiranju za morebitne stranske učinke spremljati še dva meseca.
"Ostaja še veliko vprašanj", je o cepivu Moderne in cepivu konkurenčnega Pfizerja, ki se je v poskusnem kliničnem testiranju prav tako izkazal za zelo učinkovitega, povedala Swaminathanova. Po njenih besedah je treba ugotoviti več o tem, kako dolgo ta cepiva ščitijo pred novim koronavirusom, v kolikšni meri preprečujejo hujše oblike covida-19 in kakšen vpliv imajo na starejše ljudi.
Tudi prvi mož WHO-ja Tedros Adhanom Ghebreyesus je dejal, da gre za opogumljajoče novice, a hkrati izrazil zaskrbljenost zaradi porasta novih okužb v številnih državah. Opozoril je tudi, da še ni napočil čas za samozadovoljstvo.
V ZDA sta se prek Twitterja odzvala tako novoizvoljeni predsednik Joe Biden kot sedanji predsednik ZDA Donald Trump. Prvi je novico pospremil z besedami, da vzbuja upanje, a hkrati pozval k nadaljnjemu spoštovanju zaščitnih ukrepov, kot sta družbeno distanciranje in nošnja zaščitnih mask. Trump je na drugi strani poskušal uspeh za preboj pripisati sebi. "Prosim, ne pozabite, da so se ta velika odkritja, ki bodo končala kitajsko kugo, zgodila, ko sem bil na položaju," je poudaril.
Stopnja precepljenosti mora biti velika
Da se bo življenje normaliziralo že pozimi naslednje leto, trdi direktor nemškega tehnološkega podjetja BioNTech Ugur Sahin, ki napoveduje, da bi se življenje lahko normaliziralo že pozimi naslednje leto.
BioNTech namreč skupaj z ameriškim Pfizerjem razvija cepivo proti covidu-19, ki je 90-odstotno učinkovito.
Če se bo razvoj cepiva nadaljeval brez težav, trenutno je v tretji fazi kliničnih testiranj, bi ga lahko začeli dobavljati že konec tega leta ali v začetku naslednjega, je povedal Sahin v pogovoru za britanski BBC. Cilj podjetja je, da do aprila naslednje leto po vsem svetu dobavijo 300 milijonov odmerkov cepiva.
"Poletje nam bo pomagalo, ker se bo stopnja prenosa okužbe zmanjšala. Absolutno ključno pa je, da je stopnja precepljenosti visoka pred jesenjo oziroma zimo prihodnje leto," je poudaril Sahin. Po njegovih besedah je ključno, da se vsi programi cepljenja končajo pred prihodnjo jesenjo.
Dodal je, da bodo nadaljnje študije pokazale, ali bo cepivo zmanjšalo prenos okužbe med ljudmi in ustavilo razvoj simptomov pri ljudeh, ki bodo prejeli cepivo: "Zelo sem prepričan, da se bo prenos okužbe s tako učinkovitim cepivom zmanjšal, morda ne za 90 odstotkov, ampak za 50 odstotkov. Vendar pa ne smemo pozabiti, da bi tudi to lahko prineslo dramatično zmanjšanje širjenja pandemije."
V prihodnjih treh tednih bo poleg tega znanega več tudi o tem, ali je cepivo pri starejših osebah tako učinkovito kot pri mlajših. Kot je dejal Sahin, so ključni stranski učinki cepiva do zdaj so potrjeni v obliki blage do zmerne bolečine na mestu cepljenja, ki izgine po nekaj dneh, kot tudi blago do zmerno povišanje telesne temperature, ki prav tako izgine po nekaj dneh.
Shranjevanje logističen zalogaj
Zaradi Pfeizerjevega cepiva proti covidu-19, ki se mora shranjevati pri minus 80 stopinj Celzija, bi lahko prišlo do logističnih težav pri transportu in hrambi cepiva. Slovenski minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je potrdil, da bo to predstavljalo velik logistični problem, a verjame, da bodo to uredili v najkrajšem možnem času. "Želim si, da se kot država vedemo dogovorno in vprašanje covida-19 rešimo z ali brez cepiva," je dodal v Odmevih:
Rusija avgusta registrirala cepivo Sputnik V
Rusija je sicer prva država, ki je avgusta registrirala cepivo proti covidu-19. Odločitev Moskve o odobritvi cepiva po manj kot dveh mesecih kliničnih testiranj na ljudeh je sprožila opozorila in pomisleke znanstvenikov in strokovnjakov glede varnosti cepiva. Svetovna zdravstvena organizacija je Rusijo pozvala k spoštovanju vseh veljavnih smernic in direktiv, ki veljajo za razvoj cepiv.
Ruski inštitut Gamaleja, ki je razvilo cepivo Sputnik V, je pred dnevi sporočil, da je cepivo več kot 90-odstotno učinkovito. To so v Moskvi objavili dva dni po tem, ko sta ameriški farmacevtski velikan Pfizer in nemško biotehnološko podjetje BioNTech sporočila, da se je njuno cepivo v tretji fazi kliničnih testiranj izkazalo za 90-odstotno učinkovito.
Venezuela je že sporočila, da bo kupila 10 milijonov odmerkov ruskega cepiva Sputnik V. "Poskrbeli smo, da bomo v prvem trimesečju prihodnjega leta prejeli več kot 10 milijonov odmerkov cepiva," je dejal Maduro.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje