10. člen se po novem glasi, da je za direktorja Moderne galerije lahko imenovana oseba, ki poleg splošnih pogojev izpolnjuje še naslednje pogoje:
Ima na področju ene od strok s področja dela zavoda najmanj izobrazbo, pridobljeno po študijskem programu druge stopnje, oziroma izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljene po študijskih programih druge stopnje, in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena na osmo raven.
Ima najmanj pet let delovnih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih, pozna področja dela zavoda in ima visoko raven aktivnega znanja slovenskega jezika in na višji ravni znanje najmanj enega svetovnega jezika. Kandidat za direktorja mora ob prijavi na razpis tudi predložiti vizijo poslovanja zavoda za obdobje svojega mandata.
Medtem ko je bil do zdaj eden od pogojev, ki so jih morali izpolnjevati kandidati za direktorja Moderne galerije, najmanj pet let delovnih izkušenj s področja dela zavoda, je v skladu s spremenjenim ustanovitvenim aktom pogoj pet let delovnih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih in poznavanje področja dela zavoda.
Do spremembe ustanovitvenega akta Moderne galerije je tako prišlo po neuspelem drugem in pred objavo tretjega razpisa za direktorja tega javnega zavoda. Kot so v preteklem mesecu sporočili z ministrstva za kulturo, nameravajo tretji razpis objaviti v kratkem.
Že konec oktobra pa je stroka na področju umetnostne zgodovine in likovne umetnosti izrazila zaskrbljenost zaradi dolgotrajnega procesa izbire vodstva Moderne galerije in namere ministrstva glede spremembe njenega ustanovitvenega akta.
Pod poziv so se podpisali Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU, Oddelek za antropologijo in kulturne študije na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem, Oddelek za arheologijo in dediščino na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem ter Društvo Igor Zabel za kulturo in teorijo.
"V interesu stroke in slovenske kulturne javnosti je, da Moderno galerijo, kot eno ključnih nacionalnih likovnih institucij, vodi strokovnjak, ki ima ustrezno izobrazbo s področja umetnostne zgodovine in pozna naravo dela umetnostnih ustanov. Ne moremo si zamišljati, kako bi lahko oseba brez takšnih znanj skrbela za kompleksne zbiralne politike na področju moderne in sodobne umetnosti ter imela resno vizijo umetnostnega programa za dve tako zahtevni razstavišči, kot sta Moderna galerija in MSUM," so tedaj zapisali v svojem pozivu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje