Država bo izvajalcem povrnila sredstva za izvajanje testov. Foto: BoBo
Država bo izvajalcem povrnila sredstva za izvajanje testov. Foto: BoBo

V bolnišnicah, zdravstvenih domovih in domovih za starejše morajo ob pojavu okužbe v ustanovi odslej zaposlene testirati najmanj enkrat tedensko. Glede na odredbo o začasnih ukrepih na področju organizacije zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19 bodo v zdravstvenih zavodih – bolnišnicah in zdravstvenih domovih – ob pojavu okužb najmanj enkrat tedensko s hitrimi testi testirali le zaposlene v organizacijski enoti z okužbo, v domovih za starejše in drugih socialnih zavodih pa vse, ki tam delajo. Redno testiranje zaposlenih v organizacijski enoti oziroma DSO-ju je nato treba izvajati še najmanj 14 dni po zadnji ugotovljeni okužbi. Ob tem sicer ni treba testirati tistih zaposlenih, ki so že preboleli okužbo.

Gre za testiranje z antigenskimi testi, katerih rezultat je znan bistveno hitreje kot ob testiranju z molekularnimi (PCR) testi. Država bo izvajalcem povrnila sredstva za izvajanje testov, pri čemer pa je ministrstvo za zdravje določilo višino povračila stroškov. Za PCR-test bo iz proračuna kritih šest evrov za odvzem brisa in 55 evrov za neposredno dokazovanje v laboratoriju. Za antigenske teste pa bodo krili tri evre za odvzem brisa in največ devet evrov za teste.

V bolnišnicah hitro testiranje že v teku

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so pojasnili, da so hitre teste pri zaposlenih začeli uvajati 30. novembra. Prejšnji teden so pri skupaj približno 500 testiranih potrdili 12 pozitivnih brisov, od katerih so jih deset potrdili s PCR-testom. V zadnjih 14 dnevih so okužbo dokazali pri skupno 247 zaposlenih. Glavnino zaposlenih v UKC-ju Ljubljana bodo sicer testirali v tem tednu.

Iz UKC-ja Maribor so sporočili, da jim pri izvajanju hitrih testov pomagajo študenti, vendar je tudi njih premalo, da bi lahko v popolnosti sledili vladni odredbi. Testiranje več tisoč zaposlenih je namreč velik logistični zalogaj. "Odvzem brisa in izvedba hitrega antigenskega testa zahtevata svoj čas, kar skupno nanese ogromno ur dela za pridno skupino študentov, ki pod vodstvom specialista izvaja teste," so povedali v UKC-ju Maribor. "S hitrimi testi vsekakor odkrivamo okužene zaposlene in to je koristno, a vendar lahko posamezniki ta testiranja paradoksalno tudi narobe razumejo kot lažno varnost, kar jih lahko posledično zapelje tudi v neupoštevanje navodil," so ob tem opozorili v mariborskem kliničnem centru.

Sorodna novica V nedeljo potrjenih 480 okužb, Mario Fafangel zapušča vladno strokovno skupino

Med prvimi so testiranje vseh zaposlenih s hitrimi testi uvedli v mariborskem zdravstvenem domu. "Mi smo to že izvajali prej. Delamo sezname in kontinuirano delamo. Tako bomo v tem tednu izvedli ponovno testiranje vseh zaposlenih, ki delajo s pacienti. Spremljamo epidemiološko situacijo po organizacijskih enotah oziroma posameznih službah in če je potrebno, je testiranje tudi dvakrat v tednu," je povedal pomočnik direktorja za zdravstveno nego Aleksander Jus. V njihovi ustanovi so testiranje zaposlenih vsaj enkrat tedensko začeli 23. novembra in kot je dejal Jus, so se izkazala za učinkovit ukrep. V prvi seriji testiranj so izsledili štiri okužene zaposlene, ki niso kazali znakov okužbe in jih v nasprotnem primeru verjetno ne bi opazili.

V celjski bolnišnici so s hitrimi antigenskimi testi prejšnji teden opravili 1116 testiranj, od tega je bilo 148 testov pozitivnih, so povedali v bolnišnici. Pojasnili so, da s hitrimi testi med drugim testirajo vse bolnike, ki jih sprejmejo v bolnišnico, bolnike, ki jih obravnavajo v urgentnem centru, ter svoje zdravstvene delavce. Testirajo tiste, pri katerih se izrazijo simptomi okužbe z novim koronavirusom, ter zdravstvene delavce, ki simptomov nimajo izraženih, a pri njih obstaja možnost okužbe zaradi rizičnega stika na delovnem mestu ali v domačem okolju. Testiranje izvedejo tudi ob poslabšanju epidemioloških razmer v posamezni delovni enoti, so navedli v celjski bolnišnici.

Strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler je povedala, da so že cel november opravljali testiranja na okužbo pri zaposlenih na oddelkih, kjer bi se lahko okužili, kot so npr. covidni oddelek, urgenca in rentgen. Od danes bodo testirali zaposlene na vseh oddelkih. Testiranje bodo izvedli sami zaposleni na teh oddelkih ter po tednu dni testiranja ponovili. Kupili so 2500 hitrih testov, kar naj bi bilo po besedah Savnik Winklerjeve dovolj do konca leta. Testov PCR pa dobijo od 20 do 30 na teden, kar jim v tem trenutku zadošča. S hitrimi testi bodo v šempetrski bolnišnici testirali tudi vse naročene paciente na določene posege.

Minister za zdravje Tomaž Gantar je pred kratkim pojasnil, da so doslej z množičnim testiranjem zaposlenih v zdravstvenih ustanovah in domovih za starejše s hitrimi testi ugotovili do pet odstotkov okuženih. Foto: BoBo
Minister za zdravje Tomaž Gantar je pred kratkim pojasnil, da so doslej z množičnim testiranjem zaposlenih v zdravstvenih ustanovah in domovih za starejše s hitrimi testi ugotovili do pet odstotkov okuženih. Foto: BoBo

Hitri testi v DSO-jih pripravljeni, a pooblastila ponekod še ni

Obvezno testiranje vseh zaposlenih na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi testi se uvaja tudi v domovih za starejše, kjer pa se zatika pri vprašanju, kdo lahko izvaja te teste. "Vsi imenovani oziroma pooblaščeni izvajalci v regiji so pričakovali za izvedbo storitev višjo ceno, kot jo prizna minister," je pojasnila direktorica mariborskega Doma starejših občanov Tezno Jasna Cajnko. Da bi lahko te teste izvajali njihovi zaposleni, potrebuje zavod pooblastilo s strani ministrstva za zdravje. "Nič drugega nam ni preostalo, kot da podamo vlogo za to pooblastilo. To smo storili prejšnji teden, trenutno ga še nimamo," je povedala direktorica in dodala, da testiranj prej ne smejo začeti izvajati.

Hitre teste so že nabavili, imajo tudi ustrezno usposobljene zaposlene za jemanje brisov, zato Cajnkova računa, da bodo testiranja lahko začeli takoj, ko dobijo pooblastilo, predvidoma ta teden. To bo sicer dodatna obremenitev za zaposlene v domu. "Testiranje sto zaposlenih na teden pomeni okoli pet ur dela za dve zaposleni. To pomeni za zaposlene dodatno delo, ampak ga bomo zmogli," je optimistična direktorica.

Tudi direktorica ljubljanskega doma za starejše občane Vič - Rudnik Melita Zorec je pojasnila, da so v zaključnih pogovorih za izvajanje testiranja z zunanjim izvajalcem, pri čemer pa imajo težavo, da njihova cena izvedbe hitrega testa bistveno presega to, kar financira država iz proračuna. Tako ne ve, kdo bo kril to razliko, vsekakor pa so proti, da bi plačilo pristalo na plečih oskrbovancev. Sicer pa je po njenih besedah testiranje vseh, ki delajo v domu, enkrat tedensko velik organizacijski zalogaj. Pozdravlja to, da se najdejo presejalne metode za odkrivanje okužb z novim koronavirusom, upa pa, da se stroka ne moti, da je rešitev v hitrih testih.

Med zaposlenimi v zdravstvu doslej skoraj 7000 okužb

Minister za zdravje Tomaž Gantar je pred kratkim pojasnil, da so doslej z množičnim testiranjem zaposlenih v zdravstvenih ustanovah in domovih za starejše s hitrimi testi ugotovili do pet odstotkov okuženih. Glede na podatke Nacionalnega inštituta za javno zdravje so med zaposlenimi v zdravstvu doslej potrdili že skoraj 7000 okužb. Z okužbami tako med zaposlenimi kot oskrbovanci se srečujejo tudi v številnih domovih za starejše. Ključnega pomena je, da se v domovih prepreči oz. zajezi okužba zlasti zato, ker so starejši zelo občutljivi za okužbo. Večina umrlih bolnikov s covidom-19 je prav iz domov.