Soustanovitelj podjetja Ugur Sahin je za nemški tednik Der Spiegel povedal, da potekajo zadnje priprave na predložitev podatkov kliničnih preizkusov Evropski agenciji za zdravila (EMA).
Pregled teh podatkov v povprečju traja od štiri do šest tednov, je dejal Sahin in dodal, da bi lahko bilo cepivo najstnikom v Uniji dostopno že junija.
Cepljenje otrok po mnenju farmacevtov velja za pomemben nadaljnji korak pri doseganju čredne imunosti in končanju pandemije, pri tem pa naj bi tudi razbremenili starše, saj bi šolanje znova potekalo v učilnicah in ne več doma.
"Zelo pomembno je otrokom omogočiti vrnitev v normalno šolsko življenje in jim dovoliti srečanja z družino in prijatelji," je dejal direktor biotehnološkega podjetja.
Mlajši ljudje imajo sicer manj možnosti za resen potek prebolevanja covida-19, okužba z novim koronavirusom je pri njih pogosteje asimptomatska, a lahko virus še naprej širijo, poroča Deutsche Welle.
Marca sta Pfizer in BioNTech sporočila, da cepivo pri od 12- do 15-letnikih glede na klinične preizkuse 100-odstotno preprečuje razvoj bolezni. Aprila so že zaprosili za izredno odobritev cepiva za mlade med 12. in 15. letom v ZDA.
Podjetji pa razvijata tudi cepivo za mlajše otroke, od šestih mesecev naprej. Sahin je povedal, da v juliju pričakujejo prve rezultate cepiva za stare od pet do 12 let, septembra pa za še mlajše otroke. Po njegovih besedah klinični preizkusi obetajo, otroci pa so s cepljenjem zelo dobo zaščiteni.
Tako v ZDA kot v EU-ju je cepivo Pfizerja in BioNTecha odobreno za uporabo pri osebah, starejših od 16 let. To cepivo je bilo tudi prvo cepivo proti covidu-19, ki so ga konec lanskega leta odobrile zahodne države. Farmacevta načrtujeta tudi novo različico cepiva, ki ga ne bo več treba shranjevati pri -70 stopinjah Celzija, zadostovali naj bi že običajni hladilniki.
Moderna napoveduje bistveno povečanje proizvodnje
Ameriško farmacevtsko podjetje Moderna za prihodnje leto napoveduje proizvodnjo treh milijard odmerkov cepiva proti covidu-19. Za letos obljubljajo dobavo od 800 milijonov do ene milijarde odmerkov. Proizvodnjo bodo podvojili v obratih v Švici in Španiji, povečala pa se bo tudi v ZDA.
Poleg tega izpostavljajo izsledke raziskave, po katerih naj bi bilo mogoče njihovo cepivo v hladilnikih na temperaturi od 2 do 8 stopinj Celzija hraniti dlje, kot so ocenjevali do zdaj, in sicer tri mesece namesto zgolj enega. Cepivo je sicer treba hraniti pri minus 20 stopinj Celzija, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Cepivo Moderne je eno od cepiv proti covidu-19, katerih uporaba je dovoljena v Evropski uniji. Izdelano je na osnovi nove mRNA-tehnologije, tako kot tudi cepivo podjetij Pfizer in BioNTech, ki velja za zanesljivo in varno. EU je v okviru dveh pogodb naročil do 460 milijonov odmerkov Moderninega cepiva, od tega opcijskih 150 milijonov odmerkov, ki naj bi bili dobavljeni šele v letu 2022.
Pri Moderni ocenjujejo, da bo povpraševanje po cepivih proti covidu-19 v prihodnjih letih veliko, in sicer zaradi potrebe po obnovitvenih cepljenjih že cepljenega prebivalstva ter cepljenja tudi otrok in mladostnikov. Cepivo na osnovi mRNA-tehnologije je mogoče tudi hitro prilagoditi na nove različice virusa.
Cepljenje naj bi prenosljivost koronavirusa zmanjšalo za od 38 do 49 odstotkov
En odmerek cepiva proti covidu-19 prenos virusa zmanjša tudi do 50 odstotkov, ugotavlja študija, objavljena v sredo. Rezultati študije, ki jo je izvedel britanski urad za javno zdravje, so pokazali, da je od 38 do 49 odstotkov manj verjetno, da bodo posamezniki, ki so prejeli en odmerek cepiv Pfizer ali AstraZeneca, z virusom okužili preostale člane svojega gospodinjstva.
Raziskovalci so širjenje virusa primerjali pri ljudeh, ki niso bili cepljeni in so se okužili z novim koronavirusom, ter pri ljudeh, ki so bili cepljeni, a so se prav tako okužili z novim koronavirusom, in sicer v roku najmanj treh tednov po cepljenju. V študijo so zajeli 57.000 stikov iz 24.000 gospodinjstev.
"Vedeli smo, da cepiva rešujejo življenja, a ta študija je jasneje prikazala, da hkrati zmanjšajo širjenje tega smrtonosnega virusa," je dejal britanski minister za zdravje Matt Hancock. Izsledke študije je označil za "prekrasno novico".
"Študija je še dodatno pokazala, da je cepljenje najboljša rešitev za izhod iz pandemije, saj cepiva zaščitijo posameznika in hkrati preprečijo širitev virusa," je še dejal.
Raziskovalci bodo v prihodnje z novimi raziskavami poskušali ugotoviti, kako na širitev koronavirusa vplivata dva odmerka cepiva in ali cepljenje prav tako zmanjša prenos virusa med splošno populacijo.
Ema proučuje pojav vnetja srčne mišice po cepljenju s cepivi mRNK
Strokovnjaki Evropske agencije za zdravila (EMA) proučujejo primere vnetja srčne mišice pri ljudeh, cepljenih s cepivom proti covidu-19 proizvajalcev Pfizer in BioNTech ter Moderna. "Trenutno ni znakov, da bi bili ti primeri povezani s cepivom," so zagotovili pri EMI. Dodali so, da je vnetje srčne mišice oziroma miokarditis pogostejši pri okuženih z novim koronavirusom. Koliko primerov obravnavajo, niso navedli. Proučujejo cepiva, osnovana na tehnologiji informacijskega mRNK. V Evropi sta to cepivi Pfizerja in BioNTecha ter Moderne. Raziskovalci v Izraelu so ugotovili, da se je pri enem od 100.000 cepljenih s Pfizerjevim cepivom pojavil miokarditis. Skupaj so našli 62 primerov, večinoma je šlo za moške, stare od 18 do 30 let. Dva bolnika, moški in ženska, sta umrla. Večina primerov, in sicer 56, se je pojavila po cepljenju z drugim odmerkom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje