Nekateri protestniki so besedo "Jud" na zvezdi zamenjali z besedo "necepljen", s čimer so omejitve zaradi covida-19 izenačili s pregonom Judov po Evropi med drugo svetovno vojno in pred njo, ki so morali zvezdo nositi, da so jih nacisti preprosto ločili od drugih ljudi in jih tako stigmatizirali ter razčlovečili, poroča BBC.
Klein je izrazil upanje, da bodo po Münchnu tudi druga mesta po Nemčiji prepovedala uporabo oziroma zlorabo tega simbola. Kot je dejal, ti ljudje s primerjavami med pregonom Judov in ukrepi proti širjenju koronavirusa relativizirajo holokavst, kar pomeni, da bi se zoper njih lahko uporabila ustrezna zakonodaja.
Protestniki proti omejitvenim ukrepom v Nemčiji trdijo, da liberalna oblast krši njihove osebne svoboščine in pretirava glede nevarnosti, ki jo za zdravje predstavlja covid-19.
Vodja Centralnega sveta Judov v Nemčiji Josef Schuster je lani dejal, da je "nepredstavljivo", da Nemci primerjajo omejitve, ki zdaj veljajo zanje, z zločini v tretjem rajhu.
Rumena zvezda se je pojavila tudi na podobnih protestih zunaj Nemčije, in sicer v Londonu in Pragi.
Porast antisemitizma v Nemčiji
V Nemčiji je število antisemitskih incidentov lani naraslo na 2300, kar je Klein označil za strašljivo, a ne presenetljivo. V času krize, kot pravi, so ljudje dovzetnejši za "nerazumne razlage, vključno z antisemitskimi stereotipi".
Kot je dejal, te stereotipe širijo tako skrajna desnica kot teoretiki zarot in na levici.
Klein je dejal, da niso vsi protestniki proti ukrepom zaradi covida-19 antisemiti, a da je za različne skupine antisemitizem "cement, ki jih združuje". Na teh protestih so prisotni tudi drugi skrajno desni simboli.
Islamofobna Pegida pod nadzorom obveščevalne službe
Nemška notranja varnostno-obveščevalna služba Urad za zaščito ustave je v nemški deželi Saška medtem protiislamsko gibanje Pegida označila za neizogiben sestavni člen skrajno desnega okolja, zaradi česar bodo gibanje v tej deželi opazovali.
V okviru dozdajšnjih preiskav so pri uradu dobili dovolj informacij, da se je Pegida v zadnjih letih razvila v gibanje, ki ogroža ustavo, so še sporočili.
Pegido, ki je okrajšava za Patriotske Evropejce proti islamizaciji Zahoda, bodo sicer za zdaj opazovali le v deželi Saška. Poleg društev bodo pod drobnogledom po novem tudi številni posamezniki in njihove dejavnosti, ki jih razumejo kot skrajne, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Predsednik saškega urada za zaščito ustave Dirk-Martin Christian je pojasnil, da je ena od groženj, ki jo predstavlja Pegida, da omogoča znanim desnim skrajnežem platformo za širjenje svojih idej, gibanje pa tako deluje kot posrednik med skrajneži in tistimi, ki niso.
Ustanovitelj Pegide Lutz Bachmann je že napovedal pravne postopke proti odločitvi o opazovanju gibanja.
Pegida se je prvič pojavila konec leta 2014 kot protestno gibanje, ki je opozarjalo na prevelik vpliv islama v Nemčiji, kar so dodatno poudarjali ob množičnem prihodu beguncev predvsem z Bližnjega vzhoda. Na vrhuncu protestnih shodov v januarju 2015 se je pod okriljem Pegide na ulicah zbralo 25.000 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje