Člani strokovne skupine imajo po poročanju Kanala A precej različna mnenja in stališča, zato naj bi se razprava zavlekla pozno v noč. Po enem izmed predlogov se semafor sicer ne bi več delil na barve, temveč na šest faz. V nobeni naj ne bi bilo predvideno zapiranje šol, policijska ura ali omejitev gibanja na občine.
Po informacijah STA-ja je za zdaj predvideno, da bi novi semafor ukrepov uradno predstavili na novinarski konferenci po seji vlade v drugi polovici tedna.
Glavno merilo: zasedenost bolnišnic
Logarjeva je že pred časom napovedala, da bo eno glavnih meril semaforja zasedenost bolniških postelj. S 40-odstotno precepljenostjo po besedah Logarjeve število okužb ni več tako pomembno.
"Vemo pa tudi, da je v Sloveniji glavni omejujoči dejavnik število bolniških postelj, zato bomo tako kot verjetno še številne druge evropske države semafor ukrepov prilagajali temu," je pojasnila Logarjeva. Vseeno naj bi upoštevali tudi druge kazalnike.
V strokovni skupini menijo, da lahko sistem PCT družbo ohranja odprto, če ga upoštevajo tako uporabniki kot ponudniki storitev in dejavnosti. "Pomembno je, da se ljudje zavedajo, da sistem PCT ni namenjen omejevanju, ampak temu, da je dejavnost odprta, čeprav bi bila v podobnih pogojih lani ali spomladi že davno zaprta," je še prejšnji teden povedala Logarjeva.
Če se bo epidemiološka slika še slabšala, bodo v strokovni skupini predlagali razširitev sistema PCT in pogostejše testiranje, tudi za tiste poklicne skupine, za katere je testiranje zapovedano.
Strokovna skupina bo odločala tudi o predlogu, po katerem bi ob slabšanju epidemioloških razmer bodisi omejili število strank v trgovinah in storitveni dejavnosti bodisi določili obvezen pogoj PCT, ki naj ne bi veljal za obisk živilskih trgovin.
Če bo število okužb raslo, naj bi strokovna skupina predlagala razširitev pogoja PCT in pogostejše testiranje. V strokovni skupini so mnenja, da lahko sistem PCT družbo ohranja odprto, če ga upoštevajo tako uporabniki kot ponudniki storitev in dejavnosti. "Pomembno je, da se ljudje zavedajo, da sistem PCT ni namenjen omejevanju, ampak temu, da je dejavnost odprta, čeprav bi bila v podobnih pogojih lani ali spomladi že davno zaprta," je pojasnila Logarjeva.
Pogoj cepljenosti izpolnjen nemudoma po polnem cepljenju
Spremembe vladnega odloka, ki so nekoliko drugače opredelile pogoj cepljenosti proti covidu-19, so začele veljati v soboto. Tako po novem velja, da pogoj cepljenosti nemudoma izpolni vsak, ki je polno cepljen. Torej ne bo treba več čakati še en teden ali dva po cepljenju z drugim odmerkom.
Pogoj cepljenosti, ki poleg testiranja in prebolelosti velja za opravljanje nekaterih dejavnosti in za vstop v državo, po novem lahko dokažejo tisti, ki so se cepili z dvema odmerkoma cepiva Biontecha in Pfizerja, cepiva Moderne, Sputnika, Sinovac Biotecha, Sinopharma in AstraZenece. Velja tudi kombinacija dveh predhodno naštetih cepiv. Za izpolnitev pogoja cepljenosti je dovolj tudi en odmerek cepiva Johnson&Johnson.
Doslej je namreč veljalo, da je pogoj cepljenosti izpolnjen šele teden dni po prejemu drugega odmerka cepiva Pfizer, 21 dni po prejemu prvega odmerka AstraZenece in 14 dni po polnem cepljenju z drugimi cepivi.
Za cepivi AstraZenece se začne odlok sicer uporabljati po preteku 14 dni od sobote, torej po 11. septembru. Dotlej pa še velja, da je za pogoj cepljenosti dovolj en odmerek AstraZenece.
En odmerek katerega koli cepiva pa je dovolj za tiste, ki so se cepili do 240 dni od pozitivnega rezultata testa PCR oziroma od začetka simptomov covida-19, je razvidno s spletne strani vlade.
Spremembe odloka je vlada sprejela na petkovi dopisni seji in ga že v petek zvečer objavila v uradnem listu.
Obrtniki proti ponovnemu zapiranju dejavnosti
Člani Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) so sprejeli sklep, da OZS ne bo privolil v morebitno vnovično zapiranje ali omejevanje dejavnosti v primeru novega vala epidemije covida-19.
Hkrati želijo, da država čim prej omogoči brezplačno samotestiranje za zaposlene v gospodarstvu.
V primeru dodatnih omejevanj gospodarstva pa mora država nemudoma ponovno aktivirati protikoronske ukrepe, kot je denimo subvencioniranje čakanja na delo doma in skrajšanega delovnega časa.
Poudarili so še, da morata stroka in vlada v prihodnje vse dejavnosti obravnavati enakopravno. Prav tako pa se ne sme delati razlike med zasebnim in javnim sektorjem.
Nove covidne bolnišnice
Zaradi naraščanja števila okužb in hospitaliziranih je v veljavi četrta faza aktivacije bolnišnic. Bolnike s covidom-19 bodo sprejemale še novomeška, novogoriška in murskosoboška bolnišnica.
Brezplačni testi že na voljo v lekarnah
Učenci zadnjega triletja in dijaki se bodo z začetkom šolskega leta lahko samotestirali, brezplačni testi pa so že na voljo v lekarnah, kjer bodo lahko prevzeli pakete s petimi testi za samotestiranje. Za to bodo potrebovali kartico zdravstvenega zavarovanja ali potrdilo o vpisu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje