Cepljenje proti virusom HPV so v Združenem kraljestvu Velike Britanije začeli pred 13 leti, študija neodvisne organizacije za raziskave in ozaveščanje o raku v Združenem kraljestvu Cancer Research UK pa je kot prva takšna študija zdaj pokazala, da so s tem tisočim ženskam preprečili razvoj rakastih celic. Odstotki obolelosti za rakom materničnega vratu so namreč med mladimi ženskami, ki so jih cepili, ko so bile stare 12 ali 13 let in so zdaj v 20. letih, kar 87 odstotkov nižji kot med necepljeno populacijo, poroča The Guardian.
Raziskovalci so zapisali, da je število primerov raka materničnega vratu, ki so sicer v tej skupini redki, padlo s 50 na samo pet na leto.
Prav tako se je znižal odstotek obolevnosti v skupini žensk, ki so jih cepili v starosti 14 do 16 let, in sicer za 62 odstotkov, med ženskami, cepljenimi v starosti 16 do 18 let, pa za 34 odstotkov.
V študiji, objavljeni v reviji The Lancet, je zapisano, da je bilo med cepljenimi do junija 2019 okoli 450 manj primerov raka materničnega vratu ter 17.200 manj primerov predrakastih sprememb na materničnem vratu, kot je sicer pričakovano.
Predrakastih sprememb na materničnem vratu je bilo 97 odstotkov manj pri ženskah, cepljenih v starosti 12 in 13 let, 75 odstotkov manj pri tistih, ki so se cepile v starosti od 14 do 16 let in 39 odstotkov manj pri cepljenih v starosti od 16 do 18 let. Raziskovalci so po poročanju Guardiana prepričani, da bi brez cepljenja predrakaste spremembe materničnega vratu doletele skoraj 36.000 žensk.
V organizaciji Cancer Research UK pravijo, da so izsledki boljši od pričakovanih in da bo s cepljenjem ter preventivnimi programi rak materničnega vratu v prihodnosti le še zelo redka bolezen. "Že leta vemo, da je cepljenje proti HPV-ju učinkovito, a da smo lahko spremljali, kako vpliva na realno življenje, je resnično navdušujoče," je ob tem dejal vodja raziskovalne ekipe Peter Sasieni.
Cepljenje od leta 2009 tudi v Sloveniji, s tem šolskim letom še za dečke
Cepljenje proti virusom HPV poteka od leta 2009 tudi v Sloveniji. V tem desetletju želi Slovenija doseči 90-odstotno precepljenost deklic do 15. leta. Dekleta, ki so rojena leta 1998 ali pozneje in se v 6. razredu osnovne šole niso cepila, imajo možnost brezplačnega cepljenja še do svojega 26. leta.
Se je pa v trenutnem šolskem letu začelo tudi brezplačno cepljenje proti HPV-ju za dečke, kar je pomemben korak v smeri odstranitve raka materničnega vratu. S tem pa bi letno lahko preprečili več kot 3000 operativnih posegov, povezanih z okužbo, so sporočili z gibanja Gud Vajb. Moški namreč v nasprotju z ženskami nimajo rutinskega preventivnega programa in okužba pri njih poteka še bolj prikrito. "Iz tega sledi spoznanje, da je možnost cepljenja dečkov pomemben korak v boju proti okužbi s Humanim papilomavirusom in posledičnem zmanjšanju tako predrakavih kot rakavih obolenj," so dodali.
Okužba je lahko brez simptomov, a povzroči razvoj raka
Okužba s humanimi papilomavirusi (HPV) je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb. Z njimi se okuži okoli 80 odstotkov spolno aktivne populacije. Večina teh okužb poteka brez simptomov, okuženi pa zanjo ne izve. Med njimi se pri določenem deležu obolelih razvijejo nizki- in viskorizični genotipi virusov HPV, ki lahko v 90 odstotkih primerov povzročijo raka materničnega vratu pri ženskah.
V 70 do 90 odstotkih lahko povzroči raka nožnice ali zadnjika in v 47 odstotkih raka penisa. Pri obeh spolih se lahko razvijejo tudi genitalne bradavice in druge spremembe na spolovilih. Najpogostejše so okužbe na začetku spolno dejavnega obdobja življenja, torej pri mladostnikih od 15 do 25 let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje