Marko Koprivc (SD) je premierju Janezu Janši v uvodu očital, da je s prejšnje seje "pobegnil", kar je Janša zavrnil in pojasnil, da je tudi tokrat zaradi obveznosti njegov čas omejen. Na vprašanje, ali je solastnik podjetja Nova Hiša, d. o. o, ki izdaja spletno stran nova24tv.si, je Janša odgovoril, da je času ustanavljanja obeh, "tako kot tisoči drugih, kupil delnice in delež v okviru nekaj tisoč evrov". Potrdil je, da je še vedno solastnik. Koprivc je spomnil, da je Janša na prejšnjem zaslišanju pred komisijo dejal, da nima ne on ne stranka SDS nikakršnih povezav z omenjeno medijsko hišo.
Na vprašanje o madžarskih naložbah v podjetje je Janša odgovoril, da se je v zadnjih letih iz slovenskih državnih podjetij v medijska podjetja prelilo na desetine milijonov evrov. "Denar davkoplačevalcev, pa vas to nič ne skrbi. Skrbijo pa vas vlaganja tujih zasebnih podjetij, ki so denar prinesla v Slovenijo," je dejal. "Preiskujete to, kar prihaja v Slovenijo in plemeniti kapitalsko strukturo, ne preiskujete pa tistega, kar se krade iz slovenskih državnih podjetij," je očital komisiji. Člana komisije Marko Koprivc in Janja Sluga (Gibanje Svoboda) sta Janšo nato opozorila, da nastopa v vlogi priče in da je dolžan odgovarjati na vprašanja, ne pa soditi o tem, kaj naj komisija počne in česa ne.
V nadaljevanju je Janša dejal, da se SDS ne financira iz tujine in se ne financira nezakonito. Glede madžarskega kapitala je dejal, da je bilo v Novo 24 TV vloženih 850.000 evrov, v Novo Hišo pa 200.000 evrov. Dodal je, da je bilo v POP TV vloženega za 200 milijonov češkega in nizozemskega kapitala in dejal, da ta medijska hiša "drastično obračunava" s stranko SDS. Opozoril je, da je POP TV mnogo močnejši. "Ne mi jokati zaradi tega, da tudi vas kdo kritizira na Nova 24 TV," je dejal. Koprivc ga je vnovič opomnil, naj se drži obravnavane tematike. Glede vpliva na uredniško politiko spletne strani Nova24TV je Janša dejal, da je ta "sorazmeren z deležem, ki je verjetno 0,1 odstoten".
Član komisije Marko Bandelli (SAB) je dejal, da preiskovalne komisije financiranje drugih medijev ne zanima, saj tam denar ne prihaja od vlade, temveč iz zasebnega sektorja. "Vaša televizija pa je neposredno financirana iz vlade, to smo vam dokazali. Ogromno dokazov kaže, da denar prihaja iz Orbanovega kroga, se pravi madžarske vlade, neposredno v Slovenijo," je dejal. Janša je sicer že pred tem zanikal, da bi bil seznanjen s kakršnimi koli povezavami med madžarskimi investitorji in madžarskim premierjem.
Janšo je glede najemanja posojila vprašal, kako je prišlo do tega, da je SDS vstopil v posel z Dijano Đuđić, za katero je preiskovalna komisija ugotovila, da je bila osumljena zlorabe davčnega sistema, ponarejanja in uničevanja davčne dokumentacije in omogočanja piramidnih iger, je našteval Bandelli. "SDS je kredit najel v Sloveniji, od osebe, ki je imela slovensko davčno številko in za katero je notar potrdil, da deluje v skladu s pravili," je glede tega dejal Janša. Pojasnil je, da je stranka plačala kazen zaradi višine kredita, vse drugo po njegovih navedbah ni bilo sporno. Bandelli je izpostavil, da je Janša kredit najel od fizične osebe in se vprašal, od kod je prišla ta gotovina. Kot je dejal Janša, je Đukićevo videl zgolj ob podpisu pogodbe, ki jo je podpisal kot predsednik stranke.
"Ne moremo imeti vlade, ki sponzorira Orbana in sledi interesom Madžarske, in ne Slovenije," je dejal Bandelli in se vprašal, kje je interes Madžarov, da investirajo v medijsko hišo, kot je Nova24TV. Ta bi po njegovih besedah brez madžarskega kapitala "crknila že petkrat". Kot je dejal v nadaljevanju, je bil glede na dokaze, s katerimi razpolaga komisija, denar "verjetno kanaliziran na druge zadeve". Izpostavil je financiranje kampanje SDS-a in spomnil, da je financiranje političnih strank s sredstvi iz tujine po zakonodaji prepovedano.
Janša je Bandelliju očital, da je v svojem nastopu izrekel številne insinuacije. Dejal je, da slovenski davkoplačevalci še nikoli niso imeli toliko od državnega proračuna kot v zadnjih dveh letih. "Zasebna podjetja iz držav članic EU-ja lahko v skladu z evropskimi pravili vlagajo, kamor hočejo," je dejal glede tujih vlaganj.
Janša je v odgovoru na vprašanje Janija Möderndorferja (LMŠ) zanikal, da je bil v posle med SDS-om in Dijano Đuđić vpleten davčni svetovalec Rok Snežič, s katerim se je predsednik SDS-a spoznal v zaporu na Dobu.
Janša na prvem zaslišanju zanikal vpliv SDS-a na poslovanje Nove24TV
Janez Janša je pred komisijo DZ-ja na zaslišanju 3. marca zanikal, da bi SDS v preteklosti kakor koli vplival na poslovanje podjetja NTV24, saj gre za delniško družbo, in podjetje Nova hiša, ki izdaja portal Nova24tv.si. Preiskovalna komisija pa je bila po njegovem mnenju ustanovljena, ker se je tranzicijska levica ustrašila, da bo njen medijski monopol v Sloveniji vsaj malenkostno ogrožen. Prav tako se ne spomni, da bi o posojilu Dijane Đuđić stranki SDS razpravljali na katerem koli od organov stranke.
Nato je predčasno zapustil sejo in zaslišanje je bilo prekinjeno. Nadaljevati bi se moralo konec marca, a se je Janša opravičil, sejo pa je predsednik komisije Gregor Perič (Konkretno) odpovedal. To je razburilo poslance dela opozicije, ki so ocenili, da gre za nagajanje in onemogočanje dela komisije, slišati je bilo tudi pozive k odreditvi prisilne privedbe.
Za danes je sklicana tudi nujna seja, na kateri naj bi zaslišali Ajdo Brlec in Cvetka Sršena ter za zaprtimi vrati obravnavali osnutke zapisnikov sej preiskovalne komisije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje