Evropska komisija sodišču predlaga, naj Sloveniji naloži plačilo denarne kazni 2726 evrov na dan, šteto od dneva razglasitve sodbe, in plačilo pavšalnega zneska 1390,77 evra na dan, pomnoženega s številom dni trajanja kršitve, z najnižjim pavšalnim zneskom 383.000 evrov, so sporočili iz službe vlade za digitalno preobrazbo.
Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je v objavi izrazila nezadovoljstvo nad zamudo pri prenosu evropske direktive in dodala, da je ena izmed njenih ključnih prioritet zagotoviti čimprejšnje sprejetje novega zakona o elektronskih komunikacijah, s katerim bo evropski zakonik o elektronskih komunikacijah pravilno prenesen v slovenski pravni red in ki bo zagotovil številne koristi za državljane.
DZ je predlog novega zakona, s katerim bi prenesli direktivo, 1. julija poslal v nadaljnjo obravnavo brez glasu proti. Ministrica Stojmenova Duh je izrazila pričakovanje, da bo zakon z ustreznimi dopolnili sprejet jeseni.
Predlog vložili v SDS-u
Predlog zakona je vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Brankom Grimsom (SDS), v prejšnjem mandatu pa je v DZ-ju z njim dvakrat neuspešno poskušala vlada Janeza Janše. Zakon bi nadomestil veljavni zakon o elektronskih komunikacijah iz leta 2004.
Med drugim so predvideni spodbujanje povezljivosti in širitve visokozmogljivih omrežij po vsej Sloveniji, olajšanje zamenjave ponudnikov storitev, ki bi bila po predlogu brezplačna, ter vzpostavitev javnega sistema obveščanja in alarmiranja.
Poleg tega naj bi med drugim z implementacijo zlasti strateških ukrepov iz nabora orodij EU-ja za kibernetsko varnost tehnologije 5G okrepili varnost elektronskih storitev.
Prav določila, ki naj bi omogočila izločanje določenih proizvajalcev opreme s trga – v razpravah v prejšnjem mandatu DZ-ja in tudi ob prvi obravnavi zadnjega predloga se je v DZ-ju omenjal kitajski velikan Huawei – in posegi v neodvisnost agencije za komunikacijska omrežja in storitve RAkos so bili razlog, da v prejšnjem mandatu zakon ni bil potrjen.
V tokratni prvi obravnavi so vlada in koalicijske poslanske skupine pozdravile številne uporabnikom koristne novosti zakonskega predloga in opozorile na to, da se s prenosom evropske zakonodaje mudi. Za nadaljnji postopek so napovedale vložitev dopolnil za ureditev domnevno spornih ali nejasnih določil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje