Nadzorni svet in delničarji Documente, ki poteka vsakih pet let v Kasslu v Nemčiji, so se z generalno direktorico Sabine Schormann dogovorili o prekinitvi pogodbe o zaposlitvi, je sporočil nadzorni svet. Sprva bodo iskali začasnega naslednika, navaja nemška tiskovna agencija DPA.
Očitki zaradi kulturnega bojkota Izraela
Tokratno postavitev je kuriral indonezijski kolektiv Ruangrupa, prvi očitki na račun kolektiva so prišli v javnost že na leta, ko jih je na anonimnem blogu kritiziralo zavezništvo proti antisemitizmu. To je v svojem zapisu opozorilo, da je kuratorski kolektiv naravnan antisemitsko in da njegovi člani podpirajo kulturni bojkot Izraela.
Guernica Gaza in Ljudska pravičnost
Ob samem začetku Documente pred mesecem dni je prvotno najbolj razburila predstavitev palestinske skupine The Question of Funding, ki je sprožila razpravo o antisemitizmu. Član skupine Mohamed al Havajri je namreč v svoji seriji Guernica Gaza združil podobe napadov izraelske vojske na palestinsko ozemlje s klasičnimi motivi Jeana-Françoisa Milleta, Euganea Delacroixa, Marca Chagalla in Vincenta van Gogha. Naslov serije se nanaša na slavno delo Guernica Pabla Picassa, ki jo je ta ustvaril kot odgovor na nacistično uničenje španskega mesta Guernica.
Nato pa so po zgolj nekaj dneh z razstave odstranili veliko umetnino indonezijskega kolektiva Taring Padi, ki je sprva ostala neopažena, vse dokler se nanjo niso zgrnili očitki antisemitizma. Na stvaritvi, naslovljeni Ljudska pravičnost, je med drugim upodobljen vojak s prašičjim obrazom, ovit v šal z Davidovo zvezdo in s čelado na glavi z izpisanim imenom izraelske obveščevalne službe Mosad.
Opravičilo kuratorskega kolektiva
Sledilo je opravičilo kuratorskega kolektiva, ki je na Documentini spletni strani zapisal: "V delu nam ni uspelo prepoznati antisemitskih elementov. (…) Gre za našo napako. Opravičujemo se za razočaranje, sram, frustracijo, izdajo in šok, ki smo ga povzročili gledalcem."
Neuslišan zagovor umetniške svobode
"V tej razpravi gre za politiko, ne umetnost. Svoboden svet mora to prenesti," pa je – preden je bil primoran odstopiti – dejal predsednik Documeta foruma Jörg Sperling, in opomnil, da so sporno delo odstranili zaradi političnega pritiska. Po njegovem je šlo za karikaturo, za katero pa velja umetniška svoboda. "Umetnost je prinesla temo, ki je izven umetnosti: Odnos med Palestinci in Izraelci. Umetnost ne more rešiti tega problema in tega ne more storiti niti Documenta," je še dejal Sperling, preostali člani foruma pa so se ogradili od njegovih izjav.
Je bil umik vlade huda napaka?
Nemška ministrica za kulturo Claudia Roth je po poročanju DPA-ja že v preteklem mesecu pozvala k spremembam strukture te umetniške razstave. To dejansko pomeni, da želi nemška vlada imeti večji vpliv na Documento.
Ministrica je zahtevala, da morajo odgovorni nemudoma poskrbeti, "da na Documenti ne bo razstavljenih nobenih nadaljnjih antisemitskih del," je zahtevala. Pozvala je tudi k "jasno določenim in dogovorjenim" odgovornostim. Umik nemške vlade iz nadzornega sveta Documente leta 2018 in ohranitev financiranja iz zveznega proračuna sta bila po besedah ministrice "huda napaka".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje