Na festivalu z osrednjim dogajanjem na Ptuju se bo do konca tega tedna predstavilo skupno 20 pesnic in pesnikov iz desetih držav. Glavnina dogajanja Dnevov poezije in vina bo znova potekala na Ptuju, nekateri dogodki pa bodo potekali med drugim tudi v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Krškem, Vitomarcih, Ormožu, Petanjcih ter v Potrni v Avstriji.
"Festival zagotovo izstopa po jasnosti koncepta in veličini pesniških imen, ki jih pripeljemo. Letos bosta posebna gosta ameriška pesnica Carolyn Forche in poljski pesnik Tomasz Rožycki, obema sta izšli tudi dvojezični zbirki njunih pesmi," je povedal programski vodja festivala Aleš Šteger.
Carolyn Forché je ameriška pesnica, prevajalka in borka za človekove pravice. Njena izkušnja s humanitarnim delom je močno zaznamovala njeno poezijo: številni kritiki so jo imenovali za politično pesnico, ker je natančna opazovalka nasilja in groze časa.
Tomasz Różycki pa je poljski pesnik, prevajalec in univerzitetni predavatelj. Doslej je napisal osem pesniških zbirk, med katerimi izstopa dolga epska pesnitev Dvanajst postaj. Zanjo je prejel najprestižnejšo poljsko literarno nagrado za mlade avtorje. Tudi pozneje je bil za svoje literarno delo večkrat nagrajen in preveden v številne jezike, so zapisali pri festivalu.
Kuratorka festivala je tokrat Kristina Kočan, ki je do zdaj sodelovala na festivalu tudi kot gostujoča pesnica. "Pri izbiri se mi je zdela najpomembnejša kakovost in to, da je plejada teh vrhunskih avtorjev generacijsko, kulturno, politično in družbeno raznovrstna, njihove poetike pa raznorodne. Izbrala sem avtorje, ki so samosvoji in jih zanimajo sveži pristopi, saj se mi je zdelo pomembno, da bomo slišali, kaj vse zmore sodobna poezija," je povedala.
"Naj se izpolni še tisoč pomladi za ta polja, ki si jih delimo"
S festivalom nadaljujejo tradicijo Odprtega pisma Evropi, s katerim zadnja leta izbrani vrhunski pesniki in pesnice nagovarjajo Evropo in pri tem izpostavijo težave, ki se jim zdijo najbolj pereče. Letošnje, že šesto pismo je napisala in ga bo v četrtek prvič javno prebrala Chus Pato.
"Naj se izpolni še tisoč pomladi za ta polja, ki si jih delimo, in za jezike, še danes zaničevane, v katerih nekateri in nekatere pišemo in govorimo in v katerih na vso moč ljubimo," je med drugim zapisala v njem.
"Trudimo se biti gonilo napredka, povezovalna točka in inkubator idej, letos uvajamo nekaj novih formatov, poseben poudarek med drugim namenjamo poeziji in rapu. Tako gradimo na mladi slovenski sceni in povezovanju s svetovnimi tokovi," dodaja Šteger.
Več kot 60 festivalskih dogodkov
Skupno se bo zvrstilo več kot 60 festivalskih dogodkov, kot so večerna pesniška branja in pogovori s pesniki, oživljene prevajalske delavnice pa bodo letos v znamenju katalonskega jezika.
Nova programska sklopa sta Pesniški posvet ter Poezija, glasba & vino, s katerima želijo povezati različne umetniške prakse in spodbuditi dialog med vsemi vpletenimi. S festivalom bodo 27. avgusta sklenili vinsko-kulinarični dogodek Poezija vina.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje