Telekom Slovenije je s 1. januarjem letos prenehal tržiti električno energijo končnim uporabnikom, kar vpliva na nižje prihodke, ti pa so poleg tega nižji tudi zaradi optimizacije naročnikov, ki imajo v osnovno naročnino vključenih več storitev, upadanja klasičnih priključkov govorne telefonije in nižjih prihodkov od prodaje fiksnega trgovskega blaga, so po sredni obravnavi polletnega poslovanja na nadzornem svetu spomnili v Telekomu Slovenije. Poslovni prihodki so bili prav tako kot prihodek od prodaje za odstotek nižji in so znašali 316,6 milijona evrov.
Dobiček iz poslovanja skupine, ki je konec junija zaposlovala 2116 ljudi, se je okrepil za šest odstotkov, na 31,1 milijona evrov, dobiček iz poslovanja pred obrestmi, amortizacijo in davki (EBITDA) pa je bil pri 112,2 milijona evrov nižji za odstotek. Kot pojasnjujejo v družbi, je nižji EBITDA posledica podražitev energentov in elektrike; če bi bila cena teh enaka kot lani, bi bil EBITDA v primerjalnem obdobju višji. Marža EBITDA na ravni skupine v prihodkih od prodaje predstavlja 35,7-odstotni delež.
Za naložbe so v prvem letošnjem polletju na ravni skupine namenili dobrih 77 milijonov evrov. To je za 38 odstotkov manj kot v primerljivem obdobju lani. V celotnem letošnjem letu bodo za investicije po načrtih skupaj namenili 203,1 milijona evrov.
Družba Telekom Slovenije je v prvih šestih mesecih ustvarila slabih 280 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je tri odstotke manj kot v enakem obdobju lani. Dobiček iz poslovanja je bil pri 21,6 milijona evrov devet odstotkov nižji, EBITDA pa pri 89,9 milijona evrov za štiri odstotke nižji. Čisti dobiček matične družbe se je znižal za 42 odstotkov, na 16,6 milijona evrov.
Posredni vplivi vojne, tveganja v oskrbovalni verigi in kibernetska varnost
Kot so navedli v Telekomu Slovenije, vojna v Ukrajini neposrednih vplivov na poslovanje nima, občutijo pa posredne vplive, kot so zvišanje cen energentov in elektrike. Poleg tega je skupina izpostavljena posameznim tveganjem v oskrbovalni verigi, saj bo lahko pomanjkanje določenih materialov za proizvodnjo naprav in drugih tehničnih izdelkov, posledično pa bodo nastale tudi zamude v dobavi ali pa bodo cene višje.
"Situacijo pozorno spremljamo in jo bomo tudi v prihodnje ter po potrebi prilagajali aktivnosti," so navedli in dodali, da so zaradi povečanih tveganj na področju kibernetske varnosti njihove aktivnosti usmerjene v zagotavljanje najvišje stopnje varnosti, zanesljivosti, zaupnosti in obvladovanje tveganj na tem področju.
V celotnem letošnjem letu naj bi skupina Telekom Slovenije po načrtih ustvarila 660,6 milijona evrov poslovnih prihodkov, EBITDA naj bi nanesel 211,2 milijona evrov, čisti dobiček pa 27,9 milijona evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje