Tožba zaradi škode, ki naj bi jo povzročili upnikom, je po pisanju portala Necenzurirano vložena zoper člane nemškega poslovodstva, ki so Adrio Airways vodili leta 2016, ko je finančni sklad 4K Invest od države kupil nacionalnega letalskega prevoznika. Ko je Adria Airways oktobra 2019 končala v stečaju, je za njo ostalo več deset milijonov evrov neporavnanih dolgov do dobaviteljev, lizinških družb, letališč, zaposlenih in drugih upnikov.
Odvetniki, ki jih je najel stečajni upravitelj Adrie Airways Janez Pustatičnik, so na podlagi revizije oziroma forenzičnega pregleda poslovanja ugotovili, da so nekdanji direktorji kršili insolvenčno zakonodajo, saj naj bi vedeli, da je Adria plačilno nesposobna, a niso ukrepali. Namesto da bi od lastnika, sklada 4K Invest, ali zahtevali plačilo obljubljenega dodatnega kapitala ali jo poslali v stečaj, so njene finančne težave reševali s spornimi računovodskimi triki. Zaradi tega so po zakonu odgovorni za plačilo razlike med terjatvami upnikov in premoženjem, ki bo prodano iz stečajne mase.
Toda, kot navaja Necenzurirano, so Nemci v veliki meri izbrisali sledi za seboj, tako da je malo verjetno, da bi našli in zasegli dovolj premoženja za poplačilo upnikov Adrie.
Glavnina stečajne mase že unovčena
Stečajni upravitelj je sicer že unovčil glavnino stečajne mase nekdanjega slovenskega nacionalnega prevoznika. Prodal je Adrijino spričevalo za letenje, ki ga je na dražbi za 45.000 evrov kupil poslovnež Izet Rastoder, Adrijino letalsko šolo je kupil Inštitut za ustavno ureditev in človekove pravice, ki je v lasti pravnika in predsednika upravnega odbora Nove univerze Petra Jambreka, blagovna znamka je šla v roke državljanu Združenih arabskih emiratov Munifu Otmanu Tarmumu, ki je zanjo odštel 33.400 evrov, upravno stavbo pa je za 4,25 milijona evrov kupila ljubljanska družba Optotek.
A stečajni postopek se še ni končal. Poleg prodaje še nekatere opreme in rezervnih delov je treba namreč prodati tudi še vrsto terjatev, ki jih je imela Adria do različnih družb po svetu. Nekatere jim je že uspelo izterjati, veliko zadev pa je še odprtih in v različnih sodnih postopkih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje