Izredne seje občinskega sveta so se udeležili tudi predstavniki Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NZOH), ministrstva za zdravje ter Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Uslužbenka inštituta je končno odgovorila na vprašanje, ali splošna priporočila glede prekuhavanja vode veljajo tudi v primeru prisotnosti norovirusov, ki so jih odkrili v enem od vzorcev vode. Prekuhavanje je učinkovito, med dodatno previdnost pa spada "umivanje zob, sadja in zelenjave s prekuhano vodo," je pojasnila Simona Uršič z NIJZ-ja.
Prav tako naj se imunsko oslabljenji ljudje in majhni otroci umivajo s prekuhano vodo, za odrasle to ni nujno. "Opozarjamo pa na posebno pozornost, da se ne bi ob tem polivali po obrazu," je dodala.
Ko je norovirus v družini, se prenaša med člani
Ljudje so začeli zbolevati prejšnjo nedeljo, približno 100 so jih pozneje obravnavali tudi v celjski bolnišnici. Predstojnica celjske enote NIJZ-ja Alenka Trop Skaza je povedala, da eksploziven izbruh kaže, da je lahko vzrok pitna voda.
Prihajalo je tudi do tako imenovanih sekundarnih obolenj: "Ko je norovirus enkrat v družini, se lahko prenaša kontaktno med posameznimi člani."
Ukrep prekuhavanja vode še velja
Ukrep prekuhavanja, ki za območje, na katerem živi skoraj štiritisoč ljudi, velja že deveti dan, bodo preklicali, ko se bodo prepričali, da voda ni več okužena.
Analiza dodatnih vzorcev, ki so jih vzeli včeraj, lahko traja tudi pet dni. Blaž Goličnik z nacionalnega laboratorija je pojasnil, da analiza na noroviruse ni rutinska, temveč zelo zahtevna. NIJZ se je po njegovih besedah prednostno posvetil tej zadevi.
Prah se najbrž še nekaj časa ne bo polegel, ljudje so razburjeni, pred vrati pa so lokalne volitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje