Za izdelavo letala z imenom Tempest, ki bo nosil najsodobnejše orožje, vključno s hipersoničnimi raketami, in bo sposobno tudi kibernetskega bojevanja, bodo zadolženi britanski BAE Systems, japonski Mitsubishi in italijanski Leonardo.
Tempest bo imel sposobnost visoke stopnje prikritosti, napredne senzorne in umetne inteligence, ki bo pilotu v pomoč v primeru preobremenjenosti ali izjemnega stresa. Kot navaja BBC, bi lahko letalo po potrebi letelo tudi brez pilotove pomoči.
Britanci želijo z novim letalom pod delovnim imenom Tempest nadomestiti bojno letalo Eurofighter Typhoon in dopolnil floto bojnih letal F-35, pri tem pa si obetajo ekonomske koristi z več tisoč novimi delovnimi mesti in izvoznimi priložnostmi.
Za Japonsko bo to prvo večje sodelovanje z Evropo na področju vojaške industrije, z novim bojnim letalom pa namerava okrepiti svoje obrambne zmogljivosti v času vse agresivnejše kitajske politike v azijsko-pacifiški regiji.
Kot poroča Reuters, bo pri novem letalu šlo za združitev britanskega projekta Future Combat Air System, znanega tudi kot Tempest, z japonskim programom izdelave lovca šeste generacije F-X.
Portal Obramba je maja letos poročal, da je F-X prvo japonsko radarsko slabo zaznavno lovsko letalo, s katerim želijo japonske obrambne sile do sredine prihodnjega desetletja nadomestiti lovca mitsubishi F-2.
Japonska se je za izdelavo domačega naprednega bojnega letala odločila že pred leti, potem ko so ZDA prepovedale izvoz lovca F-22 raptor, da bi zaščitile lastno tehnologijo, zaradi česar je bil Tokio primoran v izdelavo svojega lovca.
"ZDA podpirajo varnostno in obrambno sodelovanje Japonske s podobno mislečimi zavezniki in partnerji, vključno z Združenim kraljestvom in Italijo," je ameriško obrambno ministrstvo zdaj zapisalo v skupni izjavi z japonskim obrambnim ministrstvom.
Trojica držav se mora zdaj še dogovoriti o podrobnostih projekta, kot so delitev dela in kje bo potekal razvoj letala.
Potrditev načrta o skupni izdelavi bojnega letala šeste generacije prihaja nekaj dni po tem, ko so podjetja v Franciji, Nemčiji in Španiji zagnala naslednjo fazo konkurenčne pobude za izdelavo lovca naslednje generacije, ki bi ga lahko začeli uporabljati leta 2040.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje